Powrót do listy wpisów
Zwierzęta w samolocie - zasady przewozu zwierząt na pokładzie samolotu
5 min czytania

Zwierzęta w samolocie - zasady przewozu zwierząt na pokładzie samolotu

Autor: AirCashBack 19-04-2023

Podróżowanie samolotem z naszym pupilem może wydawać się nam idealną opcją na spędzenie wspólnego urlopu. Należy jednak pamiętać, że istnieją konkretne przepisy dotyczące tej kwestii. Przewóz zwierzęcia samolotem ze zwierzęciem wymaga indywidualnej zgody przewoźnika lotniczego, posiadania określonych dokumentów, uiszczenia specjalnej opłaty, a także dostosowania się do wymagań, które stawiają przed nami linie lotnicze.

Podstawowe zasady dotyczące przewozu zwierząt w samolocie

Decydując się na przewiezienie psa lub kota samolotem, będziemy potrzebowali szeregu dokumentów, badań i szczepień. 

Jak zwraca uwagę Alexander Stan-Otasevici, dyrektor działu prawnego AirCashBack: “To jakie dokładnie dokumenty będą potrzebne do przewozu zwierzęcia, zależy od kraju, do którego się wybierasz, dlatego przed planowaną podróżą należy sprawdzić informacje dotyczące transportu zwierząt w kraju docelowym, a jeśli lecisz z przesiadkami - również na lotniskach transferowych.” Potrzebne informacje znajdziemy na stronie ambasady danego kraju lub na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Przewóz zwierząt na pokładzie samolotu - wymogi UE

Zgodnie Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych na terenie Unii Europejskiej, na pokładzie samolotu możliwy jest przewóz zwierząt takich jak: psy i koty, fretki, płazy, gady, ssaki: inne niż przeznaczone do produkcji żywności, ptaki domowe.

Przewóz zwierząt samolotem jest możliwy tylko pod opieką właściciela, który jest wskazany w dokumencie identyfikacyjnym lub osoby pisemnie przez niego upoważnionej. Najczęściej pojawiającą się kwestią jest przewóz psa lub kota i zabranie go na pokład samolotu. Niektóre zwierzęta domowe można bowiem przewozić tylko w luku bagażowym.

“Zasady przewożenia zwierząt różnią się też w zależności od linii lotniczych. Dlatego przed rezerwacją biletu warto zaczerpnąć informacji bezpośrednio na stronie www przewoźnika”, podkreśla mec. Stan-Otasevici. Tani przewoźnicy, np. Wizz Air, Ryanair, czy easyJet zazwyczaj w ogóle nie umożliwiają przewozu zwierząt.

Większość pozostałych przewoźników wymaga, by poinformować o chęci transportu czworonoga nie później niż na 48h przed planowanym lotem. Standardowo, linie te dopuszczają transport kotów lub małych psów (do 6 lub 8 kg, w zależności od przewoźnika) na pokładzie, obok właścicieli. Należy jednak pamiętać, że obowiązuje ograniczona liczba zwierząt, które mogą lecieć jednym samolotem.

Mniejsze zwierzęta domowe mogą być przewożone w klatce transportowej w kabinie. Większe zwierzęta (z wyjmą muszą być przewożone w luku bagażowym, w specjalnych transporterach, które spełniają wymogi Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych IATA. Kontener taki musi umożliwić zwierzęciu swobodę ruchu, w tym swobodną zmianę pozycji, również stanie na wyprostowanych łapach. Podobne przepisy obowiązują w przypadku lotów ze zwierzętami ras niebezpiecznych. Kontenery, w których przebywają zwierzęta także muszą być zgodne ze standardami IATA.

Przewóz psa przewodnika w samolocie

Osobną kwestią jest transport zwierzęcia, który pełni rolę psa przewodnika i musi podróżować z osobami niewidomymi. Linie lotnicze zazwyczaj ograniczają przewóz zwierząt z wyjątkiem psów przewodników, które muszą przebywać ze swoim podopiecznym w kabinie pasażerskiej. Pies przewodnik zazwyczaj przewożony jest bezpłatnie bez ograniczenia wagowego. Podróż samolotem z psem przewodnikiem jest standardem oferowanym przez linie lotnicze, które wychodzą naprzeciw osobom niepełnosprawnym.

Wymagania dotyczące przewozu zwierząt w samolocie

Aby móc swobodnie przewozić zwierzaka zarówno w kabinie pasażerskiej, jak i w luku bagażowym potrzebne jest posiadanie odpowiednich dokumentów. Na wspólny lot zabierz ze sobą:

  • aktualną książeczkę szczepień,
  • aktualne zaświadczenia weterynaryjne,
  • paszport zwierzęcia zgodny z unijnymi standardami.
  • Dodatkowo pamiętaj, że Twój pupil powinien mieć wszczepiony mikrochip lub widoczny tatuaż umożliwiający jego identyfikację. 
     

Przewożenie zwierząt w samolocie - ile to kosztuje?

Koszt transportu naszych milusińskich będzie uzależniony od przepisów obowiązujących w kraju docelowym, te bowiem determinują ilość i rodzaj potrzebnych badań i szczepień, będzie także uzależniony od wagi zwierzęcia. Wyrobienie paszportu zwierzakowi to około 100 PLN, jednak należy do tego dodać również koszt  ‘zachipowania’, zakup odpowiedniego kontenera oraz opłatę, którą pobiera przewoźnik.

Nie zapominajmy o komforcie psychicznym pupila. Zmiana ciśnienia, nowe zapachy, hałas - to wszystko jest źródłem dużego stresu, szczególnie dla zwierząt o delikatnej psychice, np. kotów. W pierwszej kolejności odpowiedzmy sobie na pytanie, czy przewożenie zwierzęcia rzeczywiście jest koniecznością. Jeśli tak, koniecznie skontaktujmy się z weterynarzem i zapytajmy o to jak powinniśmy przygotować zdrowotnie naszych milusińskich do takiej podróży. 

Przewożenie zwierząt w samolocie -  komfort pupila

Nie zapominajmy o komforcie psychicznym pupila. Zmiana ciśnienia, nowe zapachy, hałas - to wszystko jest źródłem dużego stresu, szczególnie dla zwierząt o delikatnej psychice, np. kotów. W pierwszej kolejności odpowiedzmy sobie na pytanie, czy przewożenie zwierzęcia rzeczywiście jest koniecznością. Jeśli tak, koniecznie skontaktujmy się z weterynarzem i zapytajmy o to jak powinniśmy przygotować zdrowotnie naszych milusińskich do takiej podróży. 

Bardzo istotne jest także przygotowanie zwierzęcia do wspólnego lotu. Aby przewóz zwierzaka w kabinie samolotu lub luku bagażowym przebiegł bez komplikacji warto na 4 godziny przed planowanym wylotem nie podawać mu żadnych posiłków. Przed samym przelotem podawaj mu jedynie niewielkie ilości wody.

Jeśli Twoja podróż ze zwierzakiem napotkała komplikacje, np. gdy lot został odwołany lub opóźniony, pamiętaj - możesz ubiegać się o odszkodowanie. Mimo, że uprawnienie to nie dotyczy Twojego pupila (wyłącznie ludzi), warto wiedzieć, że raz zdarzył się wyjątek i czworonóg również odszkodowanie otrzymał :) Dowiedz się więcej.

Aby sprawdzić, czy masz szansę na odszkodowanie, kliknij poniższy przycisk.


Udostępnij znajomym