Lot czarterowy to szczególny rodzaj połączenia lotniczego. Linie czarterowe realizują bowiem swoje rejsy tylko w określonych kierunkach, którymi najczęściej są popularne miejscowości wypoczynkowe. Niestety loty czarterowe, podobnie jak loty regularne, często z winy przewoźnika zostają opóźnione lub odwołane. Czy w przypadku lotów czarterowych przysługuje Ci odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot? Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby móc ubiegać się o odszkodowanie? Okazuje się, że na mocy Rozporządzenia 261/2004 (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lutego 2004 r. nie ma różnicy między uprawnieniami pasażerów lotów rejsowych, a lotów czarterowych. Obie grupy mają takie same uprawnienia odszkodowawcze.
Loty czarterowe są to połączenia lotnicze organizowane przez biura podróży we współpracy z przewoźnikami lotniczymi. Są one realizowane w okresach wzmożonego ruchu turystycznego, który przypada najczęściej na miesiące wakacyjne. Loty czarterowe są to więc połączenia realizowane do popularnych miejsc wypoczynkowych i kurortów.
Należy pamiętać, że lot czarterowy dostępny jest dla wszystkich podróżnych, a nie tylko dla klientów biura podróży. W związku z tym jako klient indywidualny również masz możliwość skorzystania z lotów czarterowych oferowanych przez linie lotnicze, ponieważ bilety na loty czarterowe dostępne są w regularnej sprzedaży.
Najczęściej jednak jest tak, że dane biuro podróży wykupuje większość biletów na dany lot w celu dowiezienia swoich klientów do wybranego przez nich kurortu. Loty rejsowe często realizowane są przez niskobudżetowe linie lotnicze, dlatego sam bilet na dany lot może być w bardzo atrakcyjnej cenie. Podróż samolotem czarterowym może być zatem dobrą opcją.
W ofercie biur podróży często znajdują się wycieczki w cenie uwzględniającej bilety lotnicze. Szczególnie atrakcyjną opcją jest wybór oferty last minute, ponieważ wówczas możemy spodziewać się, że loty i podróż do wybranego obiektu będą w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Niezależnie jednak od faktu czy bilety na loty czarterowe kupuje nam biuro podróży, czy też organizujemy wylot na własną rękę, należy pamiętać o zasadach, które obowiązują na lotnisku oraz podczas podróży samolotem.
Najważniejszą kwestią jest odprawa. Do odprawy potrzebny nam jest ważny dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. W zależności od zasad danej linii lotniczej możliwa jest także samodzielna odprawa internetowa. Wówczas po przybyciu na lotnisko musimy posiadać przy sobie kartę pokładową w formie papierowej lub formie elektronicznej. W przeciwnym razie karty pokładowe zostaną nam wydane podczas odprawy na miejscu kiedy przedstawimy potwierdzenie rezerwacji.
Jeżeli posiadamy bagaż rejestrowany, musimy także wcześniej go nadać pry odpowiednim stanowisku. Tanie linie lotnicze mają bardzo restrykcyjne limity dotyczące zarówno bagażu podręcznego, jak i bagazu rejestrowanego, dlatego warto zapoznać się z nimi przed wylotem.
Warunki dochodzenia odszkodowania za przyspieszony, opóźniony lub odwołany lot zostały szczegółowo opisane w Rozporządzeniu 261/2004 (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lutego 2004 r. Zgodnie z nim odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot przysługuje w sytuacji, w której opóźnienie wynika z winy przewoźnika i nie ma związku z tzw. nadzwyczajnymi okolicznościami.
W rozumieniu Rozporządzenia za nadzwyczajne okoliczności uznaje się:
- złe warunki atmosferyczne,
- strajki obsługi lotniska (jednak nie zalicza się tutaj strajk pracowników linii lotniczej),
- zamieszki, akty terroryzmu,
- ograniczenia kontroli ruchu lotniczego,
- niektóre z usterek technicznych, których wystąpienie uznaje się za nadzwyczajne.
Warto wiedzieć, że ciężar dowodu zaistnienia wystąpienia danych okoliczności nadzwyczajnych spoczywa na linii lotniczej.
Brak wystąpienia okoliczności nadzwyczajnych to nie jedyny warunek dochodzenia odszkodowania od linii lotniczej. Aby uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot czarterowy, czas opóźnienia w dotarciu do miejsca docelowego musi być dłuższy niż 3 godziny. W przypadku opóźnień, których czas opóźnienia wynosi mniej niż 3 godziny, linia lotnicza nie ma obowiązku wypłaty odszkodowania za opóźniony lot czarterowy. Co więcej, odszkodowanie za opóźniony lot nie przysługuje w sytuacji, w której pasażerowie zostali poinformowani o opóźnieniu lotu czarterowego na 14 dni przed planowanym odlotem. Takie same zasady obowiązują przy odwołaniu lotu. Przewoźnik zobowiązany jest do poinformowania pasażerów, że ich samolot nie odleci w planowanym terminie z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem.
Wysokość odszkodowania za lot czarterowy uzależniona jest od odległości, która dzieli port wylotu od portu lotniczego docelowego. Stawki te w przeliczeniu na jednego pasażera wyglądają następująco:
- 250 Euro - w przypadku lotów na dystansie 250 km,
- 400 Euro - dla lotów na dystansie 1500-3500 km (również dla lotów powyżej 3500 km, w sytuacji gdy każde z lotnisk – zarówno port startu jak i port lądowania - znajduje się na terenie UE);
- 600 Euro – dla lotów na dystansie powyżej 3500 km (w sytuacji gdy przynajmniej jedno z lotnisk - port startu lub port lądowania – znajduje się poza terenem UE).
Aby móc domagać się odszkodowania za opóźniony, przyspieszony lub odwołany lot czarterowy, należy złożyć wniosek do linii lotniczych. Należy jednak pamiętać, że proces ubiegania się o rekompensatę często jest bardzo czasochłonny, a dodatkowo linie lotnicze nie są zbyt chętne do wypłaty pieniędzy. Dlatego też w przypadku klientów indywidualnych, często pojawia się z ich strony odmowa wypłaty odszkodowania. Z tego względu dochodzenie odszkodowania często wolimy powierzyć ekspertom mającym doświadczenie w uzyskiwaniu rekompensat od linii lotniczych.
AirCashBack to firma mająca wieloletnie doświadczenie na rynku odszkodowań lotniczych, która pomoże uzyskać Ci należne pieniądze od przewoźnika. Jeżeli chcesz ubiegać się o odszkodowanie z naszą pomocą, wypełnij formularz zgłoszenia szkody dostępny na naszej stronie lub kliknij w poniższy przycisk, a my zajmiemy się resztą!