Powrót do listy wpisów
Czy do Turcji trzeba mieć paszport?
7 min czytania

Czy do Turcji trzeba mieć paszport?

Autor: AirCashBack 28-01-2025

Turcja to jeden z najbardziej popularnych kierunków podróży wśród polskich turystów. Zanim jednak się tam udamy, warto sprawdzić wymogi administracyjne. Konieczne będzie posiadanie odpowiednich dokumentów, umożliwiających wjazd do kraju.

Czy do Turcji trzeba mieć paszport? Czy wystarczy sam dowód osobisty albo paszport tymczasowy? Przygotowaliśmy kompleksowy przewodnik wyjaśniający, jak zorganizować pierwszy wjazd do Turcji bez przeszkód.

Wjazd do Turcji: Dokumenty potrzebne

Aby wjechać do Turcji, obywatele Polski powinni mieć przygotowane odpowiednie dokumenty podróży. Od tego zależy możliwość przekroczenia tureckiej granicy i pobytu w tym kraju bez przeszkód.

Ważne, aby dokumenty podróży nie były uszkodzone. W przeciwnym wypadku będą one potraktowane przez tureckie służby jako nieważne, a ich posiadacze nie zostaną wpuszczeni na terytorium Turcji.

Dowód osobisty

Jeszcze do niedawna jedyną możliwością przekroczenia tureckiej granicy był paszport. Jednakże wraz z dekretem tureckiego prezydenta z 19 kwietnia 2022 roku, zniesiono obowiązek posiadania paszportu przez obywateli Polski podczas podróży w celach turystycznych do Turcji.

Dowód osobisty jest wystarczający do przekroczenia granicy Turcji, jeśli celem podróży jest turystyka i zaplanowany czas pobytu nie przekracza 90 dni w okresie 180 dni. Co więcej, musi być ważny przez cały ten okres. W przypadku upływu ważności dowodu osobistego w trakcie pobytu na terenie Turcji konieczne będzie wyrobienie paszportu tymczasowego.

W przypadku wjazdu do Turcji na podstawie dowodu osobistego, w momencie odprawy, turecka straż graniczna może przekazać Ci kartkę z potwierdzeniem wjazdu, zawierającą stempel z datą. Dokument musi zostać okazany przy wjeździe do Turcji. Zachowaj go aż do czasu powrotu.

Co ważne, aplikacja mObywatel nie jest akceptowana jako dokument podróży.

Paszport

W przypadku podróży turystycznych lub tranzytowych obywatele RP mogą podróżować, korzystając z ważnego paszportu. Dokument tożsamości jest wymagany, jeśli zaplanowany okres pobytu przekracza 90 dni, lub jeśli podróżujesz w celach innych niż turystyczne (np. praca, nauka).

Paszport musi być ważny co najmniej 60 dni dłużej niż dozwolony okres pobytu bezwizowego. Co za tym idzie, musi być aktualny jeszcze przez 150 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu na teren państwa. Jeśli samowolnie przekroczysz dozwolony okres pobytu w Turcji, grozi Ci zakaz ponownego wjazdu do kraju przez czas określony w decyzji władz. Otrzymasz również karę finansową, której wysokość zależy od okresu przekroczenia. W skrajnych przypadkach możliwa jest też deportacja.

Przy wjeździe i wyjeździe z Turcji, otrzymasz pieczątkę w paszporcie. Dzięki temu tureckie władze mogą łatwo monitorować, czy Twój pobyt w kraju nie przekroczył dozwolonego okresu w pobycie bezwizowym.

Jeśli planujesz zostać w Turcji na dłużej, do zalegalizowania pobytu w kraju i uzyskania pozwolenia na przebywanie w nim konieczne jest posiadanie paszportu.

Paszport tymczasowy a podróż do Turcji

Obywatele Polski mogą również podróżować do Turcji na podstawie paszportu tymczasowego. Podobnie jak w przypadku standardowego dokumentu paszportowego, musi być ważny co najmniej 60 dni dłużej, niż wynosi dozwolony okres pobytu bezwizowego. Z tego względu paszport tymczasowy, podobnie jak zwykły paszport, powinien być ważny jeszcze przez minimum 150 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu do Turcji.

Podróż do Turcji - czy potrzebujesz wizy?

Obywatele Polski są objęci ruchem bezwizowym w Turcji. Oznacza to brak obowiązku wizowego na podróż w celach turystycznych nieprzekraczającą 90 dni. Nie potrzebujesz wizy także w przypadku wyjazdów w celach odbycia rozmów czy spotkań biznesowych oraz udziału w konferencjach.

Jeśli jednak Twój pobyt w Turcji potrwa dłużej niż 90 dni, musisz złożyć wniosek wizowy w Ambasadzie Turcji w Warszawie. W przypadku, gdy przebywasz w Turcji i zamierzasz przedłużyć pobyt, przed upływem tego okresu złóż wniosek o pozwolenie na pobyt (tzw. ikamet ) w najbliższym urzędzie ds. cudzoziemców.

Bezpieczeństwo podróżowania do Turcji - na co uważać?

Co ważne, Turcja jest krajem muzułmańskim. Z tego względu cudzoziemcy muszą przestrzegać określonych reguł zachowania, zwłaszcza gdy zwiedzają miejsca kultu religijnego. W meczetach należy przed wejściem zdjąć obuwie. Natomiast kobiety muszą mieć zasłoniętą głowę, ramiona i nogi.

W 2023 r. w części tureckich prowincji miały miejsca trzęsienia ziemi. Z tego względu Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie szczególnej ostrożności ze względu na możliwość występowania ruchów sejsmicznych.

