Powrót do listy wpisów
Odszkodowanie za opóźniony lot - linie lotnicze Smartwings - jak je uzyskać?

Odszkodowanie za opóźniony lot - linie lotnicze Smartwings - jak je uzyskać?

Autor: AirCashBack 25-06-2021

Wybierając się w podróż na pokładzie samolotu zazwyczaj nie zakładamy sytuacji, że nasz lot zostanie odwołany lub opóźniony. Mimo, że maszyną kierują wyszkoleni piloci, na pokładzie pracuje najlepszy możliwy personel i wszyscy starają się, a aby pasażerowie opuścili port lotniczy o czasie, czasami zdarzają się różnego rodzaju utrudnienia. Nie omijają one żadnych linii lotniczych. W tym artykule dowiesz się jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot podróżując samolotem obsługiwanym przez linie Smartwings.

Odszkodowanie lotnicze w liniach Smartwings

Jeżeli Twój lot był:

# opóźniony o ponad 3 godziny;

# odwołany na mniej niż 14 dni przed planowaną datą wylotu;

# gdy (nie z Twojej winy) odmówiono Ci wstępu na pokład,

prawdopodobnie masz szansę uzyskać od przewoźnika sowitą rekompensatę. Podstawą prawną jej dochodzenia jest Rozporządzenie WE 261/2004 z dnia 11 lutego 2004 r. a jej wartość (zależna od długości trasy lotu) może wynieść (od osoby):

# do 1.500 km – 250 Euro;

# od 1.500 km do 3.500 km (oraz powyżej 3.500 km - gdy lot odbywał się wewnątrz Unii Europejskiej lub krajów EFTA, tj. Islandii, Norwegii lub Szwajcarii) – 400 Euro;

# powyżej 3.500 km (gdy lot rozpoczął się na terenie Unii Europejskiej lub jednego z krajów EFTA, ale zakończył poza terytorium UE / EFTA – np. loty transatlantyckie)  – 600 Euro.

Skąd pewność, że za loty czarterowe również należy się odszkodowanie?

Wynika to wprost z przepisów :)

Preambuła Rozporządzenia (WE) 261/2004 pkt 5 stanowi:

"Ponieważ różnice pomiędzy regularnymi i nieregularnymi usługami transportu lotniczego zmniejszają się, ochrona ta powinna obejmować nie tylko pasażerów lotów regularnych, ale również pasażerów lotów nieregularnych, w tym także loty stanowiące część zorganizowanych wycieczek"

Spotykany czasem argument przewoźników czarterowych o nienależności odszkodowania, jako że nie był to lot rejsowy, jest bezzasadny. Ma on na celu uniknięcie odpowiedzialności wynikającej z przepisów Rozporządzenia 261/04. Wskazuje ono bowiem wprost, że za opóźnienie lub odwołanie lotu odpowiada finansowo obsługujący go przewoźnik. Ewentualne "roszczenia regresowe" przewoźnika czarterowego wobec tour operatora są jego wewnętrzną sprawą i nie mogą stanowić podstawy do uniknięcia odpowiedzialności odszkodowawczej wobec poszkodowanego pasażera. 

Odszkodowanie za opóźniony lot - linie Smartwings - warto wiedzieć

Jednym z największych (i najlepszych) operujących na polskim rynku przewoźników czarterowych, jest Smartwings (ICAO: TVS). Są to czeskie linie lotnicze z siedzibą w Pradze. Firma posiada spółki zależne na Słowacji, na Węgrzech oraz w Polsce i w Niemczech. Dochodzą do tego bazy operacyjne we Francji, na Wyspach Kanaryjskich oraz w Izraelu. W roku 2018 Smartwings przejął większość udziałów w czeskich, narodowych liniach lotniczych - České Aerolinie. 

Bazując na doświadczeniach AirCashBack, możemy powiedzieć, że przewoźnik ten zazwyczaj bardzo poważnie podchodzi do obowiązku wypłaty należnych pasażerom odszkodowań. Standard ten uległ pogorszeniu w wyniku pandemii COVID – 19. Smartwings, który (jak każda linia lotnicza) mocno odczuł finansowo skutki koronawirusa, spowolnił tempo wypłaty rekompensat. Obecne problemy nie zwalniają go jednak z obowiązku rozliczenia się z pasażerami, których loty uległy opóźnieniu lub odowłaniu przed wybuchem pandemii bądź po jej ustaniu.


 

Uzyskaj odszkodowanie z pomocą AirCashBack

Jeżeli byłeś/aś pasażerem Smartwings lub innego przewoźnika i chcesz uzyskać odszkodowanie, nie daj się zniechęcić ewentualnym trudnościom! Aby sprawdzić czy masz szanse na otrzymanie rekompensaty, kliknij przycisk "Oceń Szanse na Odszkodowanie" i wypełnij krótki formularz. Dodatkowo, jeśli będziesz zainteresowany/a skorzystaniem z fachowej pomocy AirCashBack, w drugiej części tego samego formularza możesz powierzyć nam likwidację Twojej szkody.

Zaletami współpracy z AirCashBack są m.in duże doświadczenie (ponad 8 lat); profesjonalna obsługa, niskie i stałe wynagrodzenie (25% prowizja z uzyskanej kwoty odszkodowania, którą pobierzemy wyłącznie w razie uzyskania pieniędzy od linii. Więcej informacji na temat jak wybrać najlepszego pośrednika, który zajmie się za Ciebie uzyskaniem odszkodowania znajdziesz klikając tutaj.


Udostępnij znajomym