Powrót do listy wpisów
Przeciwskazania do lotu samolotem - w jakich sytuacjach nie powinno się latać?
4 min czytania

Przeciwskazania do lotu samolotem - w jakich sytuacjach nie powinno się latać?

Autor: AirCashBack 15-05-2024

Zwiedzanie świata na pokładzie samolotu jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Duża dostępność połączeń lotniczych sprawia, że wiele osób przekonuje się do odbycia podróży samolotem. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do lotu samolotem, na które trzeba szczególnie uważać. Jakie choroby uniemożliwiają podróż samolotem? Jak przygotować się do lotu jeśli cierpisz na przewlekłe dolegliwości?

Dlaczego niektórzy nie powinni latać samolotem?
 

Samoloty pasażerskie podczas lotu wznoszą się na wysokości, na których dostępność tlenu jest mniejsza, niższe jest także ciśnienie. W związku z tym w przypadku osób, które cierpią na choroby układu krążenia, choroby serca i płuc, a nawet niedokrwistość mogą być to bardzo trudne warunki. W przypadku zdrowych osób podróżowanie samolotem zazwyczaj nie stwarza żadnych zdrowotnych zagrożeń, ponieważ ich organizm samodzielnie dostosowuje się do warunków panujących w kabinie.

Przeciwwskazania do podróży na pokładzie samolotu
 

Dla pacjentów, którzy cierpią na różnego rodzaju schorzenia, lot samolotem może być ciężkim doświadczeniem. Aby ocenić, czy nasz stan nie uniemożliwia podróżowania samolotem, warto zasięgnąć porady lekarskiej. Linie lotnicze nie mają bowiem czytelnej listy przeciwwskazań do lotu.

Główne przeciwwskazania do lotu samolotem to:

- ciężkie choroby układu oddechowego, w których występują duszności nawet w czasie spoczynku,
- niektóre przewlekłe choroby układu oddechowego lub przewlekłe choroby płuc jak dławica piersiowa,
- niekontrolowane zaburzenia rytmu serca i niewydolność serca,
- choroby zakaźne, które mogłyby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa przelotu innych pasażerów,
- zakrzepica żylna,
- ostre krwawienie z przewodu pokarmowego,
- niedawno przebyty zawał serca lub udar mózgu, 
- uraz jamy brzusznej,
- zaawansowana anemia.

Decyzję o tym czy w przypadku choroby przewlekłej podróż samolotem jest możliwa podejmuje lekarz specjalista prowadzący lub lekarz poradni medycyny podróży. Od ich oceny stanu zdrowia pasażera zależy ustalenie czy występują wspomniane przeciwwskazania i lot samolotem może doprowadzić do nasilenia objawów choroby. 

 

Inne przeciwskazania do lotu samolotem
 

Istnieją także osoby, które latać samolotem zwyczajnie nie powinny. Jeżeli bowiem pacjent zmaga się z chorobą psychiczną, która może sprawić, że latanie samolotem będzie dla niego traumatyczne, wówczas nawet mimo braku przeciwwskazań czysto zdrowotnych, odradza się mu podróż.

Podróż samolotem z taką osobą mogłaby bowiem stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pozostałych pasażerów.

Podobnie jest w przebiegu pacjentów cierpiących na choroby zakaźne.

Dlaczego latanie samolotem może być niebezpieczne?
 

Ze względu na warunki panujące w kabinie podczas lotu, w tym zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe, możemy mówić o znacznym nasileniu objawów. Podróże lotnicze przeciwwskazane są także w sytuacjach, w których pacjent może stanowić zagrożenie dla innych podróżnych. Tak jest na przykład w przebiegu chorób zakaźnych.

Lot samolotem w czasie ciąży
 

Przeciwskazaniem do lotu samolotem może być także zaawansowana ciąża. W przypadku ciąży pojedynczej uznaje się, że jeżeli przebiega ona bez powikłań to do 36. tygodnia nie ma przeciwskazań do podróży samolotem. W przypadku ciąży mnogiej za bezpieczną granicę uznaje się 32. tydzień ciąży.

O braku przeciwwskazań do lotów samolotem każdorazowo powinien zadecydować lekarz ginekolog. Co więcej, jeżeli zdecydujesz się na podróż po 32. tygodniu ciąży konieczne będzie przedstawienie zaświadczenia lekarskiego wskazującego na brak potencjalnego zagrożenia zdrowotnego.

Co ważne, linie lotnicze w zdecydowanej większości nie umożliwiają podróżnym powyżej 36. tygodnia na latanie samolotem. Uznaje się to bowiem za znaczne ryzyko.

Czy zawsze trzeba rezygnować z podróży samolotem?
 

Nie wszystkie ze schorzeń opisanych wyżej stanowią podstawę do bezwzględnego zakazu latania. W niektórych przypadkach podróż jest możliwa, ale ważne jest poinformowanie przewoźnika o występujących schorzeniach. W takim przypadku linie lotnicze mają konieczności zapewnienia dodatkowego tlenu.

Możliwe jest także zabranie ze sobą własnego tlenu, jednak poszczególne linie lotnicze mogą mieć w tym zakresie różne wymagania. W związku z tym przed lotem warto jest zbadać tę kwestię.

W przypadku pacjentów w pełni kontrolowanych leczeniem nie ma przeciwskazań do podróży lotniczej. Warto jednak zawsze skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem prowadzącym.

Obowiązki linii lotniczych w zapewnieniu opieki medycznej
 

Warto wiedzieć, że linie lotnicze są w konieczności zapewnienia opieki medycznej pasażerom podczas lotu. Załoga maszyny musi być odpowiednio przeszkolona, aby w razie wystąpienia problemów zdrowotnych, móc udzielić podróżnym pierwszej pomocy.


Jeżeli przytrafił Ci się opóźniony lub odwołany lot bądź odmówiono Ci wejścia na pokład samolotu z powodu overbookingu, możesz domagać się odszkodowania. Kliknij w poniższy przycisk i wypełnij formularz zgłoszenia szkody.


Udostępnij znajomym