Powrót do listy wpisów
Odwołane loty i spore opóźnienia w ruchu lotniczym - konflikt między kontrolerami, a kierownictwem PAŻP
5 min czytania

Odwołane loty i spore opóźnienia w ruchu lotniczym - konflikt między kontrolerami, a kierownictwem PAŻP

Autor: AirCashBack 12-04-2022

Komunikat ULC dla podróżujących samolotem

“Uprzejmie informujemy, że w najbliższych dniach może dojść do nieregularności w ruchu lotniczym nad Polską, w tym do opóźnień i odwołań rejsów.Zalecamy pasażerom, żeby byli przygotowani na możliwość wystąpienia opóźnień, jaki i odwołań połączeń lotniczych oraz na bieżąco zasięgali informacji u przewoźników lotniczych o statusie danego rejsu.” - taki komunikat pojawił się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego w piątek 8 kwietnia. 

ULC poinformował dodatkowo, że informacje dotyczące obowiązków przewoźników w przypadku odwołania lub opóźnienia lotu oraz praw przysługujących pasażerom, można uzyskać dzwoniąc na infolinię Komisji Ochrony Praw Pasażerów. Infolinia jest czynna w dni powszednie w godzinach 9.00 - 13.00, pod numerem: +48 222 692 600.

Z czego wynikają wspomniane utrudnienia w ruchu lotniczym?

Za przyczynę zaistniałej sytuacji uznaje się konflikt kontrolerów ruchu lotniczego z kierownictwem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. W piątek PAŻP w oficjalnym komunikacie poinformowała, że “aktualnie mierzy się z wyzwaniem zwiększonej liczby absencji kontrolerów ruchu lotniczego z powodu m.in. zwolnień lekarskich, zgłoszeń niedyspozycji, itp., a w konsekwencji opóźnieniami w ruchu lotniczym. Agencja podejmuje niezbędne działania mające na celu zapewnienie obsad kontrolerskich oraz stabilizację sytuacji w kolejnych dniach.”

Agencja przekazała również, że dotychczas z zarządem Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego zostały omówione kwestie bezpieczeństwa, które mają kluczowe znaczenie dla obu stron

Czym jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej?

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej została utworzona 1 kwietnia 2007 r. jako państwowy organ zarządzania ruchem lotniczym. Do głównych obowiązków Agencji należy:

- zarządzanie przestrzenią powietrzną,

- zarządzanie przepływem ruchu lotniczego,

- zapewnienie służb ruchu lotniczego.

PAŻP jest jedyną w kraju instytucją, która szkoli i zatrudnia kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Agencja utrzymuje się z opłat pobieranych od linii lotniczych, których samoloty startują i lądują na polskich lotniskach oraz przelatują przez polską przestrzeń powietrzną.

Konflikt między kontrolerami, a kierownictwem PAŻP

Spór między związkowcami, a kierownictwem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej trwa już od miesięcy. Początek konfliktu miał mieć miejsce w połowie stycznia br., kiedy to PAŻP podała, że wdraża nowy system wynagradzania pracowników, który wszedł w życie końcem 2021 roku. Z założenia miał on wyrównywać narosłe przez lata dysproporcje w płacach oraz wprowadzać system motywacji dla pracowników.

Zgodnie z nowym regulaminem kontrolerzy ruchu lotniczego mogą zarobić do 45 tys. zł miesięcznie, a dodatkowo każdy z nich może otrzymać wynagrodzenie za udział w projektach rozwojowych prowadzonych przez PAŻP. Wedle danych Agencji nowe warunki wynagrodzeń zostały zaakceptowane przez większość pracowników. Wśród nich nie znalazła się jednak grupa 112 kontrolerów z Warszawy, którzy przekazali pracodawcy oświadczenia woli z odmową przyjęcia zaproponowanych im warunków pracy i płacy.

W lutym br. PAŻP wydała komunikat, w którym określiła, że "blisko 170 osób znajduje w okresie wypowiedzenia, który dla większości zakończy się pod koniec kwietnia 2022 r.". Niepokojący może być fakt, że według danych, w tamtym momencie w Warszawie zatrudnionych było 208 kontrolerów lotu i zbliżania. Oznacza to, że w maju na stanowiskach zostanie niewiele ponad 30 osób.

Zmiana na stanowisku prezesa PAŻP

Jednym z głównych warunków, aby kontrolerzy mogli wrócić do pracy, miało być odwołanie dotychczasowego prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusza Janiszewskiego. 31 marca premier Mateusz Morawiecki na wniosek ministra infrastruktury powołał więc na to stanowisko Anitę Oleksiak. Konflikt wciąż jednak nie został zażegnany, a konsekwencje tego sporu zaczynają być coraz bardziej uciążliwe zarówno dla pasażerów, jak i linii lotniczych.

Opóźnione i odwołane loty na polskich lotniskach

Problemy na lotniskach jako pierwsi mogli odczuć pasażerowie, którzy w drugi weekend kwietnia korzystali z rejsów na lotnisku Chopina. W ciągu dwóch dni zanotowano tam łącznie 300 opóźnionych lotów. W ponad połowie przypadków bezpośrednią przyczyną opóźnień był brak kontrolerów ruchu lotniczego. W sobotę najdłuższe opóźnienie wynosiło 145 minut, a w niedzielę 175 minut. Zgodnie ze słowami Piotra Rudzkiego z Lotniska Chopina: “Rozwój sytuacji zależy wyłącznie od rozwiązania kryzysu przez PAŻP i przywrócenia właściwej obsady wieży kontroli ruchu lotniczego”.

Negatywne skutki tego konfliktu odczuwają także przewoźnicy. Przedstawiciele Ryanaira oraz Enter Air oświadczyli, że jeżeli ich rejsy będą musiały być anulowane z winy PAŻP, złożą oni pozwy o wypłatę odszkodowania.

Jak mówi szef Ryanaira w Polsce, Michał Kaczmarczyk: “Samoloty wiszą w powietrzu, czekając w kolejce do lądowania. Często jest tak, że jak samolot wyląduje, wysadzi pasażerów, zabierze nowych i czeka na zgodę na start.” Andrzej Kobielski, wiceprezes ds. handlowych linii Enter Air, dodaje: “Według tych informacji, które otrzymaliśmy, w najczarniejszym scenariuszu, to raptem 20-30 proc. obecnej przepustowości lotniska (im. Chopina) byłoby możliwe do obsłużenia”.

Czy w tej sytuacji pasażerowie mogą dochodzić odszkodowania od linii lotniczych?

Zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. ustanawiającym wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów, w omówionej sytuacji nie ma podstaw do dochodzenia odszkodowania od linii lotniczych. Szczegółowe zasady dochodzenia odszkodowań opisaliśmy w Prawach Pasażera.

Z racji tego, że przyczyną wystąpienia opóźnień na polskich lotniskach są braki kadrowe w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, mamy do czynienia z “okolicznościami nadzwyczajnymi”, których wystąpienie wyłącza odpowiedzialność przewoźnika za opóźnienie lub odwołanie lotu. W związku z tym możliwość likwidacji szkody dla pasażera zostaje zamknięta.

Jeżeli jednak Twój lot był opóźniony lub odwołany z powodu przyczyn, które uprawniają Cię do otrzymania odszkodowania, kliknij w poniższy przycisk i sprawdź, ile możesz otrzymać.


Udostępnij znajomym