Powrót do listy wpisów
Odwołany lub opóźniony lot na lotnisku Balice w Krakowie - co możesz zrobić?
3 min czytania

Odwołany lub opóźniony lot na lotnisku Balice w Krakowie - co możesz zrobić?

Autor: AirCashBack 19-07-2022

Lotnisko im. Jana Pawła II w Krakowie to port lotniczy, który znajduje się na terytorium Unii Europejskiej. W związku z tym pasażerowie, którym przytrafi się opóźniony, przyspieszony lub odwołany lot bądź nie zostaną wpuszczeni na pokład samolotu z powodu overbookingu, mogą domagać się odszkodowania od linii lotniczych na podstawie Rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 roku.

Kraków Airport im. Jana Pawła II w Balicach - informacje ogólne

Lotnisko im. Jana Pawła II w Krakowie jest obecnie drugim, po lotnisku Chopina, portem lotniczym w Polsce. Dotyczy to zarówno liczby odprawianych pasażerów, jak i liczby obsługiwanych połączeń lotniczych.

Odwołany lub opóźniony lot na lotnisku w Krakowie, a obowiązki linii lotniczych

Warto pamiętać, że w przypadku odwołania lub opóźnienia lotu, linie lotnicze mają obowiązek zaopiekować się pasażerami przebywającymi na lotnisku. W związku z tym powinny one dostarczyć im bezpłatny posiłek i napoje, zapewnić dostęp do telefonu i maila, a w razie potrzeby zorganizować alternatywny lot. W sytuacji, w której odbędzie się on w innym terminie, do ich obowiązków należy także zapewnienie pasażerom transportu i zakwaterowania w hotelu.

Niestety często linie lotnicze nie wywiązują się z tego obowiązku. Dlatego też, jeżeli przytrafi Ci się opóźniony lub odwołany lot na lotnisku Balice, zachowaj wszystkie paragony i faktury, które będą mogły stanowić podstawę do dochodzenia zwrotu kosztów dodatkowych poniesionych z winy przewoźnika.

Odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot na lotnisku Balice w Krakowie

Podstawą dochodzenia odszkodowania za zakłócony lot jest Rozporządzenie (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 roku, zgodnie z którym w przypadku odmowy wejścia na pokład, opóźnienia lotu o ponad 3 godziny, przyspieszenia lotu o ponad 1 godzinę oraz odwołania lotu, które nie wynikają z tzw. okoliczności nadzwyczajnych, przysługuje Ci odszkodowanie za lot.

W związku z powyższym, jeżeli na lotnisku Balice w Krakowie spotka Cię jedna z wymienionych niedogodności, możesz ubiegać się o rekompensatę od linii lotniczych.

Nie bez znaczenia jest jednak czas zgłoszenia roszczenia. Zgodnie z prawem masz na to 1 rok od daty zakłóconego lotu. Warto zatem zgłosić szkodę możliwie jak najszybciej, wówczas unikniesz ryzyka przedawnienia sprawy.

Odwołany lub opóźniony lot na lotnisku Balice w Krakowie - dane wymagane do zgłoszenia roszczenia

Celem zgłoszenia roszczenia za odwołany lub opóźniony lot, odmowę przyjęcia na pokład czy też lot przyspieszony, konieczne jest podanie następujących danych:

- numeru lotu,

- nazwy lotniska początkowego i docelowego,

- długości opóźnienia,

- jednego z następujących dokumentów: karty pokładowej, biletu, umowy z biurem podróży lub (ewentualnie) internetowego potwierdzenia rezerwacji,

W przypadku, w którym w wyniku zakłócenia lotu poniesiesz dodatkowe koszty, konieczne jest także przedstawienie paragonów, rachunków i faktur.

Dochodzenie odszkodowania za odwołany lub opóźniony lot na lotnisku Balice w Krakowie

Dochodzenie odszkodowania za zakłócony lot jest procesem czasochłonnych i skomplikowanym. Linie lotnicze niechętnie godzą się na wypłaty odszkodowań klientom indywidualnym, więc samodzielne zgłoszenie szkody może zakończyć się odmową. Zachęcamy więc do powierzenia nam Twojej sprawy. Dzięki temu oszczędzisz swój czas i pieniądze. Nasze wieloletnie doświadczenie na rynku odszkodowań lotniczych nauczyło nas jak skutecznie dochodzić odszkodowań od linii lotniczych, co zapewnia nam wysoką skuteczność w prowadzeniu spraw.

Co ważne, działamy w oparciu o zasadę success fee. Zgodnie z nią wynagrodzenie prowizyjne przysługuje nam tylko wtedy, gdy nasz Klient otrzyma odszkodowanie za lot. Pokrywamy także wszystkie koszty administracyjne i sądowe związane z prowadzeniem sprawy. 

Aby móc ubiegać się o odszkodowanie, wystarczy, że wypełnisz formularz zgłoszenia szkody lub klikniesz poniższy przycisk, a my zajmiemy się resztą. Możesz zyskać nawet do 600 Euro na osobę!


Udostępnij znajomym