Powrót do listy wpisów
Koronawirus, a odwołany lot. Co ze zwrotem pieniędzy za bilet? Czy należy Ci się odszkodowanie?
2 min czytania

Koronawirus, a odwołany lot. Co ze zwrotem pieniędzy za bilet? Czy należy Ci się odszkodowanie?

Autor: AirCashBack 29-10-2021

Czy w obecnej sytuacji należy mi się odszkodowanie za lot, który został odwołany z powodu koronawirusa?

Nie. Zgodnie z rozporządzeniem EU 261/04, w razie wystąpienia okoliczności nadzwyczajnych (do których należy zaliczyć epidemię), odszkodowanie za odwołanie lotu jest nienależne. Przewoźnicy nie ponoszą odpowiedzialności za zaistniałą sytuację.

Czy należy mi się zwrot kosztów biletu na lot, który został odwołany?

Tak. Przepisy zobowiązują przewoźników do zwrotu pieniędzy pobranych za usługę przewozu, która nie została zrealizowana. Oznacza to, że macie pełne prawo ubiegać się o zwrot kosztów za bilety, których nie mogliście wykorzystać. Docierają do nas informacje od pasażerów, którzy póki co nie otrzymali od linii lotniczych zwrotu pieniędzy. Jeżeli taka sytuacja spotkała i Was, naszym zdaniem warto uzbroić się w cierpliwość i dać przewoźnikom trochę czasu na dostosowanie się do obecnej, bardzo dla nich trudnej (tak finansowo jak i organizacyjnie) sytuacji. Oczywiście, nie zaszkodzi też wysłać do linii lotniczych maila z prośbą o możliwie niezwłoczny zwrot poniesionych przez Was kosztów lub (jeśli taka opcja Was interesuje) o gwarancję wykorzystania zakupionego biletu w innym, dogodnym dla Was terminie.

Sytuacja w 2021 roku wygląda nieco lepiej. Kilkanaście linii lotniczych, w tym najpopularniejsze w Polsce tanie linie lotnicze: Wizz Air i Ryanair, zobowiązały się do terminowego zwrotu środków za odwołane loty (zgodnie z prawem europejskim w ciągu 7 dni). Pasażerowie mają być również jasno informowani o przysługujących im prawach. Niektórzy przewoźnicy zdecydowali się również na automatyzację procesu zwrotu kosztów biletów, oferując dodatkowe bonusy dla osób, które zdecydują się na zwrot, w postaci vouchera na inny lot.

Jeżeli Twój lot opóźnił się lub został odwołany jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19, bądź nie jest związany z przebiegiem epidemii, kliknij poniższy przycisk, aby bezpłatnie i szybko sprawdzić, czy masz szansę na odszkodowanie.

Aktualizacja - październik 2021


Udostępnij znajomym