Podróżowanie samolotem na dużych odległościach, często wiąże się ze zmianą strefy czasowej - zarówno w kierunku wschodnim, jak i kierunku zachodnim. Konsekwencją tego może być pojawienie się dokuczliwych dolegliwości zwanych jet lagiem. Jeżeli kiedykolwiek miałeś do czynienia z tym stanem, z pewnością wiesz, jak bardzo dokuczliwy potrafi być jet lag. W naszym artykule przedstawimy kilka przydatnych porad jak radzić sobie z jego objawami oraz jak możesz go uniknąć, tak, aby podróż samolotem była jak największą przyjemnością.
Jet lag to inaczej zespół nagłej zmiany strefy czasowej. Najczęściej pojawia się on w przypadku podczas podróży międzykontynentalnych, ponieważ właśnie wtedy najczęściej zmieniamy strefy czasowe. Jet lag pojawia się w wyniku rozregulowania rytmu dobowego naszego organizmu i wiąże się z wystąpieniem wielu przykrych objawów. Jeśli ktokolwiek z nas kiedykolwiek miał jet lag, z pewnością bardzo chciałby uniknąć go w przyszłości, ponieważ zespół nagłej zmiany strefy czasowej potrafi skutecznie zepsuć pierwszych kilka dni wymarzonego urlopu.
Oczywiście wystąpienie jet lagu oraz to ile trwa jet lag to kwestia indywidualna - każdy z nas może inaczej zareagować na zmianę stref czasowych. Niemniej jednak jego objawy mogą być zależne od liczby przekraczanych stref czasowych - im jest ich więcej, tym nasze samopoczucie może być gorsze.
Objawy jet lagu możemy porównać do stanu, w którym znajdujemy się po nieprzespaniu jednej lub kilku nocy. Przede wszystkim towarzyszy nam ogólne złe samopoczucie, zaburzenia snu i koncentracji oraz zmęczenie. Dodatkowo może pojawić się:
Zespół objawów opisanych powyżej jest związany z zaburzeniem procesów fizjologicznych zależnych od ilości snu. Osoby podróżujące samolotem, które mają do czynienia z nagłą zmianą strefy czasowej, mogą być także wrażliwe na nadmiar światła.
Warto dodać, że klimat panujący w różnych rejonach świata może dodatkowo zaostrzać dolegliwości wywołane przez jet lag. W przypadku gorących i wilgotnych warunków klimatycznych regeneracja naszego organizmu może być znacznie wydłużona. W związku z tym podczas podróży do krajów azjatyckich lub afrykańskich, które wiążą się z przebywaniem z przekroczeniem nowej strefy czasowej, objawy jet lag mogą mieć największe nasilenie. Z kolei w miejscach, w których powietrze jest chłodne i suche, nasz organizm powinien szybciej poradzić sobie z problemem.
Czas trwania jet lagu zależy przede wszystkim od tego, jakie są indywidualne predyspozycje naszego organizmu. W przypadku podróży, podczas których przekraczamy kilka stref czasowych, dolegliwości o największym nasileniu pojawiają się najczęściej w pierwszym dniu i po pierwszej przespanej nocy samoistnie ustępują. Może się jednak zdarzyć, że objawy jet lag i zaburzenia snu będą nam towarzyszyć nieco dłużej. Aby uniknąć przykrych dolegliwości, warto zatem dowiedzieć się, jak możemy sobie pomóc i jakie działania podjąć, aby objawy jet lag były dla nas jak najmniej dokuczliwe.
Wybierając się w podróż międzykontynentalną i chcąc uniknąć jet lagu, należy się do niej odpowiednio przygotować. Przede wszystkim kluczowe jest zmienienie nawyków związanych ze snem już na kilka dni przed wylotem. Jeżeli wybieramy się w kierunku zachodnim, postarajmy się zmienić porę snu na nieco późniejszą niż zwykle. Z kolei w przypadku podróży na wschód - wstawajmy przykładowo pół godziny wcześniej. Dzięki takiej taktyce rozchwianie procesów biologicznych organizmu powinno być mniejsze.
Dodatkowo podczas podróży warto jest mieć na sobie wygodne ubrania i zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Co jeszcze możemy zrobić, aby uniknąć jet lagu?
W wyjątkowych sytuacjach można zastosować łagodne leki nasenne w trakcie podróży. Możemy także rozważyć przyjmowanie melatoniny, jednak sposób jej przyjmowania i dawki powinny być skonsultowane z lekarzem.
Zaburzenia snu i złe samopoczucie związane ze zmianą strefy czasowej jest kwestią indywidualną. Oczywiście, jeżeli nasz kierunek podróży jest egzotyczny i na skutek wkroczenia do innej strefy czasowej doświadczamy krótszego lub dłuższego dnia, dla naszego organizmu zawsze będzie to wyzwaniem. Jednak zaburzenia homeostazy i funkcji organizmu w nowej strefie czasowej nie zawsze muszą nam towarzyszyć. Odpowiednia dieta, dbanie o higienę snu tuż przed wylotem, są największymi sprzymierzeńcami osoby podróżującej. Nie bójmy się więc latać i czerpmy z tego jak największą przyjemność!
Jeżeli podczas Twojej podróży przytrafi Ci się opóźniony lub odwołany lot, pamiętaj, że możesz domagać się wysokiego odszkodowania! Niezależnie od tego czy podróżujesz w tej samej strefie czasowej, czy też innej, możesz zgłosić roszczenie do linii lotniczych. Wystarczy, że wypełnisz wniosek dostępny na naszej stronie lub klikniesz w poniższy przycisk, a my zajmiemy się resztą!