Powrót do listy wpisów
Barotrauma - problemy w uchu środkowym podczas lotu samolotem
2 min czytania

Barotrauma - problemy w uchu środkowym podczas lotu samolotem

Autor: AirCashBack 05-12-2023

Podczas lotu samolotem mogą przytrafić się nam różne dolegliwości. Jedną z nich jest ból ucha spowodowany nagłą zmianą ciśnienia noszący nazwę barotraumy. Czy da się jakoś zapobiec danemu problemowi? Jakie są objawy i skutki barotraumy? Odpowiadamy.

Czym jest barotrauma?
 

Barotrauma jest to uraz ciśnieniowy uszu i zatok, któremu mogą towarzyszyć bóle głowy i zawroty głowy. Barotrauma objawia się podczas podróżowania samolotem, a jej przyczyną są zmiany ciśnienia w otaczającym środowisku. Największe problemy mogą pojawić się podczas lądowania, ponieważ wtedy dochodzi do zwiększenia ciśnienia.

Objawy barotraumy
 

Wystąpienie barotraumy może prowadzić do uszkodzenia struktur ucha wewnętrznego czego skutkiem jest ból ucha środkowego, szumy uszne i zawroty głowy. Lot samolotem może być dla nas szczególnie problematyczny jeśli mamy problemy z niedrożnością trąbki słuchowej. Czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu barotraumy jest również niedrożność przewodu słuchowego zewnętrznego.

Co istotne, barotrauma może również dotknąć zatoki przynosowe. Wówczas może pojawić się rozpierający ból zatok, a nawet krwawienie. Należy pamiętać, że prawdopodobieństwo wystąpienia barotraumy zwiększa się w sytuacji, w której mamy katar lub zapalenie zatok przynosowych.

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia barotraumy?
 

Aby podróż samolotem była dla nas komfortowa i nie wiązała się z wystąpieniem barotraumy warto zastosować się do pewnych zasad, które zapobiegną dyskomfortowi w obrębie jamy bębenkowej i zatok.

  • w pierwszej kolejności powinniśmy unikać podróży samolotem podczas trwania infekcji górnych dróg oddechowych,
  • podczas lotu warto żuć gumę, pić wodę i spożywać owoce.
  • przed samym lądowaniem ssać cukierka, żuć gumę lub wielokrotnie przełykać ślinę (dzięki temu trąbka słuchowa jest otwarta, więc wyrównanie ciśnień jest znacznie ułatwione),
  • przed lotem i w jego trakcie bezwzględnie unikać spożywania alkoholu (alkohol powoduje bowiem obrzęk jam nosa i błony bębenkowej co uniemożliwia wyrównywanie ciśnienia).
     

Lot samolotem mimo problemów z zatokami
 

Czasami oczywiście może zdarzyć się sytuacja, w której pomimo występowania infekcji musimy wziąć udział w locie samolotem. Oprócz wspomnianych wyżej zasad, do których należy stosować się na pokładzie samolotu, warto także wspomóc się środkami, które zapobiegną powstaniu urazów w obrębie jamy bębenkowej, takich jak pęknięcie błony bębenkowej lub uszkodzenie słuchu. Warto więc w takiej sytuacji zaopatrzyć się w środki obkurczające błonę śluzową.

Jeżeli jednak pomimo zachowania wszystkich zasad doświadczymy barotraumy skutkującej urazem w jamie bębenkowej wówczas konieczna jest konsultacja laryngologiczna.


Udostępnij znajomym