Powrót do listy wpisów
Kraje bez wizy dla Polaków: Gdzie możesz podróżować bez ograniczeń?
6 min czytania

Kraje bez wizy dla Polaków: Gdzie możesz podróżować bez ograniczeń?

Autor: AirCashBack 06-02-2025

Podróżowanie za granicę staje się coraz prostsze dzięki rosnącej liczbie krajów otwierających swoje granice dla Polaków. Brak konieczności uzyskania wizy znacznie ułatwia organizację wyjazdu.

Dowiedz się, gdzie możesz wybrać się bez wizy, a gdzie konieczne będzie wyrobienie dokumentu.

Kraje bez wizy dla Polaków

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Spraw Zagranicznych, istnieje 95 krajów bez wizy dla Polaków. Co więcej, w rankingu Passport Index Polska zajmuje 5 miejsce pod względem możliwości poruszania się obywateli po świecie na podstawie paszportu.

Nasz kraj jest członkiem strefy Schengen. Obejmuje ona 26 państw, w których zniesiono kontrole graniczne na granicach wewnętrznych. W państwach strefy Schengen posiadacz polskiego obywatelstwa może przemieszczać się na podstawie aktualnego dowodu osobistego lub paszportu. Z tego względu wiele krajów Europy jest dostępnych bez wizy dla Polaków.

W przypadku wyjazdu do USA, dla Polaków nie jest wymagana wiza, jeśli pobyt nie przekracza 90 dni.

Rodzaje wiz

Rodzaj wizy zależy od celu podróży. Z tego względu każdy, kto wyjeżdża w celach turystycznych, będzie potrzebował zupełnie innego rodzaju wizy niż te, kto wybiera się za granicę w celach biznesowych.

Wyróżniamy następujące rodzaje wiz:

  • wiza turystyczna - dla osób podróżujących w celach rekreacyjnych;
  • wiza biznesowa - dla tych, którzy odwiedzają kraj w celach biznesowych;
  • wiza pracownicza - wymagana w celu podjęcia pracy lub innej działalności zarobkowej w danym kraju;
  • wiza studencka - konieczna dla osób chcących studiować w danym kraju;
  • wiza naukowa - wymagana dla osób uczestniczących w projektach badawczych;
  • wiza wolontariacka - dla osób chcących uczestniczyć w projektach wolontariackich;
  • wiza tranzytowa - umożliwia przesiadkę przez dany kraj w drodze do innego miejsca.

Wyróżnić można jeszcze jeden typ wizy, jakim jest wiza elektroniczna. To cyfrowy odpowiednik tradycyjnej wizy. Można go uzyskać online bez konieczności wizyty w ambasadzie lub konsulacie. Rozwiązanie ma ułatwić proces wizowy dla podróżujących.

Rodzaje wizy w systemie wizowym państw strefy Schengen

W systemie wizowym na obszarze strefy Schengen można wyróżnić następujące typy wiz:

  • jednolita wiza Schengen - uprawnia do wjazdu i swobodnego poruszania się po wszystkich państwach strefy Schengen. Jej dwoma głównymi wariantami są wiza jednokrotna (pozwalająca na jednokrotny wjazd) oraz wiza wielokrotna (umożliwiająca wielokrotne wjazdy w okresie ważności wizy);
  • wiza Schengen z ograniczoną ważnością terytorialną - zezwala na pobyt tylko w określonym państwie lub państwach strefy Schengen, które zostały wskazane w wizie. Z tego względu dokument nie upoważnia do podróżowania po całej strefie Schengen.

Co ważne Polacy nie potrzebują takiego typu wizy - nasz kraj należy do strefy Schengen.

Wiza turystyczna

Wiza turystyczna jest dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy danego kraju i pobytu na jego terenie.

Aktualnie coraz więcej państw nie wymaga posiadania wizy. Dla Polaków są to przede wszystkim państwa Unii Europejskiej i strefy Schengen, a nawet Ameryki Południowej i Północnej. Jednakże w większości krajów afrykańskich i azjatyckich wiza będzie wymagana dla obywateli z Polski.

Gdzie Polacy potrzebują wizy turystycznej?

Większość państw wymaga jedynie dowodu osobistego lub paszportu, aby móc swobodnie przekroczyć granicę. Jednak są jeszcze kraje, do których wjazd możliwy jest dopiero po uzyskaniu wizy.

Jak donosi portal Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wiza turystyczna jest koniecznością uzyskania dla podróżnych, którzy chcą wjechać do następujących krajów: Afganistan, Algieria, Angola, Arabia Saudyjska, Azerbejdżan, Bahrajn, Bangladesz, Benin, Bhutan, Burkina Faso, Burundi, Chiny, Czad, Demokratyczna Republika Konga, Dżibuti, Egipt, Erytrea, Etiopia, Gabon, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Indie, Indonezja, Irak, Iran, Japonia, Jemen, Jordania, Kambodża, Kamerun, Kenia, Komory, Kongo, Korea Północna, Kuba, Kuwejt, Laos, Lesotho, Liban, Liberia, Madagaskar, Malawi, Malediwy, Mali, Mauretania, Mjanma, Mongolia, Mozambik, Namibia, Nauru, Nepal, Niger, Nigeria, Oman, Pakistan, Palestyna, Papua-Nowa Gwinea, Republika Środkowoafrykańska, Rosja, Rwanda, Sierra Leone, Somalia, Sudan, Sudan Południowy, Surinam, Syria, Tajwan, Tanzania, Togo, Turkmenistan, Uganda, Wietnam, Wybrzeże Kości Słoniowej, Zambia, Zimbabwe, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Dokumenty wymagane do wizy

