Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku to dla wielu osób jeden z najbardziej stresujących elementów podróży samolotem. Tymczasem, aby sprawnie przejść przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku przede wszystkim należy się do niej dobrze przygotować. W tym artykule znajdziesz poradnik dotyczący tego, jak wygląda kontrola bezpieczeństwa, jak sprawnie przez nią przejść oraz jakie dokumenty należy przygotować. Poznasz także listę przedmiotów zabronionych na pokładzie samolotu.*
*Wszystkie informacje podajemy na podstawie obowiązujących przepisów prawnych.
Kontrola bezpieczeństwa jest to obowiązkowy element podróży samolotem, który należy przejść przed wejściem do hali odlotów. Próby jej uniknięcia zostaną potraktowane przez służby ochrony lotniska jako naruszenie zasad bezpieczeństwa, co może skutkować całkowitym wydaleniem poza jego teren. Niezależnie od tego czy podróżujemy z bagażem rejestrowanym, czy też bagażem podstawowym, przed wejściem na pokład samolotu musimy przejść kontrolę, której dokonują operatorzy kontroli bezpieczeństwa.
Przygotowania do kontroli bezpieczeństwa na lotnisku należy rozpocząć już na etapie pakowania bagażu podręcznego. Każda linia lotnicza ma indywidualne zasady dotyczące tego jakie przedmioty mogą znaleźć się w bagażu podręcznym, a jakie w bagażu rejestrowanym przewożonym w luku bagażowym. Należy pamiętać, że zapoznanie się z nimi należy do obowiązków pasażera. Niestety często pasażerowie zapominają o tym istotnym elemencie i podczas kontroli bezpieczeństwa pracownicy lotniska muszą informować ich, że posiadane przez nich przedmioty należą do przedmiotów zabronionych, których nie można wnosić na pokład samolotu.
Przed przystąpieniem do kontroli bezpieczeństwa powinniśmy odprawić bagaż rejestrowany. Jeżeli jednak podróżujemy bez bagażu rejestrowanego, po przyjeździe na lotnisko od razu możemy udać się do stanowisk kontroli bezpieczeństwa. Każdy port lotniczy posiada wyraźne oznaczenia informujące o tym, gdzie znajdują się dane punkty, więc ich znalezienie nie powinno stanowić trudności. Informacja o tym, gdzie odbywa się kontrola często jest także wyświetlana na monitorach systemu informacyjnego.
W punkcie kontroli bezpieczeństwa musimy wstawić się z wydrukowaną kartą pokładową oraz potwierdzeniem nadania bagażu rejestrowanego (jeżeli go posiadamy). Warto także mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, ponieważ może odbyć się kontrola paszportowa. Kartę pokładową skanujemy w specjalnym czytniku lub pokazujemy ją pracownikowi lotniska. Następnie pasażer przechodzi przez kontrolę osobistą, podczas której sprawdzany jest bagaż podręczny.
Przystępując do kontroli bezpieczeństwa w pierwszej kolejności powinniśmy wyjąć z kieszeni wszystkie luźne przedmioty takie jak klucze, telefon komórkowy czy też portfel i inne metalowe przedmioty i włożyć je do specjalnego pojemnika. Do pojemników należy włożyć także sprzęt elektroniczny, okrycie wierzchnie oraz wszystkie części ubioru, które posiadają elementy metalowe.
Jeżeli mamy na sobie biżuterię lub pasek z metalową sprzączką, powinniśmy zdjąć je przed przejściem przez bramkę służącą do wykrywania metali. W szczególnych przypadkach operator dokonujący kontroli bezpieczeństwa może poprosić pasażera o zdjęcie obuwia, jednak nie jest to standardem i nie należy się tego obawiać. W pojemniku należy umieścić także swój bagaż podręczny. Jeżeli jakieś przedmioty wzbudzą podejrzenie kontrolera, wówczas może on podjąć decyzję o niedopuszczeniu przedmiotu.
Po umieszczeniu wszystkich wymaganych elementów w pojemnikach, wykładamy je na specjalną taśmę i czekamy na polecenie pracownika, który poprosi nas o przejście przez bramkę do wykrywania metalu. Kontrola osobista odbywa się przy zastosowaniu bramki magnetycznej, którą stosuje się celem sprawdzenia, czy pasażer nie próbuje wnieść na pokład samolotu zabronionych przez prawo przedmiotów.
Podczas przechodzenia przez kontrolę bezpieczeństwa pracownicy oceniają także zachowanie pasażera. Warto więc być spokojnym i w żadnym wypadku nie należy żartować o posiadaniu zabronionych materiałów lub narkotyków. Takie zachowanie może wiązać się z odmową przyjęcia na pokład. Decyzję o wpuszczeniu na pokład samolotu podejmuje funkcjonariusz lub operatorzy kontroli bezpieczeństwa.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów służby kontroli lotniska mogą także przeprowadzić kontrolę wyrywkową na posiadanie materiałów wybuchowych i innych substancji zabronionych. Wówczas po przejściu przez bramkę Twój bagaż podręczny i ubranie zostaną sprawdzone specjalnym papierkiem. I tu ponownie - nie ma się czego obawiać. Jeżeli nie mamy niczego do ukrycia dany element jest tylko formalnością.
Istotnym elementem, który często okazuje się być problematyczny podczas kontroli bezpieczeństwa jest przewóz w ramach bagażu podręcznego kosmetyków i płynów. Substancje płynne należy umieścić w specjalnych pojemnikach o maksymalnej objętości 100 ml, które następnie należy włożyć do przezroczystej torebki plastikowej o maksymalnej objętości 1000 ml. Niezastosowanie się do tych przepisów sprawi, że nasze osobiste przedmioty zostaną nam w punkcie kontroli bezpieczeństwa najzwyczajniej zarekwirowane. Podobnie jest z wszelkimi napojami. Wodę lub inne napoje możemy kupić dopiero po znalezieniu się w hali odlotów.
W ramach bagażu podręcznego możemy także przewozić niezbędne leki - zarówno te ogólnodostępne, jak i leki na receptę. Jeżeli jednak są to substancje płynne to obowiązuje tutaj taka sama zasada jak w przypadku kosmetyków - możemy mieć przy sobie maksymalnie 100 ml opakowanie. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dysponujemy zaświadczeniem lekarskim potwierdzającym konieczność posiadania przez nas danego leku w większym opakowaniu, a także kiedy potrzebujemy mieć przy sobie leki w trakcie podróży. Wówczas po wstępnej weryfikacji najczęściej zostaną dopuszczone.
1. Kontrola bezpieczeństwa to formalność, którą należy odbyć przed każdym lotem.
2. Przed przejściem przez kontrolę przygotuj kartę pokładową i dowód osobisty.
3. Sprawdź wymagania Twojego przewoźnika dotyczące bagażu podręcznego i bagażu kabinowego.
4. Podczas przechodzenia przez bramkę zachowuj się naturalnie i wykonuj polecenia pracownika lotniska.
5. Udanej podróży! :)
Pamiętaj, że jeśli mimo pomyślnego przejścia przez kontrolę bezpieczeństwa, przytrafi Ci się opóźniony, przyspieszony lub odwołany lot, możesz ubiegać się o wysokie odszkodowanie! Wypełnij formularz zgłoszenia szkody dostępny na naszej stronie lub kliknij w poniższy przycisk, a my zajmiemy się resztą!