
2020-09-07
Podróż samolotem ze zwierzakiem - jakie wymogi trzeba spełnić?
Wizyty u weterynarza, szczepienia, ryzyko kwarantanny i spory wydatek - czy tak wyglądają przygotowania do podróży samolotem w towarzystwie czworonożnego pupila? Rozwiewamy wątpliwości!
Decydując się na przewiezienie psa lub kota samolotem będziemy potrzebowali szeregu dokumentów, badań i szczepień. Jak zwraca uwagę Alexander Stan-Otasevici, dyrektor działu prawnego AirCashBack: “To jakie dokładnie dokumenty będą potrzebne do przewozu Twojego pupila zależy od kraju do którego się wybierasz, dlatego przed planowaną podróżą należy sprawdzić informacje dotyczące transportu zwierząt w kraju docelowym, a jeśli lecisz z przesiadkami - również na lotniskach transferowych.” Potrzebne informacje znajdziemy na stronie ambasady danego kraju lub na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Przewóz zwierząt na terenie Unii Europejskiej jest regulowany unijnymi przepisami. Zwierzę musi być ‘zachipowane’ przez weterynarza (lub posiadać widoczny tatuaż), mieć ważny paszport oraz szczepienie przeciw wściekliźnie. WAŻNE: Niektóre kraje na terenie UE, np. Anglia, mogą wymagać dodatkowych szczepień, zaświadczenia o przebytym leczeniu i stanie zdrowia naszego psa lub kota.
“Zasady przewożenia zwierząt różnią się też w zależności od linii lotniczych. Dlatego przed rezerwacją biletu warto zaczerpnąć informacji bezpośrednio na stronie www przewoźnika”, podkreśla mec. Stan-Otasevici. Tani przewoźnicy, np. Wizz Air, Ryanair, czy easyJet zazwyczaj w ogóle nie umożliwiają przewozu zwierząt. Większość pozostałych przewoźników wymaga, by poinformować o chęci transportu czworonoga nie później niż na 48h przed planowanym lotem. Standardowo, linie te dopuszczają transport kotów lub małych psów (do 6 lub 8 kg, w zależności od przewoźnika) na pokładzie, obok właścicieli. Większe zwierzęta muszą być przewożone w luku bagażowym, w specjalnych transporterach, które spełniają wymogi Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych IATA. Kontener taki musi umożliwić zwierzęciu swobodną zmianę pozycji, również stanie na wyprostowanych łapach.
Ile to kosztuje?
Koszt transportu naszych milusińskich będzie uzależniony od przepisów obowiązujących w kraju docelowym, te bowiem determinują ilość i rodzaj potrzebnych badań i szczepień. Wyrobienie paszportu zwierzakowi to około 100 PLN, jednak należy do tego dodać również koszt ‘zachipowania’, zakup odpowiedniego kontenera oraz opłatę, którą pobiera przewoźnik.
Nie zapominajmy o komforcie psychicznym pupila. Zmiana ciśnienia, nowe zapachy, hałas - to wszystko jest źródłem dużego stresu, szczególnie dla zwierząt o delikatnej psychice, np. kotów. W pierwszej kolejności odpowiedzmy sobie na pytanie, czy przewożenie zwierzęcia rzeczywiście jest koniecznością. Jeśli tak, koniecznie skontaktujmy się z weterynarzem i zapytajmy o to jak powinniśmy przygotować zdrowotnie naszych milusińskich do takiej podróży.
Jeśli Twoja podróż ze zwierzakiem napotkała komplikacje, np. gdy lot został odwołany lub opóźniony, pamiętaj - możesz ubiegać się o odszkodowanie. Mimo, że uprawnienie to nie dotyczy Twojego pupila (wyłącznie ludzi), warto wiedzieć, że raz zdarzył się wyjątek i czworonóg również odszkodowanie otrzymał :) Dowiedz się więcej.
Aby sprawdzić, czy masz szansę na odszkodowanie, kliknij poniższy przycisk.