Sam proces wyrobienia wizy nie jest skomplikowany. Wymagane do dostarczenia do wniosku wizowego dokumenty mogą się różnić w zależności od kraju, a także typu wizy. Istnieją jednak pewne podstawowe dokumenty, które zazwyczaj trzeba przedstawić. Są to:

  • formularz wniosku wizowego,
  • paszport ważny co najmniej 6 miesięcy,
  • potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia turystycznego,
  • bilety lotnicze,
  • inne dokumenty, o które zostaniemy poproszeni.

Konieczne jest także dostarczenie zdjęcia oraz uiszczenie odpowiedniej opłaty wizowej.

Dokumenty do wniosku wizowego należy złożyć w odpowiednim konsulacie lub ambasadzie. W niektórych krajach można zrobić to osobiście. W innych krajach jest możliwość złożenia wniosku wizowego poprzez pośrednika wizowego, np. agencję turystyczną.

Na umówionym spotkaniu należy złożyć wypełniony formularz i załączyć do wniosku bilety lotnicze, czy inne dokumenty. Opłata wizowa będzie pobierana w momencie składania aplikacji.

Po złożeniu wniosku wizowego konsulat przeprowadzi weryfikację danych i podejmie decyzję. Czas oczekiwania na decyzję może wynosić od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od rodzaju wizy oraz kraju. Jeśli wiza zostanie przyznana, konsulat wkleja ją do paszportu.

Koszty wizy

Cena wizy uzależniona jest od jej rodzaju oraz państwa, do którego się wybieramy. Aby poznać dokładne opłaty, najlepiej sprawdzić oficjalną stronę konsulatu lub ambasady danego kraju.

Co ważne, różnice w cenach bywają spore. Dla przykładu wizy turystyczne są zdecydowanie droższe niż wizy biznesowe.

W niektórych przypadkach istnieje możliwość uzyskania wizy bezpłatnej. Oznacza to brak konieczności wniesienia opłaty wizowej. Często dotyczy to m.in. dzieci poniżej 6. roku życia.

Wiza a ubezpieczenie turystyczne

Niektóre kraje wymagają dostarczenia potwierdzenia ubezpieczenia turystycznego, ustalając np. jaka suma kosztów leczenia jest minimalna, aby podróżny mógł otrzymać wizę. Nawet jeśli ubezpieczenie nie jest wymagane w danym państwie, warto je mieć na przypadek nagłych sytuacji takich jak choroba czy wypadek.

W niektórych przypadkach placówki konsularne lub dyplomatyczne wymagają dołączenia do wniosku wizowego potwierdzenia posiadania ubezpieczenia turystycznego na czas pobytu w danym kraju.

Wybierając ubezpieczenie turystyczne wymagane przy wniosku wizowym, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Ambasady i placówki konsularne często wymagają określonej sumy gwarantowanej kosztów leczenia, konkretnych informacji o zakresie ochrony, a także dwujęzycznego zapisu.

Pytania i odpowiedzi

Czym jest wiza?

Wiza to pisemne zezwolenie na przekroczenie granicy lub ciągły pobyt na terenie obcego kraju. Dokument wystawia się cudzoziemcom przez konsulat lub ambasadę danego państwa. Wiza ma zazwyczaj postać naklejki, stempla lub wpisu umieszczonego w paszporcie, lub innym dokumencie podróży.

Kiedy ubiegać się o wizę?

O wizę należy ubiegać się w różnych sytuacjach. W głównej mierze zależy to od celu podróży lub długości pobytu w danym państwie.

Gdzie wymagana jest wiza?

Jednym państwem w Europie, w którym istnieje obowiązek wizowy dla Polaków, jest Rosja. Dokument należy również posiadać w części krajów azjatyckich i afrykańskich. Co ważne, przed wyjazdem należy dokładnie sprawdzić wymogi wizowe danego państwa.

Ile kosztuje wiza?

Cena wizy uzależniona jest od jej rodzaju oraz państwa, do którego się wybieramy. Informacje o dokładnych kosztach powinny znaleźć się na oficjalnej stronie konsulatu lub ambasady danego państwa.

Jak długo ważna jest wiza?

Wiza może zostać wydana na krótki lub długi okres. Jej czas ważności może się różnić w zależności od celu podróży. Np. wiza turystyczna wydawana jest maksymalnie na 90 dni.

Czy do USA wjadę bez wizy?

Obecnie wiza do Stanów Zjednoczonych nie jest wymagana w przypadku podróży w celach turystycznych lub biznesowych, gdy pobyt nie będzie przekraczał 90 dni.


Udostępnij znajomym