Powrót do listy wpisów
Dlaczego okna w samolocie muszą być odsłonięte podczas startu i lądowania?
3 min czytania

Dlaczego okna w samolocie muszą być odsłonięte podczas startu i lądowania?

Autor: AirCashBack 12-11-2024

Na krótko przed startem i lądowaniem samolotu załoga prosi pasażerów o odsłonięcie okien. Dlaczego należy to zrobić? W głównej mierze nie chodzi tylko o możliwość zrobienia zdjęcia pięknym widokom, ale o coś znacznie poważniejszego.

Dlaczego podczas startu i lądowania należy odsłonić okna w samolocie?

Głównym powodem tego nakazu jest bezpieczeństwo pasażerów i załogi. Start i lądowanie to kluczowe momenty lotu, w których występuje znacznie większe ryzyko sytuacji awaryjnej. Dlatego samolot musi mieć odsłonięte okna. Jest to podstawa bezpieczeństwa - tak, jak zapięte pasy.

Wymóg odsłonięcia okien w samolocie podczas startu i lądowania jest częścią procedur bezpieczeństwa i regulacji lotniczych. Zostały one opracowane w celu ochrony zarówno pasażerów, jak i personelu pokładowego.

Odsłonięte okna na najniższych wysokościach pomagają szybko ocenić, co dzieje się poza samolotem i zauważyć potencjalne zagrożenia, np. ogień czy dym. Pozwala to personelowi pokładowemu na lepsze rozeznanie w sytuacji, przez co może on odpowiednio zareagować i zaplanować ewakuację tak, aby wszyscy pasażerowie bezpiecznie wydostali się z maszyny.

Personel pokładowy i skuteczniejsza komunikacja dzięki odsłoniętym oknom

W sytuacji awaryjnej załoga samolotu musi jasno i precyzyjnie przekazywać instrukcje pasażerom. Z tego powodu okna muszą być odsłonięte.

Odsłanianie okien zapewnia widoczność, umożliwiającą personelowi na wizualne wskazanie kierunku ewakuacji lub ostrzeżenie przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Sprawia to, że komunikacja na pokładzie samolotu może być znacznie bardziej efektywna.

Odsłonięcie okien w trakcie startu i lądowania - ułatwienie dla służb ratunkowych

W przypadku sytuacji awaryjnej, podniesienie rolet okiennych w samolocie pozwala służbom ratunkowym na zobaczenie, co dzieje się w środku samolotu, zanim wejdą do maszyny i ocenić ryzyko przed przystąpieniem do działań.

Odsłonienie okien ułatwia służbom komunikację z personelem pokładowym, sprawniejszą koordynację ewakuacji i ocenę potencjalnych zagrożeń. Umożliwia to ratownikom szybszą reakcję i zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom i załodze.

Odsłonięcie okien samolotu a adaptacja wzroku

Okna w samolocie muszą być odsłonięte podczas startu i lądowania również dlatego, by oczy pasażerów przywykły do światła zewnętrznego. Dzięki temu nie zostaną gwałtownie oślepieni, a ich reakcje staną się znacznie szybsze. Podczas nagłej ewakuacji przestawienie z ciemności w jasność lub na odwrót mogłoby pogorszyć orientację pasażerów i znacznie opóźnić cały proces.

Z tego samego powodu piloci przyciemniają światła na pokładzie w trakcie startu i lądowania samolotu nocą. W ten sposób oczy pasażerów i załogi mogą przyzwyczaić się do ciemności.

Odsłanianie okien w samolocie a podziwianie widoków

Dzięki odsłoniętym oknom pasażerowie zyskują nie tylko bezpieczeństwo. Widok startującego lub lądującego samolotu dla wielu osób to po prostu interesujące i przyjemne doświadczenie. Podniesienie rolet pozwala na podziwianie widoków w oknie samolotu. Bez wątpienia wpływa to na pozytywne wrażenia z podróży.

Czy okna w samolocie muszą być odsłonięte przez cały lot?

Podczas lotu samolotem okna nie muszą być odsłonięte przez cały czas. Dotyczy to jedynie kluczowych momentów takich jak start i lądowanie maszyny, gdy ryzyko wystąpienia sytuacji awaryjnych jest największe.

Po osiągnięciu stabilnej wysokości przelotowej przez samolot pasażerowie mogą dowolnie regulować rolety okienne zgodnie z własnymi preferencjami. Ważne jednak, aby na czas startu i lądowania były one odsłonięte.


Udostępnij znajomym