Powrót do listy wpisów
Loty czarterowe - czym są czartery?
3 min czytania

Loty czarterowe - czym są czartery?

Autor: AirCashBack 16-02-2024

Czartery są to wyjątkowe połączenia lotnicze. Wielu podróżnych w okresie wakacyjnym odbywa swoje loty na pokładzie samolotu czarterowego często nawet nie mając tego świadomości. Czym więc są słynne loty czarterowe i kto może z nich skorzystać? W dzisiejszym artykule odpowiemy na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące lotów czarterowych.

Lot czarterowy, a loty rejsowe
 

Podstawową różnicą pozwalającą nam odróżnić loty czarterowe od lotów rejsowych jest ich regularność. Lot rejsowy charakteryzuje się tym, że odbywa się przez cały rok ze stałą regularnością w określone dni tygodnia i o określonych godzinach. Z kolei w przypadku lotów czarterowych nie możemy mówić o stałej regularności. Loty rejsowe odbywają się bowiem przez cały sezon, a bilety na loty czarterowe można kupić jedynie na miesiące zwiększonego ruchu turystycznego.

Dodatkowo loty czarterowe często realizowane są zgodnie z zasadą "low cost", która oznacza z reguły niższy komfort podróżowania niż w przypadku regularnych lotów rejsowych.

Ceny lotów czarterowych
 

Tym co wyróżnia loty rejsowe jest fakt, iż wraz ze zbliżającą się datą podróży ceny biletów wzrastają. Jeżeli więc chcemy skorzystać z lotu rejsowego w bardziej korzystnej cenie, warto jest wykupić bilet z wyprzedzeniem.

Z kolei wybierając podróż lotami czarterowymi możemy liczyć się ze znaczną oszczędnością. Lot czarterowy często realizowany jest przez tanie linie lotnicze co już na starcie widać w cenie biletu - jest ona po prostu niższa. Co więcej, w przypadku lotów czarterowych w tanich liniach lotniczych cena podróży maleje wraz z liczbą dni, które pozostały do wylotu. Dlatego też w odniesieniu do lotu czarterowego możemy mówić o lotach w ofercie "last minute".

Jak wyglądają loty czarterowe?
 

Niezależnie od tego czy rezerwacja biletu na lot czarterowy odbywa się przez biuro podróży, czy też bilety na loty czarterowe zakupiliśmy na własną rękę, musimy pamiętać, że ich podstawowa cena to nie wszystko. Jeżeli chcemy zabrać ze sobą na pokład większy bagaż podręczny lub nadać bagaż rejestrowany, będzie wiązać się to dodatkową opłatą. Koszt takich usług zależy od indywidualnego cennika danej linii lotniczej jednak każdorazowo należy mieć to na względzie.

Dodatkowo tanie linie lotnicze najczęściej wymagają odprawy online. W związku z tym wybierając lot czarterowy musimy zadbać o dokonanie tej formalności przed wylotem w terminie, który określa przewoźnik. Jeżeli nie uda nam się go dotrzymać, będziemy zmuszeni do odprawy na lotnisku, która jest dość kosztowna ze względu na opłaty lotniskowe i niekiedy może przewyższać cenę biletu na lot czarterowy.

Dodatkowo, niezależnie od tego czy wybieramy się w loty rejsowe, czy loty czarterowe należy zapoznać się z ogólnymi warunkami przewozu samolotem danych linii. Jeżeli wybieramy się na zorganizowaną wycieczkę potrzebne informacje powinniśmy otrzymać od biura podróży. Warto jednak zawsze sprawdzić podstawowe kwestie na własną rękę.

Jak znaleźć połączenia na loty czarterowe?
 

Lot czarterowy najczęściej można znaleźć w ofercie opracowanej przez biura podróży. Podobnie jednak jak przy lotach rejsowych, loty czarterowe także znajdują się w rozkładzie lotów. Jeżeli więc nie chcemy korzystać z pomocy biur podróży i zorganizować wyjazd na własną rękę jest to jak najbardziej możliwe.

Lot czarterowy można znaleźć często na stronach wyszukiwarek lotów, a także na indywidualnych stronach przewoźników. Co najważniejsze - bilet na lot czarterowy możesz zakupić nawet wtedy jeśli nie podróżujesz z biurem podróży.


Udostępnij znajomym