Powrót do listy wpisów
WizzAir i wakacyjna fala odwołanych lotów - czy pasażerom należy się odszkodowanie?
3 min czytania

WizzAir i wakacyjna fala odwołanych lotów - czy pasażerom należy się odszkodowanie?

Autor: AirCashBack 18-08-2022

Tegoroczne wakacje to czas chaosu i licznych utrudnień, których każdego dnia doświadczają pasażerowie w europejskich portach lotniczych. Problemy te wynikają przede wszystkim z ogromnych braków kadrowych. Ostatnio w ogniu krytyki znalazły się linie lotnicze WizzAir. Węgierki przewoźnik odwołał bowiem na ostatnią chwilę sporą liczbę lotów, a także zmodyfikował siatkę połączeń usuwając z niej 5% wszystkich rejsów. Zmiany te spowodowały liczne utrudnienia, które nie ominęły polskich pasażerów.

WizzAir - odwołane loty w wakacyjnych miesiącach

11 lipca 2022 r. pojawiła się informacja o ograniczeniu siatki połączeń realizowanych przez linie lotnicze WizzAir. Decyzja węgierskiego przewoźnika była podyktowana chęcią uniknięcia sytuacji, w której z powodu braków personelu, będzie on musiał odwoływać loty na ostatnią chwilę. W wyniku danych cięć siatka połączeń zmniejszyła się o 5 proc. Jak ta modyfikacja odbiła się na lotach wykonywanych z Polski? Zgodnie z szacunkami, w okresie od lipca do września, WizzAir anulował łącznie około 470 rejsów z terenu naszego kraju. 

Loty do kierunków wakacyjnych będą realizowane dłużej

W związku ze zmianami w siatce połączeń, WizzAir ogłosił, że loty w kierunkach wakacyjnych będą realizowane dłużej niż dotychczas. Zmiana ta ma dotyczyć rejsów na Majorkę, do Splitu, Podgoricy, Malagi i Burgas. Na tych trasach loty mają być realizowane do końca października, zamiast do połowy września. Podobnie wygląda sytuacja połączeń na Korfu i Alghero. Tam samoloty węgierskich linii będą latać do końca września, czyli o dwa tygodnie dłużej niż dotychczas.

Trudna sytuacja węgierskiego przewoźnika

Pomimo, iż wydawałoby się, że WizzAir podjął odpowiednie działania, aby uniknąć odwołanych i opóźnionych lotów, okazuje się, że wciąż wielu pasażerów z winy przewoźnika musi na ostatnią chwilę rezygnować z wakacyjnych planów. Docierają do nas informacje o tym, że polscy pasażerowie dowiadują się o odwołanych lotach kilka godzin przed planowaną datą odlotu. Co więcej, pracownicy WizzAir nie udzielają im żadnego wsparcia, przez co ponoszą oni dodatkowe koszty próbując zorganizować alternatywny transport na własną rękę. Liczba rozgoryczonych pasażerów zwiększa się z każdym dniem i deklarują oni, że w przyszłości nie planują już korzystać z usług węgierskich tanich linii. 

Odszkodowanie za odwołany lot z winy WizzAir

Zepsutych wakacyjnych planów niestety nikt już nam nie wynagrodzi. Warto jednak wiedzieć, że w sytuacji, w której WizzAir odwoła nasz lot, informując nas o tym zaledwie kilka godzin przed planowaną datą odlotu, możemy domagać się odszkodowania. 

Obowiązkiem linii lotniczych jest poinformowanie pasażerów o planowym odwołaniu lotu minimum 14 dni przed jego planowaną realizacją.  Jeżeli WizzAir nie dotrzyma tego terminu, zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r., należy nam się odszkodowanie za odwołany lot. Aby móc domagać się rekompensaty, konieczne jest zachowanie jednego z następujących dokumentów: karty pokładowej, biletu, umowy z biurem podróży lub (ewentualnie) internetowego potwierdzenia rezerwacji. 

Prawnicy reprezentujący Klientów AirCashBack mają wieloletnie doświadczenie w dochodzeniu odszkodowań za zakłócone loty od WizzAir. Działamy w oparciu o zasadę success fee, co oznacza, że prowizyjne wynagrodzenie przysługuje nam jedynie wtedy, kiedy Klient otrzyma odszkodowanie od linii lotniczych. Warto więc powierzyć nam prowadzenie swojej sprawy, aby oszczędzić swój czas i pieniądze.

Aby móc ubiegać się o odszkodowanie, wypełnij formularz zgłoszenia szkody dostępny na naszej stronie lub kliknij poniższy przycisk, a my zajmiemy się resztą!


Udostępnij znajomym