Hamburska agencja ds. wypadków lotniczych Jet Airliner Crash Data Evaluation Centre (JACDEC) opublikowała swój coroczny ranking najbezpieczniejszych linii lotniczych. Został opracowany we współpracy z "Aero International". Warto zapoznać się z jego wynikami, nim zaplanujemy podróż samolotem.
Ranking JACDEC ocenia bezpieczeństwo przewoźników lotniczych na podstawie ich historii wypadków w stosunku do liczby przelecianych pasażerokilometrów. W zestawieniu pod uwagę brane jest 25 linii lotniczych o największej ilości pasażerów. Z tego względu nie obejmuje mniej popularnych na świecie przewoźników takich jak PLL LOT.
Analiza JACDEC opiera się na bazie danych ponad 30 tys. incydentów, w tym poważnych wypadków i całkowitych strat. Pod uwagę brane są również sytuacje ryzyka, w których można było zapobiec pogorszeniu sytuacji. Incydenty są oceniane z uwzględnieniem ich wagi oraz momentu wystąpienia (po upływie 30 lat nie mają wpływu na końcową ocenę). W analizie brane są także pod uwagę czynniki takie jak jakość władz, infrastruktura lotnicza, warunki pogodowe, wiek floty oraz profil tras.
Ranking opiera się na maksymalnym możliwym do osiągnięcia wyniku bezpieczeństwa wynoszącym 100 procent, pomniejszanym o wypadki i ryzyko.
Jak udało się ustalić ekspertom z JACDEC, ogólny poziom bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym jest dosyć wysoki.
W 2024 r. w katastrofach lotniczych zginęło 340 osób. Warto jednak zaznaczyć, że w porównaniu z latami ubiegłymi liczba wykonywanych lotów znacznie wzrosła. Jak podkreśla ekspert Heinrich Großbongradt, wg. najnowszych statystyk na każde 8 milionów lotów na całym świecie przypada jeden wypadek śmiertelny.
Podobnie jak w ubiegłorocznym rankingu JACDEC, liderem bezpieczeństwa zostały linie Emirates Airlines. Wynik przewoźnika wyniósł imponujące 95,12 procent.
Drugie miejsce również nie uległo zmianie w porównaniu z rankingiem z 2024 r. Zajmuje je KLM ze wskaźnikiem ryzyka wynoszącym 92,68 procent. Natomiast podium zamyka Singapore Airlines. Linie poprawiły wynik z zeszłego roku o trzy pozycje.
Warto zwrócić uwagę na bardzo dobre wyniki tanich linii lotniczych w zestawieniu. EasyJet zajął czwarte miejsce w rankingu. Natomiast Ryanair ze wskaźnikiem ryzyka wynoszącym 89,37 procent uplasował się na siódmej pozycji. Dobry wynik osiągnął również Wizz Air, zajmując dziewiąte miejsce i mieszcząc się w pierwszej dziesiątce rankingu najbezpieczniejszych linii lotniczych.
Pomimo szczegółowej metodologii, istnieją ograniczenia w ocenie bezpieczeństwa lotów. Niektóre aspekty takie jak umiejętności załogi czy obsługa techniczna są uwzględniane tylko częściowo. Ocena opiera się też na danych historycznych, więc nie zawsze odzwierciedla bieżące zmiany oraz ulepszenia.