Powrót do listy wpisów
Success Story - dochodzenie odszkodowania od PLL LOT za odwołany rejs z Polski do USA
2 min czytania

Success Story - dochodzenie odszkodowania od PLL LOT za odwołany rejs z Polski do USA

Autor: AirCashBack 08-08-2022

Samoloty Dreamliner we flocie Polskich Linii Lotniczych LOT dosyć szybko okazały się być nietrafionym marzeniem. Z uwagi na wady konstrukcyjne statystycznie co piąty przegląd silnika kończy się uziemieniem maszyny. Doprowadziło to do sytuacji, w której LOT często na ostatnią chwilę musi odwoływać zaplanowane loty. Problemów z tym związanych doświadczyli także nasi Klienci, którzy o tym, że ich lot z Warszawy do Los Angeles został odwołany, dowiedzieli się dopiero na lotnisku. 

Polityka PLL LOT w obliczu problemów z Dreamlinerami

 

Problemy z samolotami Dreamliner sprawiły, że PLL LOT postanowił podjąć ryzyko i w zakładzie postawić czas swoich pasażerów. Pomimo niechybnego ujawnienia się wady w którejś z maszyn, polskie linie postanowiły nie ograniczać liczby wykonywanych lotów, a w konsekwencji nie pozostawiać żadnego samolotu w rezerwie, licząc na wygenerowanie jak największych zysków.

Historia Klientów AirCashBack

Nasi Klienci – pasażerowie lotu z Warszawy do Los Angeles – o odwołaniu długo wyczekiwanego wyjazdu do USA dowiedzieli się siedząc już na walizkach. Z oczywistych względów nie mogli liczyć na zorganizowanie przez PLL LOT samolotu zastępczego. Jednocześnie PLL LOT nie czuł się odpowiedzialny za zaistniałą sytuację, odmawiając wypłaty rekompensaty. Ruszyliśmy więc do prawnej ofensywy. 

Przebieg sporu z PLL LOT 

Polski przewoźnik zaciekle bronił się argumentami, że nie jest odpowiedzialny za wadliwą konstrukcję silników i nie wiedział, w którym momencie dany samolot będzie wyłączony z użytku. W ten sposób PLL LOT wygrał nawet pierwszą bitwę, która zakończyła się wyrokiem korzystnym dla linii lotniczych. Nie poddaliśmy się jednak tak łatwo i w imieniu Klientów złożyliśmy apelację. 

Pomyślne rozwiązanie sprawy

Sąd II instancji nie dał się już przekonać usprawiedliwieniu PLL LOT, uznając, że okres kilku lat od stwierdzenia istnienia wad konstrukcyjnych samolotów Dreamliner, jest czasem wystarczającym na przygotowanie planu awaryjnego w razie wystąpienia usterki. Naszym Klientom zasądzono odszkodowanie w kwocie 600 Euro na osobę, które będą mogli wykorzystać na kolejne zagraniczne podróże.

Jeżeli Tobie również przytrafił się odwołany, opóźniony lub odwołany z winy przewoźnika lot, pamiętaj, że możesz domagać się odszkodowania. Wystarczy, że wypełnisz formularz zgłoszenia szkody lub klikniesz poniższy przycisk, a my zajmiemy się resztą!


Udostępnij znajomym