AirCashBack
Powrót do listy wpisów
Strajki na lotniskach w sezonie wakacyjnym. Czy pasażerom przysługuje odszkodowanie?
3 min czytania

Strajki na lotniskach w sezonie wakacyjnym. Czy pasażerom przysługuje odszkodowanie?

Autor: AirCashBack 07-07-2025

Sezon wakacyjny to czas wzmożonego ruchu lotniczego, kiedy miliony pasażerów wyrusza na urlop. Niestety, to także okres, kiedy dochodzi do zakłóceń w podróży, np. strajków pracowników linii lotniczych, lotnisk lub kontrolerów ruchu lotniczego. Mogą one prowadzić do opóźnionych i odwołanych lotów. Warto więc pamiętać, jakie prawa przysługują podróżnym w takich sytuacjach.

Wspominamy ostatnie strajki pracowników branży lotniczej oraz oceniamy, czy w tej sytuacji pasażerom przysługuje odszkodowanie.

Strajk personelu pokładowego EasyJet w Hiszpanii

Pracownicy personelu pokładowego EasyJet w Hiszpanii strajkowali przez trzy dni, od 25 do 27 czerwca. Powodem akcji protestacyjnej były konflikty płacowe. Zdaniem związku zawodowego USO, personel pokładowy przewoźnika w Hiszpanii zarabia znacznie mniej niż w innych europejskich krajach. Wg doniesień medialnych, w proteście wzięło udział ponad 600 pracowników.

W przypadku strajku personelu pokładowego linii lotniczej pasażerom przysługuje odszkodowanie za zakłócony lot. Przewoźnik ponosi za niego odpowiedzialność, ponieważ ma wpływ na swoich pracowników - może z nimi negocjować, zapobiegać akcji protestacyjnej, planować zasoby kadrowe itp.

Strajk kontrolerów lotów we Francji

W czwartek 3 lipca i w piątek 4 lipca lotniska we Francji zostały sparaliżowane z uwagi na trwające tam strajki kontrolerów lotniczych. Akcję protestacyjną ogłosiły dwa związki zawodowe, domagające się podwyżek oraz skarżące się na niedobór personelu, przestarzałe narzędzia i "toksyczne zarządzanie". Na skutek strajku we Francji odwołano około 40 procent paryskich lotów.

Zgodnie z Rozporządzeniem EU 261/2004 strajk kontrolerów ruchu lotniczego rozumiany jest jako przykład “okoliczności nadzwyczajnych”. Z tego względu przewoźnik nie ponosi za to odpowiedzialności - nie ma wpływu na działanie niezależnych służb i nie może zapobiec zakłóceniom lotów.

Strajk pracowników naziemnych KLM w Holandii

Jak poinformował holenderski związek zawodowy CNV, domagający się podwyżek pracownicy naziemni przewoźnika KLM w Holandii zagrozili ośmiogodzinnym strajkiem. Do protestu miałoby dojść 9 lipca. Data jest nieprzypadkowa. Jak zauważa agencja Reutera, w tym tygodniu w Holandii rozpoczynają się wakacje szkolne. Kierownictwo linii lotniczej poinformowało, że rozważy zwrócenie się do sądu o nałożenie zakazu strajku. Przewoźnik podkreślił także, że złożył swoim pracownikom ofertę podwyżek, jednak CNV uznał ją za niewystarczającą.

Jeśli zapowiadany strajk pracowników KLM rzeczywiście się odbędzie i spowoduje zakłócenia lotów, pasażerom przysługuje odszkodowanie od linii lotniczej. Przewoźnik ponosi odpowiedzialność za skutki strajku swojego personelu i nie może się zasłaniać tzw. “okolicznościami nadzwyczajnymi”.

Podsumowanie: Strajk pracowników branży lotniczej a odszkodowanie za lot

W jakich sytuacjach pasażerom przysługuje odszkodowanie za zakłócony lot, spowodowany strajkami pracowników branży lotniczej?

  • TAK, jeśli akcję protestacyjną ogłoszą pracownicy linii lotniczej - jest to okoliczność, której przewoźnik może zapobiec;
  • NIE, jeśli strajk dotyczy pracowników lotniska lub kontrolerów ruchu lotniczego - to przykład “okoliczności nadzwyczajnych”, na które linia lotnicza nie ma wpływu.

Jeśli Twój lot został odwołany lub uległ opóźnieniu z powodu strajku pracowników linii lotniczej, skontaktuj się z AirCashBack. Dołącz do grona tysięcy zadowolonych pasażerów, którym pomogliśmy. Złóż wniosek na naszej stronie lub kliknij w poniższy przycisk.


Udostępnij znajomym