Powrót do listy wpisów
Czy można wnosić jedzenie do samolotu - zasady dotyczący wnoszenia żywności na pokład
4 min czytania

Czy można wnosić jedzenie do samolotu - zasady dotyczący wnoszenia żywności na pokład

Autor: AirCashBack 29-05-2023

Wybierając się w wielogodzinną podróż samolotem z pewnością możemy zgłodnieć. Co prawda na pokładzie maszyny są serwowane posiłki, jednak często wolimy samodzielnie zabrać ze sobą jedzenie w bagażu podręcznym. Także wracając z zagranicznych podróży, niekiedy chcemy przywieźć ze sobą do kraju tamtejsze smakołyki.

Jak wyglądają regulacje dotyczące wnoszenia jedzenia na pokład samolotu? Jakie produkty spożywcze możesz zabrać ze sobą w bagażu podręcznym, a jakie w bagażu rejestrowanym? Odpowiadamy.

Jedzenie w bagażu podręcznym w samolocie

Większość linii lotniczych pozwala na przewożenie jedzenia w ramach bagażu podręcznego w zasadzie bez większych ograniczeń. Oznacza to, że wybierając się w podróż samolotem możesz zabrać ze sobą własne jedzenie. Powinno być one jednak zapakowane w oryginalne opakowanie i posiadać informację o dacie przydatności do spożycia.

Jedzenie płynne i stałe

Co więcej, należy pamiętać o ograniczeniach dotyczących przewozu produktów w postaci płynnej i półpłynnej. Produkty spożywcze w formie płynnej powinny być szczelnie zamknięte. Dodatkowo należy pamiętać o ograniczeniu dotyczącym przewozu w bagażu podręcznym płynów o maksymalnej objętości 1 litra stosowanym przez niemal wszystkie linie lotnicze.

Natomiast produkty w postaci stałej można swobodnie przewozić w bagażu podręcznym. Jednak warto wiedzieć, że w przypadku produktów, które dość szybko się psują, przewoźnicy mogą posiadać pewne ograniczenia.

Jedzenie w bagażu podręcznym, a kontrola bezpieczeństwa

W przypadku osobnej kontroli bezpieczeństwa produktów spożywczych nasz bagaż podręczny może zostać uszczuplony o jedzenie, które nie spełnia określonych wymagań.

W związku z tym przed wylotem należy zapoznać się z wymaganiami konkretnego przewoźnika w tym zakresie.

Jakie jedzenie możemy spakować do bagażu podręcznego? Przepisy celne

Zasady dotyczące przewozu jedzenia na pokładzie samolotu są także zależne od odgórnych przepisów. I tak przepisy celne określają jaką żywność możemy przewozić w bagażu podręcznym oraz bagażu rejestrowanym.

Obowiązują one przypadku lotów z terenów spoza Unii Europejskiej do krajów członkowskich. Często zabrania się więc przewozu produktów pochodzenia zwierzęcego, nabiału oraz warzyw i owoców.

Jedzenie w samolocie, a podróż do krajów nienależących do UE

Wybierając się w podróż samolotem warto jest więc zapoznać się z przepisami celnymi miejsca docelowego, a także krajów tranzytowych, przez które będziemy przelatywać.

Warto pamiętać, że niektóre linie lotnicze mogą zabronić nam przewozu niektórych produktów. Najczęściej zaliczają się do nich produkty, które ze względu na czas podróży samolotem szybko mogą się zepsuć takie jak własne kanapki, produkty pochodzenia zwierzęcego, świeże zioła, świeże owoce i warzywa.

Produkty spożywcze dla małych dzieci w bagażu podręcznym

Nieco inaczej wyglądają zasady przewozu jedzenia dla małych dzieci. Na pokład samolotu możesz bowiem zabrać jedzenie dla niemowląt potrzebne podczas lotu. Co ważne, poza limitem bagażu podręcznego można przewieźć mleko modyfikowane w proszku.

W przypadku podróży z niemowlakiem dozwolone jest także zabranie produktów płynnych, których objętość przekracza 100 ml. W takiej sytuacji obowiązują jednak dodatkowe przepisy bezpieczeństwa i produkty te mogą zostać objęte dodatkową kontrolą. Podróżując z dzieckiem warto jest więc zgłosić produkty, które planujemy ze sobą zabrać.


 

Jedzenie w samolocie zakupione w strefie bezcłowej

Podróżując samolotem z pewnością wiemy jakie przedmioty są bezwzględnie zakazane na pokładzie. Zaliczają się do nich m.in. materiały wybuchowe, ostre przedmioty oraz napoje. Jeżeli jednak chodzi o te ostatnie to w przypadku produktów zakupionych w strefie odlotów mamy możliwość wniesienia ich do samolotu.

W sklepach znajdujących się na lotnisku możemy zakupić więc wodę lub sok, a także przekąski, suszone owoce, czy też słodycze, które później w cenie biletu możemy umieścić w bagażu podręcznym.

Żywność w bagażu rejestrowanym

Jedzenie możemy także przewozić w ramach bagażu rejestrowanego. Przepisy dotyczące tej kwestii różnią się jednak w zależności od kraju. Produkty takie jak sery twarde, konserwy mięsne i produkty, które wydzielają intensywne zapachy możemy przewozić podróżując między krajami UE.

Jeżeli jednak wybieramy się na lot poza wspólnotę, musimy pamiętać, że nie obowiązują tutaj takie same zasady. Indywidualne zasady zależą jednak często od linii lotniczej, warto więc zapoznać się z nimi przed wylotem.


Udostępnij znajomym