Pierwsza podróż samolotem to bez wątpienia niezapomniane doświadczenie. Mogą towarzyszyć jej ogromne emocje, ale również obawy i wątpliwości. Choć dla niedoświadczonych często wydaje się skomplikowana, a nawet stresująca, odpowiednie przygotowanie na pewno uczyni ją łatwą i przyjemną.
Zastanawiasz się, jak przygotować się do pierwszego lotu samolotem? Przygotowaliśmy kompleksowy przewodnik, który pozwoli Ci zorganizować podróż i cieszyć się nią bez niepotrzebnych zmartwień!
Przygotowania do pierwszej podróży samolotem należy rozpocząć od jej odpowiedniego zaplanowania. Ważne jest ustalenie dokładnego celu podróży, uwzględniając lotnisko o najbardziej przystępnej lokalizacji. Warto także porównać dostępnych przewoźników. Tanie linie lotnicze, takie jak Wizz Air, często mają ograniczoną ilość usług w cenie. Natomiast drożsi przewoźnicy mogą oferować więcej komfortu.
Pierwszy lot samolotem najlepiej odbyć bezpośrednio - jest prostszy i mniej stresujący. Loty z przesiadkami są często tańsze, ale wymagają większego planowania. Pamiętaj także o rzeczywistym czasie podróży oraz różnicach stref czasowych. Mogą wpłynąć na rytm dnia podróżujących, a nawet spowodować jet lag.
Przygotowując się do pierwszej podróży samolotem, nie zapomnij o aktualnych dokumentach podróży, takich jak dowód osobisty, paszport i wiza. Warto zarezerwować też ubezpieczenie podróżne. Pozwoli Ci to zabezpieczyć się w przypadku zgubienia bagażu, a także opóźnionego lub odwołanego lotu.
Istotną kwestią jest wybór bagażu podręcznego lub rejestrowanego. Przed pierwszym lotem samolotem warto sprawdzić zasady konkretnej linii lotniczej, dotyczące ich wymiarów oraz wagi. Wymiary bagażu podręcznego mogą się bowiem różnić w zależności od linii lotniczych.
Bagaż podręczny to mała torba, walizka lub plecak. Można go ze sobą zabrać na pokład samolotu, dzięki czemu jest on dostępny pod ręką przez całą podróż. Wymiary i wagi bagażu podręcznego zależą od linii lotniczych. Najczęściej podróżujemy z bagażem podręcznym o wymiarach 55x40x20 cm i wadze 7-10 kg.
W bagażu podręcznym zaleca się umieszczenie najważniejszych przedmiotów, takich jak dokumenty podróży (np. dowód osobisty), leki, elektronika i inne niezbędne w trakcie lotu rzeczy. Pamiętaj również o ograniczeniach przewozu płynów. Wszystkie płyny mogą mieć maksymalnie 100 ml w pojemniku oraz znajdować się w przezroczystej torebce. Przewożenie przedmiotów ostrych lub łatwopalnych w bagażu podręcznym jest zakazane.
Bagażem rejestrowanym nazywamy większą walizkę. Oddawana jest ona do luku bagażowego w trakcie odprawy. Waga bagażu rejestrowanego wynosi zazwyczaj 23-32 kg. Jego wymiary zależą najczęściej od zasad przyjętych przez dane linie lotnicze. Przekroczenie limitu rozmiaru bagażu rejestrowanego wiąże się z dodatkowymi opłatami.
Bagaż rejestrowany jest wybierany przez podróżnych głównie w przypadku lotów na dalsze odległości. W niektórych liniach lotniczych zawarty jest w cenie biletu, w innych należy za niego dodatkowo zapłacić. Służy do przewiezienia rzeczy niepotrzebnych bezpośrednio na pokładzie samolotu, np. ubrań, kosmetyków i innych rzeczy, których nie pomieści bagaż podręczny. Nie należy do niego pakować elektroniki oraz cennych przedmiotów. Po przylocie na miejsce docelowe bagaż rejestrowany jest odbierany w specjalnej strefie bagażowej na lotnisku.
Niezbędnym elementem każdej podróży samolotem jest odprawa. Rozpoczyna się ona najpóźniej 24 godziny przed lotem. Cały proces odbywa się najczęściej na stronie przewoźnika lub w aplikacji mobilnej. Podczas odprawy wydawana jest karta pokładowa, czyli niezbędny dokument przy kontroli bezpieczeństwa i wejściu na pokład samolotu. Aby cały proces przebiegał bezstresowo, dokonaj odprawy z wyprzedzeniem.
Jeśli decydujesz się na lot z biurem podróży, odprawa może różnić się w zależności od biura, a kartę pokładową możesz otrzymać dopiero na lotnisku.
Check in odbywa się zwykle 2 godziny przed lotem krajowym i 3 godziny przed międzynarodowym. Aby oprawić się na loty samolotem należy udać się do stanowiska, gdzie odprawę prowadzi dana linia lotnicza.
Jeżeli masz bagaż rejestrowany, oddaj go przy stanowisku check in. Podczas odprawy musisz mieć przygotowany dokument tożsamości, bilety lotnicze oraz kartę pokładową w celu ich weryfikacji przez pracownika lotniska.
Karta pokładowa to dokument, który uprawnia pasażera do wejścia na pokład samolotu. Wydaje ją przewoźnik podczas odprawy. Zawiera szczegółowe informacje na temat lotu i przypisanego miejsca. Jest także potwierdzeniem przejścia odprawy.
Kartę pokładową należy wydrukować i mieć ze sobą przez całą podróż. Wiele linii lotniczych decyduje się również na możliwość posiadania przez pasażerów karty pokładowej w smartfonie.
