Powrót do listy wpisów
Rok 2023 jednym z najbezpieczniejszych w transporcie lotniczym
1 min czytania

Rok 2023 jednym z najbezpieczniejszych w transporcie lotniczym

Autor: AirCashBack 04-01-2024

Liczba pasażerów odbywających podróże na pokładach samolotów z każdym rokiem wzrasta. Zgodnie z danymi w 2023 roku linie lotnicze obsłużyły ponad 4,6 miliarda pasażerów. Wraz z rozwojem technologii wzrasta także bezpieczeństwo w transporcie lotniczym.

Wysoki poziom bezpieczeństwa
 

Zgodnie z dostępnymi danymi podróżowanie na pokładzie samolotu jest niezwykle bezpieczne. Prawdopodobieństwo śmierci w katastrofie lotniczej wynosi obecnie 1 do 57,75 miliona. Dla porównania ponad 53 lata wcześniej ryzyko to wynosiło 1 do 264 tysiąca. Oznacza to, że poziom bezpieczeństwa w transporcie lotniczym wzrósł na przestrzeni lat aż 218 razy.

W ciągu całego 2023 roku doszło jedynie do trzech wypadków w lotnictwie cywilnym. W ich wyniku zginęło łącznie 80 osób - 72 pasażerów i 8 członków załogi. Największa katastrofa miała miejsce 15 stycznia 2023 roku - wówczas samolot linii lotniczych Yeti Airlines rozbił się podczas podchodzenia do lądowania na lotnisku w Nepalu.

Stały rozwój systemów bezpieczeństwa
 

W transporcie lotniczym przywiązuje się ogromną wagę do bezpieczeństwa pasażerów. Już na etapie produkcji samolotów wykorzystywane są rozwiązania, które sprawiają, że podróż na pokładzie maszyny przebiega w bezpieczny sposób. Wszystkie systemy instalowane są podwójnie, obsługa samolotu musi przejść specjalne certyfikowane szkolenia, wdrażane są także ulepszenia, które jeszcze bardziej zwiększają bezpieczeństwo podróży.


Udostępnij znajomym