Powrót do listy wpisów
Rumuński urząd ochrony konsumentów rozpoczyna walkę z liniami lotniczymi, które masowo odwołują loty
3 min czytania

Rumuński urząd ochrony konsumentów rozpoczyna walkę z liniami lotniczymi, które masowo odwołują loty

Autor: AirCashBack 20-07-2022

Tegoroczny sezon wakacyjny w Europie przebiega pod znakiem odwołanych i opóźnionych lotów. Z powodu braków kadrowych oraz strajków pracowników, linie lotnicze muszą modyfikować siatkę połączeń często na kilka godzin przed planowym czasem odlotu. W wyniku tej sytuacji najbardziej cierpią pasażerowie. Działając w ich interesie rumuński urząd ochrony konsumentów ANPC, nałożył karę finansową na tanią linię lotniczą Blue Air. Czy w ślad za tą decyzją ukarani zostaną kolejni przewoźnicy?

Kulisy wyroku ANPC

14 lipca 2022 r. rumuński urząd ochrony konsumentów ANPC wydał wyrok, w którym nałożył karę pieniężną w wysokości 2 mln EUR na tanią linię lotniczą Blue Air. Wyrok jest reakcją na skargi zgłoszone przez konsumentów, których loty zostały odwołane w ubiegłym roku. Skala tego zjawiska była ogromna. Rumuński przewoźnik odwołał bowiem aż 11 289 rejsów, co sprawiło, że 179 tys. pasażerów nie mogło odbyć swojej podróży w wyznaczonym terminie. Do ANPC wpłynęły łącznie 924 skargi, które zaowocowały nałożeniem na Blue Air największej kary w historii funkcjonowania tego urzędu.

Czy inni przewoźnicy także zostaną ukarani?

W opublikowanym przez ANPC komunikacie regulator apeluje do wszystkich przewoźników, którzy realizują połączenia na terenie Rumunii, o uaktualnienie siatek połączeń. Rozkłady lotów mają zostać zaktualizowane w oparciu o możliwości faktycznej ich obsługi, w tym posiadane przez linie lotnicze zasoby i dostępność pracowników.

Oznacza to, że jeżeli przewoźnicy tacy jak Ryanair czy Wizz Air, który w ostatnich dniach mocno ograniczył siatkę połączeń w Rumunii, nie dostosują się do danych zaleceń, również mogą spodziewać się kar. ANPC apeluje także do pasażerów, aby unikali rezerwowania lotów w liniach lotniczych, które ostatnio anulowały swoje połączenia.

Odwołane loty, a odszkodowanie od linii lotniczych

W lipcu w Europie mamy do czynienia z kolejną falą odwołanych i opóźnionych lotów. Utrudnienia dla podróżnych nie omijają również pasażerów z Polski. 11 lipca 2022 r. Wizz Air poinformował o odwołaniu 5 proc. lotów z wakacyjnej siatki połączeń. Ryanair natomiast boryka się ze strajkami, które w samej Hiszpanii mają trwać aż 12 dni. Z każdym dniem docierają do nas informacje dotyczące coraz większych utrudnień, które spotykają europejskich pasażerów. Czy w związku z tym inne kraje (w ślad za Rumunią) zaczną nakładać kary finansowe na przewoźników? Pozostaje nam śledzić sytuację i czekać na rozwój wydarzeń w tej kwestii. Warto jednak wiedzieć, co możesz zrobić w przypadku, w którym przewoźnik odwoła Twój lot i jakie prawa Ci przysługują.

Pamiętaj, że zgodnie z prawem jeżeli Twój lot został odwołany, przyspieszony lub opóźniony z winy przewoźnika i dowiedziałeś się o tym na mniej niż 14 dni przed planowaną datą odlotu, należy Ci się odszkodowanie. Aby móc się o nie ubiegać, wypełnij formularz zgłoszenia szkody lub kliknij poniższy przycisk, a my zajmiemy się resztą. Możesz zyskać nawet do 600 Euro na osobę!


Udostępnij znajomym