Powrót do listy wpisów
Zderzenie samolotów na pasie startowym w Tokio - błąd ludzki czy nieszczęśliwy przypadek?
2 min czytania

Zderzenie samolotów na pasie startowym w Tokio - błąd ludzki czy nieszczęśliwy przypadek?

Autor: AirCashBack 03-01-2024

2 stycznia na tokijskim lotnisku miało miejsce bardzo niepokojące zdarzenie. Samolot linii Japan Airlines podczas lądowania zderzył się z samolotem straży przybrzeżnej, który znajdował się na pasie startowym.

Samolot japońskich linii miał zgodę na lądowanie
 

Airbus A350 należący do japońskich linii Japan Airlines otrzymał od kontrolera zgodę na podejście do lądowania, a także na wykonanie samego manewru. Jednak dwie minuty później doszło do zdarzenia. Zgodnie z informacjami, które przekazał japoński przewoźnik pilot powtórzył polecenie kontrolera i wykonał lądowanie z zachowaniem wszystkich procedur.

Jak się jednak okazało na pasie startowym znajdował się wówczas samolot straży przybrzeżnej, w który Airbus zwyczajnie uderzył. Na pokładzie samolotu Japan Airlines znajdowało się 379 pasażerów i 12 członków załogi. Na szczęście dzięki sprawnej ewakuacji wszystkich udało się uratować. Niestety, 5 z 6 pasażerów drugiej maszyny straciło życie.

Czy śledztwo wyjaśni przyczynę katastrofy?
 

Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami odpowiedzialność za to zdarzenie ponosi człowiek. Prawdopodobnie to błąd ludzki doprowadził do sytuacji, w której na pasie startowym znalazły się w jednym czasie dwa samoloty. Jest to bowiem niezgodne z procedurami i nigdy nie powinno mieć miejsca.

Śledztwo w sprawie wyjaśnienia przyczyn katastrofy prowadzi Japońska Rada Bezpieczeństwa Transportu, a także przedstawiciele Francji i Wielkiej Brytanii, gdzie został odpowiednio wyprodukowany Airbus, a także jego dwa silniki.

Jeżeli przytrafił Ci się odwołany lub opóźniony lot, możesz domagać się odszkodowania od linii lotniczych. Wystarczy, że klikniesz w poniższy przycisk lub wypełnisz formularz zgłoszenia szkody, a my zajmiemy się resztą.


Udostępnij znajomym