Powrót do listy wpisów
Tryb samolotowy w samolocie - dlaczego jesteś proszony o włączenie trybu samolotowego?
2 min czytania

Tryb samolotowy w samolocie - dlaczego jesteś proszony o włączenie trybu samolotowego?

Autor: AirCashBack 19-03-2024

Każdy kto chociaż raz leciał samolotem wie, że tuż przed startem załoga prosi o to, aby włączyć tryb samolotowy w telefonie. Jaka jest jednak motywacja do tego, aby podczas lotu włączyć tryb offline? Jak dokładnie działa tryb samolotowy? Poniżej wyjaśniamy wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące trybu samolotowego.

 

Co to jest tryb samolotowy?
 

Tryb samolotowy, inaczej zwany trybem offline lub trybem odpoczynku jest to funkcja w telefonie, dzięki której wyłączona zostaje możliwość komunikacji bezprzewodowej poprzez sieć komórkową, a także moduły Wi-Fi, Bluetooth i NFC.

Włączony tryb samolotowy minimalizuje wzajemne oddziaływanie na siebie telefonu i urządzeń wykorzystywanych przez obsługę podczas lotu.

Niektóre linie lotnicze umożliwiają jednak korzystanie na pokładzie samolotu z udostępnionego przez nie Wi-Fi. W takiej sytuacji urządzenia nadal jednak powinny pozostać w trybie samolotowym. 

Jak włączać tryb samolotowy?

Włączenie trybu samolotowego jest niezwykle proste niezależnie od modelu telefonu. Aby uruchomić tryb samolotowy najczęściej wystarczy jedynie rozwinąć ekran z powiadomieniami lub skrótami. Ikonka trybu samolotowego znajduje się najczęściej w bliskim towarzystwie ikony trybu cichego lub innych trybów telefonu takich jak skupienie, sen itp.

Co ważne, telefony komórkowe z włączonym trybem samolotowym zużywają mniej energii. Tryb offline jest więc trybem oszczędnym, co z pewnością ma znaczenie szczególnie w przypadku długich lotów.

Kiedy należy włączyć i wyłączyć tryb samolotowy?

Informację o tym, że telefon można używać jedynie w trybie offline zawsze wyraźnie podaje obsługa samolotu. Komunikaty o tym, aby włączyć tryb samolotowy często są kilkukrotnie powtarzane.

Tryb samolotowy w telefonie tak naprawdę powinniśmy pozostawić włączony do momentu całkowitego zatrzymania samolotu. Wyłączenie trybu samolotowego może więc nastąpić dopiero w momencie, w którym opuścimy pokład maszyny.

Wyłączenie trybu samolotowego
 

Przy wyłączeniu trybu samolotowego należy postąpić tak samo jak przy jego uruchamianiu. Aby wyłączyć tryb samolotowy w telefonie wystarczy ponownie dotknąć tej samej ikonki. Wówczas tryb samolotowy wyłączy się. W tym momencie możemy otrzymać informację od naszego operatora o tym, że nastąpiła zmiana sieci, a także, że znajdujemy się na terenie konkretnego kraju.

W jakich sytuacjach możesz wykorzystać tryb samolotowy?

Tryb samolotowy może być świetnie wykorzystywany jako tryb skupienia. Jeżeli jesteś w trakcie pracy i nie chcesz, aby docierały do Ciebie jakiekolwiek informacje z zewnątrz lub powiadomienia z aplikacji, śmiało możesz wykorzystać tryb samolotowy. Tryb samolotowy dobrze sprawdzi się też w sytuacji, w której masz niski stan baterii i chcesz maksymalnie przedłużyć trwałość baterii.


Udostępnij znajomym