Powrót do listy wpisów
Opóźniony lot Enter Air - jak uzyskać odszkodowanie?

Opóźniony lot Enter Air - jak uzyskać odszkodowanie?

Autor: AirCashBack 27-05-2021

https://iata

Enter Air - Jak uzyskać odszkodowanie (w 5 krokach)

  1. Zachowaj dokumenty podróży (kartę pokładową lub umowę z tour operator'em).
  2. Poznaj oficjalną przyczynę opóźnienia / odwołania lotu.
  3. Zweryfikuj, czy masz szansę na odszkodowanie.
  4. Zadbaj, aby Twoja sprawa się nie przedawniła.
  5. Zgłoś szkodę. Osobiście lub z pomocą fachowców.

Jakie odszkodowanie możesz uzyskać od linii lotniczych?

Zacznijmy od podstawy prawnej. Zgodnie z rozporządzeniem WE 261/2004 z dnia 11 lutego 2004 r., pasażerowi, którego lot został odwołany lub opóźniony o ponad 3 godziny przysługuje rekompensata uzależniona od długości lotu. Odszkodowanie przysługuje również pasażerom, którzy nie zostali wpuszczeni na pokład z winy przewoźnika. Kwoty o jakie możesz się ubiegać są określone w wymienionym wyżej rozporządzeniu, i tak dla lotu na trasie:

a) do 1500 km przysługuje 250 euro na osobę;

b) od 1500 km do 3500 km (oraz, dla lotu wewnątrz Unii Europejskiej, powyżej 3500 km)  – 400 euro na osobę;

c) powyżej 3500 km (dla lotu, w którym jedno z lotnisk znajduje się poza terenem Unii Europejskiej) – 600 euro na osobę.

 

Jak wygląda sytuacja w przypadku Enter Air?

Na wstępie kilka słów o samym przewoźniku. Enter Air to obecnie największa na polskim rynku czarterowa linia lotnicza. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych i ze względu na bezsprzecznie wysoką jakość obsługi klienta, cieszy się dużym uznaniem zarówno wsród tour operatorów jak i samych pasażerów. Przewoźnik współpracuje z wieloma dużymi biurami podróży, takimi jak TUI Poland czy Itaka.  Enter Air posiada pięć stałych baz operacyjnych - dwie główne na lotnisku Chopina w Warszawie i na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach oraz sezonowe bazy zagraniczne, m.in. w Wielkiej Brytanii i Izraelu. 

Kod ICAO: ENT

Kod IATA: E4

W kwestii wypłacania rekompensat za opóźnienie lub odwołanie lotu, stanowisko Enter Air nie zawsze jest przychylne poszkodowanym pasażerom. Zdaniem prezesa linii, Grzegorza Polanieckiego: “Odszkodowania z tytułu orzeczeń związanych z EC261 są jedną z głównych przyczyn upadku ponad 20 linii lotniczych w Europie w ciągu ostatnich trzech lat. Wysokości odszkodowań są absurdalnie nieproporcjonalne do jakiejkolwiek szkody. Za ponad 3 godzinne opóźnienie ma być wypłacone odszkodowanie pokrywające koszt 7-dniowych wakacji wraz z przelotem. Kwota odszkodowania jest około 150 razy wyższa niż marża, jaką uzyskuje przewoźnik na jednym bilecie, a to znaczy, że linie szybko tracą płynność.”

W ciągu naszej 8-letniej działalności, polegającej na niesieniu pomocy w dochodzeniu odszkodowań, zespół AirCashBack wielokrotnie i z powodzeniem zabiegał o rekompensaty dla pasażerów podróżujących Enter Air. Z naszego doświadczenia wynika. że w wypadku tego przewoźnika, sprawa o odszkodowanie często kończy się w sądzie. Linie te rzadko kiedy godzą się na polubowne załatwienie sprawy, jednak w razie uzyskania przez nas wyroku zasądzającego na korzyść pasażera, przewoźnik szybko wypłaca należne mu pieniądze. 

Jak ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot w Enter Air?

Na stronie Enter Air, w zakładce 'formularz kontaktowy', można znaleźć informacje o zasadach bezpośredniego składania reklamacji. Zwróć uwagę, że są one przyjmowane tylko listownie i w takiej też formie otrzymasz od przewoźnika ewentualną odpowiedź. Jako, że większość wykonywanych przez Enter Air lotów to czartery, w przypadku pytań dotyczących praw pasażerów, linia prosi o kontakt z biurem, które organizowało wycieczkę.

Zgłaszając samodzielnie roszczenie do Enter Air, warto abyś wziął pod uwagę, że konieczne może okazać się skierowanie Twojej sprawy do sądu i (co za tym idzie) poniesienie takich wydatków jak koszty sądowe czy ewentualne wynagrodzenie dla Twojego pełnomocnika. Ponadto, w razie przegranej, po Twojej stronie spoczywać może również pokrycie kosztów prawnika reprezentującego linie (tzw. zwrot kosztów zastępstwa procesowego), w razie gdy linia decyduje się skorzystać z pomocy adwokatów lub radców prawnych. 

Jeżeli nie chcesz ryzykować poniesienia pow. wydatków, zapraszamy do skorzystania z pomocy AirCashBack! Działając w Twoim imieniu, niezwłocznie zajmiemy się dochodzeniem należnej Ci rekompensaty. Ważne: jeżeli dojdzie do postępowania sądowego, to my poniesiemy wszelkie koszty związane z likwidacją szkody. Naszym wynagrodzeniem będzie 25% prowizja z uzyskanej kwoty odszkodowania, którą pobierzemy wyłącznie w razie uzyskania pieniędzy od linii. Jako jedyna, wiodąca na polskim rynku firma, oferujemy stałą i niską prowizję. W przeciwieństwie do AirCashBack, nasza konkurencja nagminnie podwyższa stawkę swojego wynagrodzenia, jeżeli tylko sprawa klienta trafi do sądu. Szczegółowe porównanie ofert największych na polskim rynku pośredników specjalizujących się w dochodzeniu odszkodowań od linii lotniczych, znajdziesz tutaj

Aby dowiedzieć się, jak oceniają nas nasi dotychczasowi klienci, zobacz wystawione przez nich referencje na Facebooku, Google i TrustPilot.

Już teraz sprawdź, czy masz szansę na odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot!


Udostępnij znajomym