Kolejnym krokiem jest kontrola bezpieczeństwa przez pracowników ochrony lotniska. Musi ją przejść każdy pasażer samolotu. Przed wejściem do strefy kontroli wyjmij elektronikę, płyny oraz metalowe przedmioty (np. pasek, biżuterię) z bagażu podręcznego. Następnie połóż bagaż i wyjęte przedmioty na taśmie i przejdź przez bramkę. Pamiętaj o stosowaniu się do zaleceń, które wydaje obsługa lotniska.
Po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa udaj się do strefy odlotów. To miejsce na lotnisku, gdzie podróżni oczekują na wejście na pokład samolotu. W strefie bezcłowej możesz dokonać zakupu przedmiotów obniżonych o podatek VAT oraz inne opłaty celne. W hali odlotów znajdują się także tablice informacyjne z aktualnymi danymi dotyczącymi lotów, czyli numerami bramek i godzinami odlotów. To też miejsce, które umożliwia wejście na pokład. Warto przybyć do bramki z wyprzedzeniem, aby uniknąć opóźnień przy wejściu do kabiny samolotu.
Pierwsza podróż samolotem powinna odbyć się w jak najbardziej komfortowych warunkach. Warto zastosować się do kilku wskazówek, dzięki którym lot będzie można uznać za udany.
Jeśli istnieje taka możliwość, warto wcześniej wybrać miejsce w samolocie zgodnie z własnymi preferencjami - przy oknie, korytarzu, lub z dodatkową przestrzenią na nogi. Na pierwszy lot samolotem szczególnie polecane jest:
W zależności od wybranego miejsca na pokładzie samolotu, na karcie pokładowej pojawi się informacja dotycząca wejścia do maszyny. Zwróć uwagę na to czy w Twoim przypadku jest to wejście od przodu, czy też od tyłu.
Aby pierwszy lot samolotem przebiegł jak najbardziej komfortowo, zadbaj o odpowiednie ubranie z przewiewnych tkanin. Zaleca się także zabranie ciepłej bluzy - w kabinie może być chłodno. Przy dłuższych lotach istotne jest również wygodne obuwie.
Dla dodatkowego komfortu w czasie lotu można zabrać ze sobą poduszkę, koc, słuchawki z redukcją szumu, czy też maseczkę na oczy. Warto także zakupić przekąski, a po przejściu kontroli bezpieczeństwa, wodę w strefie bezcłowej.
Aby pierwszy lot samolotem był jak najbardziej komfortowy i bezstresowy, pamiętaj o odprawie online i nadaniu bagażu rejestrowanego z wyprzedzeniem, aby zaoszczędzić czas.
Podczas kontroli bezpieczeństwa najlepiej jest mieć wszystkie niezbędne rzeczy pod ręką. Pozwoli to przyspieszyć cały proces. Po przejściu do strefy odlotów uważnie monitoruj wszelkie zmiany na tablicach.
W trakcie podróży samolotem po raz pierwszy zrelaksuj się i komfortowo usiądź. Zaleca się całkowite wyłączenie telefonu lub przełączenie go w tryb samolotowy. Postaraj się wstawać i ruszać co 1-2 godziny, by rozprostować nogi. Pij dużo wody oraz postaraj się ograniczyć alkohol i kofeinę. Na czas lotu zapewnij sobie rozrywkę, np. książki, muzykę, lub filmy do oglądania. Żucie gumy może okazać się pomocne w regulacji ciśnienia w uszach podczas startu i lądowania samolotu.
Po wylądowaniu poczekaj na sygnał od załogi, że można opuścić miejsca. Zabierz ze sobą swój bagaż podręczny ze schowka nad głową lub pod nogami. Po wyjściu z samolotu na podróżnych czeka najczęściej transport, który ma ich zabrać na lotnisko. Gdy znajdziesz się w hali przylotów, udaj się do wyjścia, kierując się oznakowaniami.
Jeśli podróżujesz do krajów spoza Unii Europejskiej prawdopodobnie czeka Cię jeszcze kontrola paszportowa na lotnisku. Miej pod ręką niezbędny paszport, przygotuj też kartę wyjazdu, w przypadku, gdy dany kraj tego wymaga.
Jeśli nie podróżujesz wyłącznie z bagażem podręcznym, po przejściu kontroli udaj się do strefy odbioru bagażu rejestrowanego. Sprawdź na tablicach, na którym taśmociągu jest wyładowany Twój lot. W sytuacji, gdy zarejestrowany przez Ciebie bagaż opóźnia się lub jest uszkodzony, natychmiast zgłoś to przy stanowisku reklamacyjnym należącym do linii lotniczych.
Pierwszy lot samolotem często budzi wiele emocji. Wiele osób, które nie miały nigdy wcześniej do czynienia z podniebnymi podróżami, może bać się turbulencji, a nawet potencjalnej katastrofy lotniczej. Należy jednak pamiętać, że samolot jest uznawany za jeden z najbezpieczniejszych środków transportu na świecie. Ponadto nowoczesne technologie pomagają zminimalizować wystąpienie turbulencji w trakcie lotu.
Aby opanować stres przed pierwszą podróżą samolotem, zbierz informacje o odprawie, kontroli i planie lotniska. Dzięki temu będziesz wiedział, czego się spodziewać. Przyjedź na lotnisko wcześniej, by sprawnie przejść przez wszystkie procedury i unikaj pośpiechu. W pokonaniu stresu mogą także pomóc różne techniki relaksacyjne oraz skupienie się na pozytywnych aspektach wyjazdu. Jeśli potrzebujesz wsparcia, załoga samolotu służy Ci pomocą.