Powrót do listy wpisów
Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot Ryanair - jak je uzyskać?

Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot Ryanair - jak je uzyskać?

Autor: AirCashBack 11-04-2023

Opóźniony lub odwołany lot potrafi skutecznie pokrzyżować nam plany. Moment, w którym dowiadujemy się, że nasz samolot nie odleci zgodnie z planowanym wylotem, zawsze jest stresujący. Dlatego też warto wiedzieć jakie prawa pasażerów linii lotniczych przysługują nam w takiej sytuacji. Jednym z najczęściej wybieranych tanich linii lotniczych jest Ryanair. W tym artykule wyjaśniamy jak złożyć wniosek o odszkodowanie od Ryanair, aby zobligować przewoźnika lotniczego do wypłaty odszkodowania.

Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot Ryanair

Zanim przystąpimy do ubiegania się o odszkodowanie za opóźniony lot Ryanair, warto jest wiedzieć jakie warunki należy spełnić, aby je uzyskać.

Podstawą ubiegania się o rekompensatę za odwołany lub opóźniony lot jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego z 11 lutego 2004 roku (WE 261/2004). Zgodnie z jego przepisami, pasażer może starać się o odszkodowanie jeśli jego lot:

- został odwołany;
- został opóźniony o ponad 3 h (ważny jest tutaj czas dotarcia do miejsca docelowego);
- został przyspieszony o więcej niż 1 h;
- w przypadku odmowy przyjęcia na pokład bez winy pasażera (tzw. overbooking).

Co ważne, odszkodowanie przysługuje jedynie wtedy, kiedy opóźnienie lotu lub odwołanie lotu wynika z bezpośredniej winy przewoźnika lotniczego.  Należy zatem udowodnić, że nie zaistniały żadne nadzwyczajne okoliczności, na podstawie których linia lotnicza nie ponosi odpowiedzialności za zakłócenie lotu. Do nadzwyczajnych okoliczności zaliczamy m.in. trudne warunki pogodowe, zamieszki na lotnisku, strajki obsługi lotniska, a także usterki techniczne, którym przewoźnik lotniczy nie był w stanie zapobiec.

Tanie linie lotnicze Ryanair wobec praw pasażerów

Ryanair to największe w Europie, niskobudżetowe linie lotnicze (kod IATA: FR, kod ICAO: RYR). Przewoźnik ten wyróżnia się na rynku konkurencyjnymi cenami i dużą siatką połączeń. Dzięki restrykcyjnej polityce kosztowej i dużym rezerwom gotówkowym, linia Ryanair jak dotąd obronną ręką wychodzi ze wszystkich kryzysów np. pandemii COVID-19. Prezes linii, Mike O’Leary, to jedna z najbarwniejszych postaci rynku lotniczego, potrafiąca "kwieciście" opowiadać o tajemnicy sukcesu kierowanego przez siebie przedsiębiorstwa. Czy jednak w przypadku zakłóceń lotów Ryanair staje na wysokości zadania i dbają o swoich pasażerów?

Loty linią Ryanair należą do jednych z najtańszych w Europie. Podróż samolotem tego przewoźnika może umożliwić nam dotarcie do wielu pięknych miejsc na świecie w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Należy jednak pamiętać, że linia Ryanair podobnie jak inni konkurencyjni przewoźnicy, nie jest w stanie uniknąć nieplanowanych problemów w realizacji zaplanowanych połączeń. Wybierając podróż z Ryanairem warto więc wiedzieć jakie są obowiązki linii lotniczej gdy przytrafi nam się opóźniony lub odwołany lot. 

Przede wszystkim należy pamiętać, że obowiązkiem linii Ryanair jest poinformowanie podróżnych o planowanym odwołaniu lotu minimum 14 dni przed planowanym wylotem. Jeżeli przewoźnik nie dotrzyma tego terminu, możesz ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lot. Co więcej, w przypadku odwołania lotu, powinien zostać zaproponowany Ci lot alternatywny. Ze strony linii lotniczych powinieneś spodziewać się także zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia przez okres, w którym będziesz oczekiwać na alternatywny lot. Podobnymi prawami rządzi się lot opóźniony. W takiej sytuacji pracownicy linii równieąż powinni zapewnić pasażerom posiłki i napoje podczas oczekiwania na samolot, a także umożliwić im kontakt z bliskimi.

Jak uzyskać odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot od Ryanair?

1. Nie wyrzucaj biletu (przyda Ci się jako dowód).

2. Ustal u przewoźnika oficjalną przyczynę opóźnienia / odwołania lotu.

3. Oceń, czy masz szansę na odszkodowanie.

4. Nie zwlekaj! Nie ryzykuj przedawnienia Twojego roszczenia.

5. Zgłoś szkodę. Samodzielnie lub przez pośrednika.


 

Ryanair odszkodowanie - wniosek 

O odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot od Ryanair można ubiegać się samodzielnie, kontaktując się z przewoźnikiem bezpośrednio przez jego stronę www. Jest jednak mnóstwo przypadków, w których Ryanair odmówił wypłaty odszkodowania. Dlatego jeżeli chcesz oszczędzić swój czas i pieniądze, możesz skorzystać z pomocy doświadczonego pośrednika, np. AirCashBack

Jako, że od długiego czasu z powodzeniem spieramy się z Ryanair, możemy powiedzieć, że przewoźnik ten ma dość zmienne i nieprzewidywalne podejście do obowiązku wypłaty odszkodowań. Czasem od razu uznaje on prawa pasażera i bez ceregieli wypłaca należną mu rekompensatę. Jednak zazwyczaj konieczne okazuje się wysłanie Ryanair’owi przedsądowego wezwania do zapłaty a jeśli i to nie przyniesie skutku - skierowanie przeciwko niemu sprawy do sądu.

