Powrót do listy wpisów
Airbus vs Boeing - różnice między producentami samolotów
4 min czytania

Airbus vs Boeing - różnice między producentami samolotów

Autor: AirCashBack 03-01-2025

Airbus i Boeing to obecnie największe koncerny lotnicze na świecie. Od dekad rywalizują między sobą, dostarczając samoloty kształtujące współczesne lotnictwo. Zarówno Airbus, jak i Boeing, mają unikalne podejście do projektowania swoich maszyn. Znajduje to odzwierciedlenie w różnorodności ich flot. Jakie są różnice między tymi producentami samolotów?

Europejski Airbus

Airbus jest jedną z największych firm lotniczych w Europie i na świecie. Siedzibą firmy jest Francja. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1970 roku jako europejski projekt mający stać się konkurencją dla amerykańskich producentów samolotów takich jak Boeing.

Firmę Airbus wyróżnia fakt, iż jako pierwsza wprowadziła system sterowania fly-by-wire (FBW). To nowoczesny sposób pilotowania, zwiększający bezpieczeństwo i wydajność lotów. Ponadto Airbus oferuje szeroką gamę samolotów, w tym maszyny wąskokadłubowe, doskonałe na przelot średnio- i krótkodystansowy. Ważną kwestią dla przedsiębiorstwa jest także ekologia. Z tego względu Airbus pracuje nad samolotami przyjaznymi dla środowiska, m.in. z napędem wodorowym.

Airbus - jakim liniom lotniczym dostarcza samoloty?

Obecnie Airbus dostarcza samoloty liniom lotniczym na całym świecie. W Polsce z floty przedsiębiorstwa korzystają Polskie Linie Lotnicze LOT. Wśród przewoźników latających Airbusami możemy wyróżnić również Wizz Air, Lufthansę, Emirates, Air France, British Airways i wielu innych.

Amerykański Boeing

Boeing to jedna z największych i najstarszych firm lotniczych na świecie. Została założona w 1916 roku w Seattle, USA. To jeden z liderów globalnego przemysłu lotniczego, znany z wprowadzanych przez siebie innowacji. Przede wszystkim rywalizuje na rynku z europejskim Airbusem.

Amerykański Boeing bez wątpienia stworzył wiele legendarnych samolotów, takich jak popularny "Jumbo Jet", przez długi czas będący symbolem lotnictwa międzykontynentalnego na całym świecie. Przedsiębiorstwo inwestuje także w samoloty wojskowe i sprzęt kosmiczny. Z tego powodu to jeden z kluczowych partnerów NASA i Departamentu Obrony USA. Podobnie jak Airbus, firma inwestuje w wydajne, ekonomiczne maszyny, wykorzystując lekkie materiały kompozytowe.

Jakie linie lotnicze korzystają z floty Boeinga?

Obecnie z Boeingiem współpracę podejmuje wielu przewoźników na całym świecie. Są to m.in. American Airlines, Air Canada czy Quantas. Wspomniane wcześniej Polskie Linie Lotnicze LOT, oprócz floty Airbus, korzystają również z maszyn produkowanych przez amerykański Boeing. Z samolotów firmy korzysta również tania linia lotnicza Ryanair.

Airbus kontra Boeing - różnice między ich samolotami

W zestawieniu Airbus kontra Boeing możemy zauważyć przede wszystkim różnice wizualne pomiędzy modelami maszyn produkowanych przez obydwa przedsiębiorstwa.

Airbus kontra Boeing - różnice zewnętrzne

Łatwo zauważalną różnicą zewnętrzną jest wygląd dzioba. Samolot Airbus posiada zaokrąglony i owalny, a Boeing - spiczasty i wydłużony. Inną różnicą są także okna kokpitu. W maszynach produkowanych przez Airbus mają one prostsze linie, natomiast w tych przez Boeinga są zaokrąglone. W zestawieniu Airbus kontra Boeing można również zauważyć zasadniczą różnicę pod względem kształtu ogona ich samolotów. Airbusy posiadają statecznik pionowy o prostokątnym, równym kształcie. Natomiast ogon w Boeingach jest bardziej zaokrąglony i smukły.

Airbus kontra Boeing - różnice wewnętrzne

Maszyny Airbus i Boeing różnią się między sobą systemem sterowania. Podczas, gdy Boeing używa klasycznego wolantu, piloci samolotów Airbus używają tzw. sidesticka - dżojstika umieszczonego z boku. Maszyny różnią się między sobą także wyglądem kokpitu. W samolotach Airbus jest on prosty, nowoczesny i minimalistyczny. Stąd posiada znacznie mniej przełączników niż Boeing, który stawia na bardziej tradycyjny wygląd kokpitu, "przepełniony" przyciskami.

Airbus vs Boeing - który lepszy?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, czy Airbus jest lepszy od Boeinga i na odwrót. Oba koncerny z pewnością produkują bardzo dobre maszyny, różniące się między sobą oraz mające zarówno swoje wady, jak i zalety. Wybór odpowiednich samolotów zależy w głównej mierze od potrzeb przewoźników, załogi oraz pasażerów.

Airbus może okazać się lepszym wyborem, gdy liniom lotniczym zależy na bardziej zautomatyzowanym systemie oraz komforcie pasażerów na krótkich i średnich dystansach. Będzie to także doskonały wybór, jeśli ważną kwestią dla przewoźników jest osiągnięcie niższych kosztów operacyjnych.

Boeing będzie bardzo dobrym wyborem dla przewoźników preferujących bardziej tradycyjne podejście do sterowania oraz ze względu na większą swobodę pilotów. Może się to okazać kluczowe i pomocne w nieprzewidywalnych sytuacjach. Boeing sprawdzi się także w lataniu na długodystansowych trasach.


Udostępnij znajomym