Wielka Brytania z końcem stycznia 2020 r. nie jest członkiem Unii Europejskiej. Ponadto nie należy już do Strefy Schengen. Skutki Brexitu odczuli nie tylko mieszkańcy Wysp Brytyjskich, ale również obywatele innych państw, planujących podróż do Wielkiej Brytanii.
Jakie dokumenty należy przygotować przed wyjazdem do UK? Jakie inne warunki muszą zostać spełnione? Przygotowaliśmy kompleksowy przewodnik, który pozwoli Ci zorganizować podróż na Wyspy Brytyjskie bez przeszkód.
Przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej do wjazdu na teren Zjednoczonego Królestwa wystarczył jedynie dowód osobisty. Jednak 1 października 2021 r. wprowadzono zmiany. Dowód osobisty nie jest już respektowany. Możliwość wjazdu do UK istnieje jedynie na podstawie paszportu.
W kwestii wjazdu do Wielkiej Brytanii na podstawie ważnego dowodu osobistego istnieje pewien wyjątek. Stanowią go osoby, które złożyły na tym dokumencie aplikacje o status osoby osiedlonej lub mając taki status wprowadziły dane dowodu osobistego do systemu UKVI (UK Visas and Immigration).
W większości przypadków dokumentem obowiązkowym do wjazdu do Wielkiej Brytanii jest paszport. Dokument tożsamości powinien być ważny przez cały okres pobytu na Wyspach Brytyjskich. Ważne też, aby paszport był w dobrym stanie - bez uszkodzeń, które mogłyby utrudnić identyfikację przez brytyjskie służby.
Osoby posiadające status osiedleńca lub status osoby osiedlonej tymczasowo do końca 2025 roku mogą używać dowodu osobistego zamiast paszportu, ale tylko w określonych przypadkach.
Paszport tymczasowy jest zwykle wydawany w nagłych przypadkach, np. zgubienie paszportu stałego. Jest on akceptowany jako dokument tożsamości przy wjeździe do Wielkiej Brytanii, ale musi być ważny przez cały okres pobytu w Zjednoczonym Królestwie.
Osoby podróżujące do Wielkiej Brytanii wraz ze zwierzęciem muszą mieć przy sobie jego ważny paszport, a w nim informacje o szczepieniu przeciwko wściekliźnie oraz odbytym na 24 godziny przed podróżą odrobaczaniu. Co więcej, samo zwierzę musi posiadać mikrochip.
W większości przypadków, aby wjechać do Wielkiej Brytanii, potrzebny jest tylko paszport. Jednakże w niektórych wypadkach istnieje konieczność posiadania wizy.
Przyjazd do Wielkiej Brytanii bez konieczności posiadania wizy jest możliwy dla osób, które posiadają status osoby osiedlonej oraz osób przyjeżdżających w celach turystycznych lub wizyty.
Co istotne, funkcjonariusz Straży Granicznej każdorazowo ocenia cel na podstawie przedstawionych informacji i dokumentów. Zwraca uwagę przede wszystkim na częstotliwości wcześniejszych przyjazdów, ich cel oraz długość.
Osoby podróżujące do Zjednoczonego Królestwa w innych celach potrzebują wizy. Konieczne jest wtedy dopełnienie obowiązku wizowego i uzyskanie dokumentu, jakim może być:
Złożenie wniosku wizowego musi nastąpić przez rozpoczęciem podróży. Osoby, które otrzymają dokument, mogą swobodnie przemieszczać się po terytorium Wielkiej Brytanii.
Co ważne, „Certificate of application to the EU Settlement Scheme”, wydawany obywatelom Unii Europejskiej i nie tylko, nie stanowi dokumentu uprawniającego do wjazdu na terytorium Zjednoczonego Królestwa. W żadnym przypadku nie zastępuje wizy.
Koszt wizy do Wielkiej Brytanii zależy w głównej mierze od jej rodzaju oraz celu pobytu. Opłata pobierana jest podczas złożenia wniosku wizowego.
Kosz wyrobienia wizy turystycznej to 115 GBP, a studenckiej - 490 GBP. Natomiast cena wizy pracowniczej jest zależna od warunków i planowanego czasu pobytu. Koszt wyrobienia takiego dokumentu zaczyna się od 719 GBP.
Na początku 2025 r. Zjednoczone Królestwo wprowadziło nowy wymóg dla osób przekraczających jego granicę. Osoby, które nie potrzebują wizy, aby wjechać do Wielkiej Brytanii, będą musiały uzyskać przed przyjazdem Elektroniczną Autoryzację Podróży (ETA). Od kwietnia 2025 r. obowiązek posiadania dokumentu zostanie nałożony na osoby z terytorium państwa członkowskiego UE, w tym Polski. Obowiązek zostanie nałożony również na dzieci.
ETA nie muszą posiadać osoby, które mają brytyjską wizę, status osoby osiedlonej lub wstępnie osiedlonej. Dokument nie jest również wymagany od osób posiadających paszport z Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz brytyjskich terenów zamorskich.
ETA będzie cyfrowo podpięta do ważnego paszportu podróżnego. Jak twierdzi brytyjski rząd, ułatwi dokładniejszą kontrolę bezpieczeństwa przed rozpoczęciem podróży do Wielkiej Brytanii.
ETA będzie ważna przez 2 lata lub do upływu ważności paszportu. Kosz jej zakupu wynosi 10 GBP. Dokument pozwala wjechać do Wielkiej Brytanii:
W przypadku osób, które decydują się na dłuższy pobyt w Wielkiej Brytanii lub odbywają podróż w innych celach, konieczne będzie posiadanie brytyjskiej wizy.
Złożenie wniosku o otrzymanie ETA do Wielkiej Brytanii jest możliwe całkowicie elektronicznie, za pomocą dedykowanych aplikacji lub rządową stronę internetową Zjednoczonego Królestwa. Uzyskanie dokumentu ma zająć zazwyczaj nie więcej niż trzy dni robocze. Złożenie wniosku musi nastąpić przed rozpoczęciem podróży. Jednakże w oczekiwaniu na decyzję można rozpocząć podróż
Aby złożyć podanie o otrzymanie ETA potrzebne będą: paszport, zdjęcie twarzy osoby aplikującej oraz jeden z możliwych środków płatności.
Pomimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, osoby mające EKUZ nadal będą mogły korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w czasie tymczasowego pobytu w UK. Odbywa się to na dotychczasowych zasadach, tak jak w państwach należących do Unii Europejskiej. Świadczenia są udzielane w razie nagłego zachorowania, wypadku, zaostrzenia objawów choroby przewlekłej itp. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego musi zostać ukazana bezpośrednio brytyjskiemu świadczeniodawcy.
Natomiast osoby, które posiadają brytyjskie karty EKUZ (ang. EHIC) również zachowują swoje uprawniania do leczenia niezbędnego w Polsce.
Co ważne, EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych. Z tego względu osobom wyjeżdżającym na Wyspy Brytyjskie zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń, np. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). W razie konieczności pokryją one koszty leczenia w szerszym zakresie takich jak koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach.
Podróżując do Wielkiej Brytanii własnym samochodem, trzeba zabrać ze sobą prawo jazdy (wystarczy polskie). Ministerstwo Spraw Zagranicznych wskazuje, że Zielona Karta nie jest obowiązkowym dokumentem. Służy jednak jako dowód ubezpieczenia. Ponadto w razie wypadku ułatwia uzyskanie odszkodowania. Warto więc zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia AutoCasco.