Pomoc przy dochodzeniu odszkodowania za odwołany lub opóźniony lot od Ryanair


Pasażer chcący zlikwidować szkodę za odwołany lub opóźniony lot Ryanair bez pomocy AirCashBack, musi często w takich sytuacjach liczyć się z koniecznością poniesienia wydatków na tradycyjną pomoc prawną oraz pokrycia opłat sądowych, zaś w razie przegranej - z opłaceniem kosztów prawnika reprezentującego Ryanaira. Jeżeli nie chcesz ryzykować własnych pieniędzy lub jeśli złożony przez Ciebie wniosek o wypłatę odszkodowania został przez przewoźnika odrzucony, warto skorzystać z naszej pomocy. Mamy ponad 10-letnie doświadczenie w sądowych bataliach z liniami lotniczymi na terenie całej Europy. Bierzemy na siebie wszelkie finansowe ryzyko związane z prowadzeniem Twojej sprawy.

Praktyki Ryanaira w przypadku odwołanych lub opóźnionych lotów, a dobro pasażerów

Przez długi czas notoryczną praktyką Ryanair było wysyłanie poszkodowanym pasażerom czeków w ramach rekompensaty za opóźniony lub opóźniony lot. Niestety, realizacja takiego czeku poza terenem Irlandii i Wielkiej Brytanii jest zazwyczaj bardzo problematyczna i wiąże się z koniecznością poniesienia przez adresata czeku dodatkowych kosztów. W takich wypadkach AirCashBack oferuje swoją pomoc, pomagając swoim klientom w realizacji czeku w możliwie jak najkorzystniejszej ofercie. Warto zaznaczyć, że odszkodowanie wynikające z Rozporządzenia 261/2004 jest tzw. długiem oddawczym tj. tylko w przypadku rzeczywistej wypłaty środków oznacza spełnienie zobowiązania przez przewoźnika. Samo dostarczenie czeku nie oznacza wypłaty odszkodowania.

Lot odwołany przez COVID-19 - stanowisko Ryanair

Ryanair nie zachował się prokonsumencko w temacie zwrotu wydatków na bilety na loty odwołane z powodu pandemii koronawirusa, która w pierwszej połowie 2020 r. niemal sparaliżowała globalny ruch lotniczy. Należy zaznaczyć, że nie chodzi tu o odszkodowanie, o którym mowa powyżej (pandemia jest okolicznością nadzwyczajną, wykluczającą możliwość ubiegania się o odszkodowanie przewidziane w przepisach Rozporządzenia 261/04) lecz wyłącznie o zwrot kosztów biletów na loty, które z powodu COVID-19 zostały odwołane. Na chwilę powstawania tego artykułu, pasażerowie nadal mają duży problem z odzyskaniem pieniędzy od Ryanaira. Początkowo pojawiały się problemy techniczne z wypełnieniem formularza na stronie przewoźnika. 

Kiedy udało się pokonać tę barierę, klienci byli przekonani, że ich wnioski o wypłatę pieniędzy są już procedowane. Tymczasem zamiast pieniędzy do pasażerów trafiła informacja, że ich wnioski o zwrot pieniędzy będą rozpatrzone po zakończeniu pandemii. Dodatkowo, otrzymali oni od Ryanair propozycję, aby zamiast zwrotu kosztów biletów wybrali oni voucher z opcją jego wykorzystania na nowy lot w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Czy pasażerowie muszą godzić się na tę propozycję? Nie! Zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 261/2004, pasażer, którego lot został odwołany ma prawo wybrać czy chce:

- skorzystać z usługi przewozu na porównywalnych warunkach (możliwie najszybsze, alternatywne połączenie),

- skorzystać z usługi przewozu na porównywalnych warunkach (późniejszy, dogodny termin lotu),

- otrzymać zwrot kosztów biletu (w terminie 7 dni).
 

Ryanair tłumaczy opóźnienia w wypłacie środków bardzo dużą ilością zgłoszeń. Trudno jednak wyzbyć się wrażenia, że linie grają na czas i próbują niejako wymusić na pasażerach wybór vouchera. Z biznesowego punktu widzenia jest to słuszna strategia. Linie lotnicze ponoszą obecnie ogromne koszty stałe, nie mając w najbliższym czasie większych szans na powrót do prowadzenia rentownego biznesu. Walczą więc o utrzymanie cashflow wszystkimi możliwymi sposobami. Niesmak i zniecierpliwienie pasażerów niestety pozostają.

Jeśli masz wątpliwości czy Twój lot kwalifikuje się do ubiegania się o odszkodowanie od Ryanair, wypełnij formularz dostępny na naszej stronie lub kliknij poniższy przycisk, a my zajmiemy się resztą!


Udostępnij znajomym