Powrót do listy wpisów
Boarding - najważniejsze zasady wchodzenia na pokład samolotu
5 min czytania

Boarding - najważniejsze zasady wchodzenia na pokład samolotu

Autor: AirCashBack 15-11-2024

Boarding to kluczowy etap każdej podróży samolotem, przeprowadzany na lotniskach na całym świecie. Choć niektórym może wydawać się rutynowym procesem, ma przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo oraz sprawną organizację lotu, pozwalającą uniknąć opóźnienia. Na czym dokładnie polega boarding i co warto o nim wiedzieć?

Boarding - co to?

Boarding to proces wchodzenia pasażerów na pokład samolotu przed rozpoczęciem lotu. Może się on odbywać bezpośrednio przez rękaw lub też z płyty lotniska.

Boarding rozpoczyna się po zakończeniu etapów takich jak odprawa biletowo-bagażowa i kontrola bezpieczeństwa. Pasażerowie oczekują na otwarcie bramek i ustawiają się w kolejce. Każdy z podróżnych musi okazać swój bilet lotniczy, dowód osobisty, a także kartę pokładową. Często sprawdzane są tam również rozmiar i waga bagażu podręcznego.

Po przejściu przez bramkę pasażerowie wchodzą do strefy oczekiwania, a następnie na pokład samolotu, gdzie zajmują przydzielone im miejsca. Muszą też odpowiednio ulokować bagaż podręczny w schowku nad głową lub pod fotelem.

Na ile czasu przed planowanym lotem rozpoczyna się wpuszczanie pasażerów?

Dokładny czas rozpoczęcia boardingu zależy głównie od linii lotniczych, typu samolotu, a także zasad panujących na lotnisku. Zwykle jednak cały proces wchodzenia na pokład odbywa się ok. 60 minut przed planowanym odlotem.

Na lotnisku podróżni są informowani o rozpoczęciu boardingu przez wyświetlacze informacyjne lub komunikaty głosowe. Po otwarciu bramek pasażerowie mają określony czas na przejście przez kontrolę i wejście na pokład.

Wpuszczanie pasażerów na pokład samolotu - kto ma pierwszeństwo wejścia?

Aby usprawnić proces boardingu, niektórzy pasażerowie w kolejce mają pierwszeństwo wejścia na pokład i znalezienia się na swoim miejscu. Każda linia lotnicza taka jak Ryanair czy Wizz Air ma swoje indywidualne zasady w tej kwestii.

Pasażerowie z priorytetowym boardingiem

Pierwszeństwo mają osoby, które wykupiły bilet z możliwością priorytetowego wejścia na pokład. Są to np. pasażerowie klasy pierwszej i osoby, które uiściły dodatkową opłatę. Mają priorytet w boardingu nad podróżującymi w klasie ekonomicznej, a ich dokumenty są sprawdzane szybciej przez obsługę na lotnisku.

Rodziny z dziećmi

Pasażerowie podróżujący wraz z rodziną, a w szczególności z małymi dziećmi, w większości przypadków mają priorytetowe wejście na pokład samolotu. Pozwala im to na spokojne umieszczenie dziecka na miejscu oraz zorganizowanie swoich rzeczy.

Osoby o ograniczonej mobilności

Pasażerowie, którzy mają trudności w poruszaniu się tacy jak seniorzy, kobiety w ciąży czy osoby wymagające asysty, wchodzą na pokład razem z pasażerami klasy biznes. Pierwszeństwo w boardingu gwarantuje im komfortowe warunki w zajęciu swojego miejsca.

Jak przyspieszyć wejście i jak najszybciej znaleźć się na pokładzie samolotu?

Pasażerom, także tym z pierwszeństwem wejścia na pokład, linie lotnicze zalecają monitorować przed planowanym odlotem ogłoszenia i tablicę odlotów, aby nie przegapić rozpoczęcia boardingu.

Warto pojawić się w porcie lotniczym nie później niż na 2-3 godziny przed planowanym wylotem. Zaleca się też udać się do bramki z wyprzedzeniem. Pozwoli to na bycie jednym z pierwszych pasażerów w kolejce, a przez to na zaoszczędzenie czasu i uniknięcie niepotrzebnego stresu związanego z wejściem na pokład. Szczególnie dotyczy to pasażerów wylatujących z dużych lotnisk.

Proces boardingu a bagaż rejestrowany

Dla osób z bagażem rejestrowanym przebiega podobnie jak dla innych pasażerów. Muszą one jednak wykonać dodatkowe kroki.

Przed rozpoczęciem boardingu pasażerowie dokonują odprawę i nadanie bagażu rejestrowanego na specjalnym stanowisku check-in. Należy pamiętać, że na pokładzie maszyny może znajdować się tylko bagaż podręczny.

Bagaże rejestrowane zostają przewiezione do luku bagażowego samolotu. Po przylocie każdy z nich jest odbierany w strefie odbioru bagażu przez danego pasażera.

Boarding - jak dostać się na pokład samolotu?

Po prawidłowym przejściu kontroli bezpieczeństwa i sprawdzenia karty pokładowej przez linie lotnicze pasażerowie mogą przejść bezpośrednio z hali odlotów przez specjalny tunel lub zostać przewiezieni do samolotu za pośrednictwem stojących na płycie lotniska autobusów.

Gdy każdy pasażer dotrze do maszyny, kieruje się do prowadzących na pokład drzwi wejściowych, przednich lub tylnych. To, z której strony znajdzie się odpowiednie wejście na pokład, zależy od przypisanego miejsca na karcie pokładowej.

Boarding - jak znaleźć odpowiednie miejsce na pokładzie samolotu?

Po wejściu na pokład podróżni muszą znaleźć się na swoim miejscu w samolocie. Aby je odszukać, należy sprawdzić kartę pokładową otrzymaną od linii lotniczych. Zawiera ona informacje takie jak numer miejsca i rzędu. Karta pokładowa pokazuje także, na którą stronę samolotu trzeba się udać, aby znaleźć odpowiednie siedzenie.

Zajmując przypisany fotel, każdy pasażer musi upewnić się, że jego bagaż podręczny jest prawidłowo umieszczony - w schowku nad głową lub pod siedzeniem.

Kiedy wszystkim pasażerom uda się znaleźć na pokładzie, załoga zamyka drzwi, a samolot rozpoczyna przygotowania do wylotu.

Dlaczego linie lotnicze przeprowadzają proces boardingu?

Linie lotnicze przeprowadzają boarding przed odlotem samolotu, aby przede wszystkim zapewnić sprawne i bezpieczne wejście pasażerów na pokład. Ważna jest dla nich również oszczędność czasu.

W liniach lotniczych na całym świecie odpowiednia organizacja etapu wejścia na pokład pasażerów samolotu jest jednym z najważniejszych elementów podróży lotniczej. Każde opóźnienia mogą wpłynąć na dalszy rozkład lotów oraz generować dodatkowe koszty dla linii lotniczych.

Proces boardingu, choć może wydawać się prosty, wymaga starannego planowania, by uniknąć zakłóceń. Dobre przygotowanie przez lotnisko, współpraca pasażerów i odpowiednie działania obsługi i linii lotniczych sprawiają, że etap ten jest w stanie przebiec sprawnie. Gwarantują też bezpieczeństwo i komfort podróży samolotem.


Udostępnij znajomym