Powrót do listy wpisów
KLM przegrały spór z aktywistami - linie stosowały greenwashing
2 min czytania

KLM przegrały spór z aktywistami - linie stosowały greenwashing

Autor: AirCashBack 21-04-2024

Holenderska linia lotnicza KLM przegrała proces sądowy z aktywistami, którzy zarzucali jej wprowadzanie klientów w błąd poprzez reklamy dotyczące ich zaangażowania w ochronę środowiska.

Wyrok sądu w Amsterdamie
 

Sąd okręgowy w Amsterdamie orzekł, że KLM złamała prawo, gdyż 15 z 19 deklaracji środowiskowych zawartych w reklamach były uznane za wprowadzające w błąd. W reklamach pojawiły się m.in. twierdzenia o dążeniu linii lotniczej do bardziej zrównoważonej przyszłości oraz korzyściach płynących z zrównoważonych lotów.

Aktywiści z organizacji Fossielvrij nazwali ten wyrok przełomowym zwycięstwem w walce z greenwashingiem, czyli praktyką polegającą na oszukiwaniu  klientów w kwestiach dotyczących ochrony środowiska. Wyrok sądu potwierdził, że firmy nie mogą udawać, że prowadzą działania w trosce o klimat równocześnie doprowadzając do pogorszenia stanu naszej planety.

Greenwashing niezgodny z prawem
 

Sąd uznał, że tezy zawarte w reklamach KLM były zbyt niejasne i nakazał linii lotniczej bardziej rzetelne informowanie pasażerów o swoich planach redukcji emisji. Jednocześnie stwierdził, że KLM nie musi prostować swoich błędnych oświadczeń ani informować klientów, że lotnictwo nie jest obecnie zrównoważone. Rzecznik KLM podkreślił, że linia lotnicza już nie wykorzystuje w swoich kampaniach 19 komunikatów, które były przedmiotem sporu sądowego.

Podsumowując, wyrok sądu w Amsterdamie potwierdził, że linie lotnicze muszą być rzetelne w informowaniu klientów o swoich praktykach związanych z ochroną środowiska. Pomimo przegranej w sądzie, KLM nadal może komunikować się z klientami na temat swojego podejścia do uczynienia lotnictwa bardziej zrównoważonym, ale musi robić to w sposób transparentny i zgodny z prawem.

Jeżeli podczas Twojego lotu doświadczyłeś zakłóceń związanych z przebiegiem podróży, możesz domagać się odszkodowania. Wystarczy, że wypełnisz formularz zgłoszenia szkody na naszej stronie internetowej lub klikniesz w poniższy przycisk.


Udostępnij znajomym