Co więcej, MSZ odradza podróże w regiony graniczące z Syrią i Irakiem ze względu na prowadzone tam działania wojskowe. Na wschodzie Turcji ruch na drogach kontroluje wojsko. Służby przeprowadzają także kontrole pasażerów w autobusach i samochodach. Ponadto cudzoziemcy muszą liczyć się z niezapowiedzianymi kontrolami policji i służb bezpieczeństwa.

Turcja jest państwem zagrożonym terroryzmem. W przeszłości dochodziło do ataków, np. w Stambule. Zachowaj ostrożność szczególnie w miejscach, które mogą być celem zamachów terrorystycznych.

Ubezpieczenie turystyczne do Turcji: Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Turcji?

W Turcji nie działa karta EKUZ, obowiązująca jedynie w krajach Unii Europejskiej. Co więcej, szpitale w Turcji są prywatne, a zabiegi są bardzo drogie. Z tego względu przed wyjazdem warto wykupić polisę turystyczną. To jedyny sposób na brak konieczności pokrycia kosztów leczenia oraz innych wydatków samodzielnie. Ubezpieczenie turystyczne jest wymagane, jeśli zaplanowany okres pobytu przekracza 90 dni.

Polisa turystyczna powinna zawierać co najmniej:

  • Koszty leczenia na sumę gwarantowaną co najmniej 40 000 euro,
  • Koszty ratownictwa,
  • NNW,
  • Assistance.

Informacje dla kierowców: Dokumenty potrzebne do podróży samochodem do Turcji

Wiele osób podróżujących do Turcji turystycznie decyduje się na wyprawę samochodem, ze względu na większą kontrolę nad bagażem i przebiegiem trasy.

Osoby decydujące się na podróż do Turcji samochodem muszą pamiętać o posiadaniu paszportu lub ważnego dowodu osobistego. Muszą mieć przy sobie również prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz Zieloną Kartę. W przeciwnym wypadku na przejściu granicznym konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia granicznego przed przekroczeniem tureckiej granicy.

Należy pamiętać, że w Turcji nie wolno wywozić pojazdu bez uprzedniego zgłoszenia w urzędzie celnym. Ponadto, jeśli planujesz podróż samochodem, który nie jest Twoją własnością, musisz dysponować pisemną zgodą właściciela, potwierdzoną notarialnie. Zgoda powinna być także przetłumaczona na język turecki przez przysięgłego tłumacza. Musi być też potwierdzona przez Ambasadę Turcji w Warszawie.

Kierowcy zawodowi podróżujący do Turcji muszą mieć wizę do pracy. Dokument wydawany jest przez ambasadę Turcji w Warszawie.

Przepisy celne

Planując podróż do Turcji, należy zapoznać się z obowiązującymi przepisami celnymi. Znajomość tych przepisów pozwoli uniknąć niepotrzebnych problemów podczas podróży oraz zapewni odbycie kontroli granicznej w sposób komfortowy.

Co można wwieźć do Turcji: Obowiązujące limity

Przy przekraczaniu granicy Turcji, należy wiedzieć, jakie są obowiązujące limity celne, pozwalające na wwiezienie do kraju rzeczy bez konieczności pokrycia cła. Limit obowiązuje:

  • Alkohol - maksymalnie 1 l alkoholu o zawartości powyżej 22% i 2 l alkoholu poniżej 22%;
  • Tytoń - maksymalnie 200 sztuk papierosów, 50 cygar, 200 g tytoniu, 200 sztuk papierosów elektronicznych;
  • Perfumy i kosmetyki - maksymalnie 600 ml;
  • Elektronika - po 1 sztuce na użytek osobisty;
  • Gotówka - do 10 000 EUR lub równowartość w innej walucie bez konieczności zgłoszenia. Większe sumy należy zgłosić w urzędzie celnym.

Wwożenie leków do Turcji

W Turcji legalne jest wwożenie leków na receptę. Jednakże musisz mieć przy sobie kopię recepty lub zaświadczenie od lekarza. Natomiast jeśli wwozisz do Turcji większe ilości leków, mogą one wymagać uzyskania specjalnego pozwolenia.

Czego nie można wwieźć do Turcji?

Do Turcji zakazane jest wwożenie rzeczy takich jak:

  • Narkotyki i substancje odurzające;
  • Broń palna i amunicja;
  • Materiały pornograficzne;
  • Przedmioty o charakterze zabytkowym, historycznym;
  • Zwierzęta i rośliny bez odpowiednich certyfikatów zdrowotnych.

Przewożenie zakazanych przedmiotów do Turcji wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Są to m.in. konfiskata towaru, grzywna, a w skrajnych przypadkach - deportacja lub więzienie.

Podróż na terytorium Turcji - najczęściej zadawane pytania

Czy na terytorium Turcji można wjechać na dowód osobisty?

Tak, dowód osobisty jest wystarczający do przekroczenia granicy Turcji. Ważne jednak, aby planowany okres pobytu nie przekraczał 90 dni. Dowód osobisty musi być ważny przez cały planowany okres pobytu. Jednakże należy pamiętać, że aplikacja mObywatel nie jest akceptowana jako dokument podróży, Nie zastępuje dowodu osobistego.

Czy w Turcji potrzebny jest paszport?

Paszport jest wymagany, jeśli cały planowany okres pobytu przekracza 90 dni. Jest wymagany w przypadku podróży w celach innych niż turystyczne lub tranzytowe. Paszport musi być ważny co najmniej 60 dni dłużej niż dozwolony okres pobytu bezwizowego. Jeśli Twój pobyt w Turcji potrwa dłużej niż 90 dni, potrzebujesz wizy.


Udostępnij znajomym