1
Postępowanie reklamacyjne
(zwykle 3-4 miesiące)
Po weryfikacji dokumentów, które od Ciebie otrzymamy, w pierwszej kolejności kierujemy do przewoźnika wezwanie do zapłaty. Wynika to
z ustawy Prawo lotnicze (art. 205c ust. 1), zgodnie z którą, aby móc skierować pozew do sądu, w pierwszej kolejności konieczne jest wszczęcie postępowania reklamacyjnego.
Dopiero kiedy przewoźnik odpowie na reklamację i odmówi wypłaty odszkodowania albo nie udzieli odpowiedzi w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia, możemy skierować sprawę do sądu.
Niestety, już na tym etapie proces może się wydłużyć, ponieważ do wspomnianych 30 dni należy doliczyć czas, który może zająć poczcie doręczenie reklamacji, a liniom lotniczym ustosunkowanie się do niej.
Co istotne, nawet jeżeli przewoźnik powoła się na okoliczności nadzwyczajne (tj. takie, za które nie ponosi on odpowiedzialności
np. złe warunki atmosferyczne podczas lotu) i tym samym odmówi wypłaty odszkodowania, my i tak (mając na względzie dobro pasażerów), w większości przypadków kierujemy pozew do sądu. Wiele z takich spraw wygrywamy, ponieważ ostatecznie okazuje się, że wspomniane nadzwyczajne okoliczności nie miały miejsca, a lot został zakłócony z winy przewoźnika.
Pierwszy etap to przeprowadzenie postępowania reklamacyjnego i podjęcie próby ugodowego (pozasądowego) rozwiązania sporu z przewoźnikiem. Jeżeli przewoźnik nie odpowiada, odmawia rozpatrzenia reklamacji albo odmawia wypłacenia odszkodowania, także powołując się przy tym na nadzwyczajne okoliczności, kierujemy do sądu pozew.
David Janoszka – prawnik, specjalista w zakresie ochrony praw pasażerów