Powrót do listy wpisów
Kody IATA - co oznaczają kody lotnisk, kto je nadaje i w jakim celu?
1 min czytania

Kody IATA - co oznaczają kody lotnisk, kto je nadaje i w jakim celu?

Autor: AirCashBack 20-12-2023

Podróżując samolotem często możemy spotkać się z kodami oznaczającymi lotniska. Wielu z nas pewnie nie do końca zdaje sobie sprawę z tego co one oznaczają. Tymczasem są to kody IATA stosowane na całym świecie do oznaczania lotnisk.

Jak wygląda kod IATA?
 

Oznaczenie IATA to kod, który pozwala w łatwy sposób rozpoznać konkretne lotnisko. Lista kodów IATA jest powszechnie dostępna i jest ustalana przez IATA, czyli Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych.

Kod IATA składa się z trzech liter. Pierwsze kody lotniskowe powstały w Kanadzie i były związane z budową ogólnokrajowej sieci stacji meteorologicznych, z których każda otrzymała dwuliterową nazwę. Miało to na celu ułatwienie nawigowania kanadyjskich pilotów.

Ze względu na fakt, iż w latach 40. XX wieku nastąpił znaczny rozwój lotnictwa, każde lotnisko otrzymało dodatkowo oznaczenie w postaci literki X na końcu. W ten sposób ukształtowały się trzyliterowe kody lotnisk IATA.

Jak nadawane są kody IATA?
 

Obecnie kody lotnisk i oznaczenie IATA najczęściej nadawane są od nazwy miasta, w którym znajduje się lotnisko. Przykładowe kody to: WAW - lotnisko Chopina w Warszawie lub FRA - lotnisko we Frankfurcie.


Udostępnij znajomym