News

Bądź na bieżąco dzięki naszemu mikroblogowi

light

Miałeś odwołany lot? Poznaj swoje nowe prawa!

2018-09-18

Najświeższe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE zwiększa zakres uprawnień osób, których lot z winy przewoźnika został odwołany. Chodzi o prowizję pobieraną przez portale pośredniczące przy zakupie biletów.

Szukając biletów, coraz częściej korzystamy z porównywarek cenowych (Fru.pl, Kayak.pl itp.). Dzięki nim, spośród licznych ofert linii lotniczych, w kilku prostych krokach rezerwujemy najkorzystniejszy dla nas bilet. Jak wiadomo, za wygodę i pomoc trzeba jednak płacić. Kupujący otrzymuje cenę końcową, w której zawarta jest prowizja pośrednika. Wszystko Ok, jeśli szczęśliwie polecimy. Problem pojawia się, gdy lot nie dochodził do skutku z powodu odwołanego przez przewoźnika lotu. Oprócz kwestii zwrotu ceny biletu czy odszkodowania za odwołany lot, często pojawiało się pytanie, co z prowizją pośrednika. Czy powinno się zwrócić ją klientowi, czy tez pozostaje spisać ją na straty? Problem braku jednoznaczności przepisów Rozporządzenia 261/2004 w tej kwestii, został ostatnio rozstrzygnięty na korzyść podróżujących. 

Wydany 13 września 2018 r. wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE jest bardzo korzystny dla pasażerów linii lotniczych, którzy kupują bilety na portalach zajmujących się pośrednictwem. Obecnie, jeżeli przewoźnik wiedział o dodatkowej opłacie, jaką ponosi za tę usługę podróżujący, jest on nie tylko zobowiązany do zwrotu kosztów samego biletu, czy wypłaty odszkodowania - musi też zwrócić prowizję naliczoną kupującemu bilet przez pośrednika.

Portale zajmujące pośrednictwem przy zakupie biletów lotniczych powinny nie tylko przedstawiać swoim klientom szczegółowe informacje na temat cen biletów lecz także każdorazowo i wyraźnie informować ich o naliczonej przez siebie prowizji.

Wróć do listy wpisów
Loader AirCashBack