Powrót do listy wpisów
Strach przed Omikronem, a odwołany lot. Czy należy się odszkodowanie?
4 min czytania

Strach przed Omikronem, a odwołany lot. Czy należy się odszkodowanie?

Autor: AirCashBack 11-01-2022

Pojawienie się nowego wariantu koronawirusa pod koniec 2021 r. ponownie zdestabilizowało rynek lotniczy, który liczył już na systematyczną odbudowę po blisko 2 latach pandemii. Wysoce zaraźliwa odmiana COVID-19 o nazwie Omikron spowodowała, że wielu pasażerów postanowiło profilaktycznie ograniczyć swoją mobilność, a wiele państw zdecydowało się ponownie wprowadzić - mniej lub bardziej dotkliwe - tymczasowe restrykcje.

Odwołane loty, a koronawirus

Zamieszanie i towarzyszące mu poczucie niepewności siłą rzeczy odbiło się na nastrojach osób zarządzających liniami lotniczymi. Wielu z nich podjęło decyzję, że bardziej opłaca im się odwołać mało rentowne połączenia, niż utrzymywać kursy z minimalną liczbą osób na pokładzie. Co więcej, nowy wariant zebrał swoje żniwo akże wśród personelu przewoźników. W efekcie w okresie świątecznym i noworocznym odwołanych zostało kilka tysięcy lotów.

Sam Ryanair pod koniec grudnia 2021 ogłosił, że z dniem 1 stycznia wstrzyma 70 różnych połączeń z Polski, na 3-4 tygodnie. Wiele z nich to loty do Wielkiej Brytanii, popularnego wśród Polaków kierunku podróży. Wcześniej podobną decyzję podjął WizzAir. W tym przypadku chodziło o loty do 36 państw, które zostały zawieszone na 3 miesiące. Linie przyznały, że jednym z głównych powodów ich decyzji jest niskie zainteresowanie ofertą, wywołane pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa. Co więcej, pierwsze, zimowe miesiące roku to tradycyjnie dość słaby okres dla linii lotniczych.

W jakich sytuacjach należy Ci się odszkodowanie za odwołany lot?

Odwołanie lotu z powodu arbitralnej decyzji przewoźnika na mniej niż 14 dni przed planowanym rejsem uprawnia pasażerów zarówno do zwrotu pieniędzy za opłacony bilet, jak i do odszkodowania, którego wysokość określa rozporządzenie Komisji Europejskiej WE 261/2004. Jest to odpowiednio:

- 250 euro za lot do 1500 km,

- 400 euro za lot na dystansie 1500-3500 km (oraz dla lotów pow. 3500 km, gdy zarówno lotnisko startu jak i lotnisko lądowania znajdują się na terenie UE),

- 600 euro za lot na dystansie powyżej 3500 km (gdy przynajmniej jedno z ww. lotnisk znajduje się poza terenem UE).

UWAGA: Pamiętajmy, że odszkodowanie nie należy się w razie wystąpienia okoliczności nadzwyczajnych tj. takich, którym przewoźnik nie mógł zapobiec mimo dołożenia wszelkiej staranności w prowadzeniu biznesu, przede wszystkim w razie:

- lockdownu,

- złych warunków pogodowych,

- awarii systemu kontroli lotów,

- niestabilnej sytuacji politycznej,

- strajku obsługi naziemnej lotniska (uwaga: nie mylić ze strajkiem pracowników linii lotniczych), z powodu których przewoźnik zdecydował się odwołać lot.

O ile w 2020 r. pandemia COVID-19 była taką okolicznością ze względu na swój bezprecedensowy charakter, o tyle w dwa lata po wykryciu pierwszych przypadków zachorowań trudno już uznać, że przewoźnicy, planując siatkę lotów, nie mogli przewidzieć rozwoju wydarzeń, w tym znacznego wzrostu zachorowań na koronawirusa w okresie zimowym.

Jak uzyskać odszkodowanie za lot odwołany przez Omikron?

Teoretycznie, w opisanej wyżej sytuacji to same linie lotnicze powinny zaoferować nam zwrot poniesionych kosztów oraz wypłatę odszkodowania. W praktyce bywa z tym bardzo różnie. Niektórzy przewoźnicy konsekwentnie powołują się na nadzwyczajne okoliczności pandemii jako przyczynę odwołania lotu, oferując pasażerom jedynie zwrot środków za opłacone przez nich bilety (do czego są prawnie zobowiązani) lub bony do wykorzystania na nowe loty w przyszłości.

W razie gdyby przydarzyła się Wam podobna sytuacja, warto zacząć od wysłania przewoźnikowi wiadomości e-mail z prośbą o wypłatę odszkodowania, do którego Wasze uprawnienie wynika z przepisów rozporządzenia WE 261/2004. W razie gdyby przewoźnik odmówił lub pozostawił Waszą prośbę bez odpowiedzi przez okres 30 dni, zapraszamy do skorzystania z pomocy AirCashBack, która w Waszym imieniu wystąpi o wypłatę należnego odszkodowania, w razie konieczności pokrywając wszelkie związane z tym koszty postępowania.

Jeśli Twój lot był odwołany, opóźniony o ponad 3h lub dotarł do miejsca docelowego o min. 1h wcześniej niż pierwotnie planowano, możesz mieć szansę na odszkodowanie. Kliknij na poniższy przycisk i sprawdź, czy możemy Ci pomóc.


Udostępnij znajomym