Powrót do listy wpisów
Odwołany lub opóźniony lot na Lotnisku Chopina w Warszawie - Okęciu
3 min czytania

Odwołany lub opóźniony lot na Lotnisku Chopina w Warszawie - Okęciu

Autor: AirCashBack 23-06-2022

Lotnisko im. Fryderyka Chopina na Okęciu jest portem lotniczym znajdującym się na terytorium Unii Europejskiej. Z tego względu pasażerowie Lotniska Chopina, którym przytrafi się odwołany lub opóźniony lot lub nie zostaną wpuszczeni na pokład samolotu z powodu overbookingu, mogą domagać się odszkodowania od linii lotniczych. Podstawą do uzyskania rekompensaty jest Rozporządzenie (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 roku.

Lotnisko Chopina - informacje dotyczące lotniska na Okęciu

Lotnisko Chopina w Warszawie jest największym portem lotniczym w Polsce, a także jednym z największych lotnisk w Europie Centralnej. Okęcie obsługuje loty czarterowe, rejsowe i cargo. Każdego dnia na lotnisku odbywa się około 120 połączeń regularnych, z których niektóre ulegają opóźnieniu lub odwołaniu.

Odwołany lub opóźniony lot na Lotnisku Chopina, a obowiązki linii lotniczych

W przypadku odwołania lub opóźnienia lotu, linie lotnicze mają obowiązek zaopiekowania się pasażerami już na lotnisku. Oznacza to, że powinny dostarczyć im bezpłatny posiłek i napoje, a w razie potrzeby zapewnić alternatywny lot, pokryć koszty transportu i zakwaterowania w hotelu. Często jednak linie lotnicze nie wywiązują się z tych obowiązków. W takiej sytuacji warto zachować paragony i faktury, które będą mogły stanowić dowód poniesionych z winy przewoźnika kosztów. Jeżeli więc z powodu opóźnionego lub odwołanego lotu utkniesz na lotnisku Chopina, pamiętaj jakie prawa Ci przysługują.

Odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot na lotnisku Chopina

Zgodnie z międzynarodowym prawem lotniczym, na mocy Rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 roku, w przypadku odmowy wejścia na pokład, przyspieszenia lotu o 1 godzinę, a także odwołania lub opóźnienia lotu o więcej niż 3 godziny, które nie było wynikiem tzw. okoliczności nadzwyczajnych, przysługuje Ci odszkodowanie za lot.  

Jeżeli więc na lotnisku Chopina doświadczysz którejś z wymienionych niedogodności, a winnym danej sytuacji jest linia lotnicza, możesz ubiegać się o wypłatę rekompensaty

 Pamiętaj jednak, że masz na to 1 rok liczony od daty zakłóconego lotu. Aby zwiększyć szansę na skuteczną likwidację Twojej szkody, warto zgłosić ją możliwie jak najszybciej - pozwoli to uniknąć ryzyka przedawnienia Twojego roszczenia.

Odwołany lub opóźniony lot na lotnisku Chopina - dane wymagane do zgłoszenia roszczenia

Aby móc zgłosić roszczenie za odwołany lub opóźniony lot, odmowę przyjęcia na pokład czy też lot przyspieszony, niezbędne są następujące dane:

- numer lotu,

- nazwa lotniska początkowego i docelowego,

- długość opóźnienia,

- jeden z następujących dokumentów: karta pokładowa, bilet, umowa z biurem podróży lub (ewentualnie) internetowe potwierdzenie rezerwacji,

- paragony, rachunki i faktury - w przypadku, w którym w wyniku zakłócenia lotu poniesiesz dodatkowe koszty.

Co zrobić, aby ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot na lotnisku Chopina?

Procedura uzyskiwania odszkodowania za lot bywa czasochłonna i skomplikowana. Samodzielne zgłoszenie roszczenia może zakończyć się fiaskiem, ponieważ linie lotnicze niechętnie godzą się na wypłaty odszkodowań klientom indywidualnym. Jeżeli więc chcesz oszczędzić czas i pieniądze, zachęcamy do powierzenia nam Twojej sprawy. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu na rynku odszkodowań lotniczych i tysiącom przeprowadzonych spraw, wiemy jak skutecznie dochodzić roszczeń od linii lotniczych. 

Działamy w oparciu o zasadę success fee. Oznacza to, że wynagrodzenie prowizyjne w wysokości 25% brutto przysługuje nam tylko wtedy, gdy naszym Klientom zostanie wypłacone odszkodowanie za lot. Co więcej, pokrywamy wszystkie koszty administracyjne i sądowe związane z prowadzeniem sprawy.

Aby móc ubiegać się o odszkodowanie, wystarczy, że wypełnisz formularz zgłoszenia szkody lub klikniesz poniższy przycisk, a my zajmiemy się resztą. Możesz zyskać nawet do 600 Euro na osobę!


Udostępnij znajomym