Powrót do listy wpisów
Strajk kontrolerów lotniczych we Francji i setki odwołanych lotów
3 min czytania

Strajk kontrolerów lotniczych we Francji i setki odwołanych lotów

Autor: AirCashBack 16-09-2022

Francuski urząd lotnictwa cywilnego zwrócił się do linii lotniczych z poleceniem, aby w dniu 16 września 2022 r. anulowały połowę planowanych lotów. Jest to konsekwencja strajku kontrolerów lotów we Francji kontynentalnej oraz za granicą, do którego wezwał największy związek kontrolerów ruchu lotniczego. W konsekwencji odwołanych zostało 1500 połączeń europejskich. Czy w tej sytuacji pasażerom należy się odszkodowanie? Odpowiadamy.

Kulisy strajku kontrolerów we Francji

Wspomniany strajk francuskich kontrolerów lotów rozpoczął się o godzinie 6 i ma potrwać 24 godziny. Akcja protestacyjna objęła wszystkie centra zarządzania lotami, a także wieże na lotniskach. Obsłużona ma zostać minimalna liczba lotów, ponieważ kontrolerzy, którzy mieli umowy na wykonywanie zadań w ramach nadgodzin, nie wstawili się do pracy. 

Przyczyny protestu kontrolerów

 

Głównym postulatem strajkujących kontrolerów jest podwyżka płac, a także zwiększenie obsad na zmianach. Rosnąca inflacja oraz braki kadrowe, które pojawiły się w wyniku zwolnień w czasie pandemii, doprowadziły ich do ostatecznych kroków. Francuscy kontrolerzy mają jednak nadzieję, że uda im się szybko uzyskać konstruktywną propozycję, co zapobiegnie kolejnym strajkom. 

Odwołane loty z powodu strajku

Według szacunków Generalnej Dyrekcji Lotnictwa Cywilnego we Francji zostało odwołane około 1500 lotów. Oznacza to znaczne utrudnienia dla niemal 200 tys. pasażerów. Anulowana została większość połączeń europejskich, celem utrzymania tras międzykontynentalnych. Akcja protestacyjna odbiła się także na polskich pasażerach. W wyniku strajku loty z Polski do Francji musieli odwołać tacy przewoźnicy jak Ryanair, WizzAir, EasyJet, a także AirFrance i PLL LOT.

Sam Ryanair musiał anulować 420 lotów, zakłócającym tym samym plany niemal 80 tys. pasażerów.

"Niewytłumaczalne jest, że loty nad Francją są zakłócane przez strajki francuskiego ATC, ale krajowe loty francuskie są chronione przez przepisy dotyczące minimalnej obsługi. Unia Europejska musi wkroczyć i chronić przeloty, aby pasażerowie podróżujący między Hiszpanią, Włochami, Irlandią, Niemcami itd. nie byli zakłócani tylko dlatego, że przelatują nad Francją, podczas gdy francuskie związki zawodowe ATC strajkują" - czytamy w komunikacie irlandzkiego przewoźnika.

 

Czy pasażerom należy się odszkodowanie?

 

Wedle Rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. ustanawiającym wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów, w omówionej sytuacji nie ma podstaw do dochodzenia odszkodowania od linii lotniczych.

Strajk kontrolerów lotniczych zalicza się bowiem do “okoliczności nadzwyczajnych”, które zgodnie z prawem zamykają drogę do uzyskania odszkodowania od linii lotniczych.

Jeżeli jednak Twój lot był opóźniony lub odwołany z powodu przyczyn, które uprawniają Cię do otrzymania odszkodowania, kliknij w poniższy przycisk i sprawdź, ile możesz otrzymać! Szczegółowe zasady dochodzenia odszkodowań opisaliśmy w Prawach Pasażera.


Udostępnij znajomym