Jeżeli leciałeś samolotem tanich linii lotniczych Wizz Air i przytrafił Cię opóźniony lot, odwołany lot lub odmówiono Ci wejścia na pokład samolotu, należy Ci się odszkodowanie za lot. Możesz zyskać nawet 600 € na osobę! Poznaj swoje prawa i dowiedz się kiedy możliwe jest uzyskanie odszkodowania i jak się o nie ubiegać.

Odszkodowanie za opóźniony lot Wizz Air - podstawa prawna

Tanie linie lotnicze Wizz Air oferują setki europejskich połączeń w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Jednak tak jak w przypadku lotów oferowanych przez innych przewoźników, nie sposób uniknąć odwołania lotu lub jego opóźnienia. Odszkodowanie za opóźniony lot WizzAir przysługuje pasażerom na mocy Rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. Linie lotnicze są zobowiązane do wypłaty odszkodowania za opóźniony lot w sytuacji, w której:
 

  • Samolot dotarł do miejsca docelowego z opóźnieniem większym niż 3 godziny;
  • Opóźnienie lotu nie zostało spowodowane przez nadzwyczajne okoliczności, do których zaliczamy m.in. trudną sytuację polityczną, niekorzystne warunki pogodowe, usterki techniczne, których przewoźnik lotniczy nie był w stanie przewidzieć;
  • Od feralnego lotu nie minął więcej niż jeden rok. Po upływie roku linie lotnicze zwolnione są bowiem z obowiązku wypłaty odszkodowania.

Odwołany lot Wizz Air - Twoje prawo do odszkodowania za lot

W sytuacji, w której przytrafi Ci się odwołany lot Wizz Air spowodowany zaniedbaniem linii lotniczej, również możesz ubiegać się o odszkodowanie Wizz Air. Podstawą uzyskania odszkodowania za odwołany lot jest Rozporządzenie (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r.

Prawo do odszkodowania za odwołany lot od linii lotniczych Wizz Air przysługuje Ci, jeżeli:
 

  • Przyczyna odwołania lotu leży po stronie przewoźnika i nie jest spowodowana zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności,
  • Informację o odwołaniu lotu przewoźnik przekaże Ci na mniej niż 14 dni przed planowanym wylotem,
  • Dany lot Wizz Air odbył się nie później niż 1 rok temu.

Jakie obowiązki mają linie lotnicze Wizz Air w przypadku zakłócenia lotu?

Warto wiedzieć, że w sytuacji, w której przytrafi Ci się odwołany lot, pracownicy linii Wizz Air powinni znaleźć dla Ciebie lot zastępczy/alternatywny lot. Jeżeli odbywa się on w następnym dniu, przysługuje Ci również transfer lotniskowy i nocleg w hotelu oraz wyżywienie.

Jeżeli natomiast przytrafi Ci się spóźniony lot Wizz Air, do obowiązków obsługi należy zapewnienie Ci możliwości kontaktu z bliskimi poprzez telefon lub e-mail, wyżywienia oraz jeżeli opóźniony lot odbędzie się dopiero następnego dnia, również noclegu.
 

Jak ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot od Wizz Air? 

W przypadku zakłóconego lotu, możesz podjąć próbę samodzielnego uzyskania rekompensaty, wypełniając na stronie Wizz Air stosowny wniosek o odszkodowanie.

Miej jednak na uwadze, że jeśli linia lotnicza Wizz Air nie zdecyduje się na dobrowolną wypłatę odszkodowania, do jego skutecznej egzekucji niezbędne może być skierowanie sprawy do sądu (w Polsce lub za granicą). To z kolei wiąże się z koniecznością poniesienia wydatków (opłata za pozew, pomoc prawnika itp.), oraz - w razie przegranej - pokrycia kosztów zastępstwa procesowego (wynagrodzenie prawnika reprezentującego przewoźnika).

 

Jaka kwota odszkodowania za zakłócony lot Wizz Air może mi przysługiwać?

Zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. , wysokość odszkodowania z odwołany lub opóźniony lot zależy od długości trasy feralnego lotu, liczonej w linii prostej (po tzw. ortodromie) i wynosi:

 

Wysokość odszkodowania

Dystans

€250 na pasażera

 do 1500 km

€400 na pasażera

od 1500 km w obrębie UE

€400 na pasażera

od 1500 km do 3500 km

€600 na pasażera

powyżej 3500 km

 

Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o odszkodowanie Wizz Air

Aby uzyskać odszkodowanie za opóźnione lub odwołane loty od Wizz Air konieczne jest posiadanie odpowiednich dokumentów podróży. Złożenie reklamacji jest możliwe na podstawie następujących danych:
 

  • Numeru lotu;
  • Nazwy lotniska początkowego i docelowego;
  • Jednego z dokumentów: karty pokładowej, biletu lub (ewentualnie) internetowego potwierdzenia rezerwacji lotu.

 

Przytrafił Ci się odwołany lub opóźniony lot?