Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podjął temat wypłaty pasażerom odszkodowania w milach. Podróżny może otrzymać rekompensatę w innej formie niż pieniężna tylko i wyłącznie, gdy wyrazi na to jednoznaczną zgodę.
Jak potwierdził TSUE w wyroku z dnia 16 stycznia 2025 r. (C-642/23), aby móc wypłacić pasażerowi odszkodowanie na podstawie rozporządzenia (WE) nr 261/2004 w formie innej niż pieniężna (np. bonu podróżnego - środków do wykorzystania na zakup kolejnego lotu danej linii lotniczej), wymagana jest jego pisemna zgoda.
W rozpatrywanej sprawie sąd odsyłający zastanawiał się, czy samo założenie przez pasażera konta lojalnościowego na stronie internetowej Etihad Airways, w celu zapisania na nim przyznanych mil, można uznać za jednoznaczną zgodę na zwrot kosztu biletu w tej formie. Jednakże TSUE zadecydował, że taka okoliczność nie jest wystarczająca do stwierdzenia udzielenia przez podróżnego wyraźnej i jednoznacznej zgody na taki rodzaj rekompensaty. Utworzenie konta może jedynie świadczyć o ogólnej chęci uczestnictwa w programie lojalnościowym przewoźnika. Natomiast jego faktyczną intencję powinien ocenić sąd odsyłający.
Jak zauważa David Janoszka, adwokat, specjalista w zakresie ochrony praw pasażerów AirCashBack, orzeczenie TSUE rozstrzygnęło kwestię, która dotychczas nie powinna była budzić wątpliwości interpretacyjnych. Mimo wszystko wydanie wyroku działa na korzyść pasażera. Wzmacnia jego pozycję w sporach z przewoźnikiem i potencjalnie hamuje na przyszłość stosowanie przez linie lotnicze podobnych praktyk.
David Janoszka podkreśla, że takiej pisemnej zgody pasażer może udzielić, wypełniając formularz online na stronie internetowej przewoźnika lotniczego. Co istotne, taka zgoda może jednak dotyczyć konkretnego lotu i nie jest automatycznie rozszerzana na inne przypadki. Oznacza to, że nie można domniemywać, iż pasażer akceptuje rekompensatę w milach w odniesieniu do kolejnych zakłóconych lotów.
Niedawno do niemieckiego Sądu Najwyższego trafiła sprawa, która dotyczyła tego, czy wcześniejsza zgoda pasażera na bon obejmuje również loty opłacone tym bonem.
Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 16 stycznia 2025 r. (IX ZR 236/23) orzekł, że pasażer ma prawo do zwrotu kosztu biletu w formie pieniężnej, nawet jeśli lot został opłacony bonem wydanym przez przewoźnika za wcześniejsze zakłócenie lotu.
Zgodnie z rozporządzeniem EU 261/2004, rekompensata powinna być wypłacane pieniężnie. Inna forma jest możliwa jedynie za pisemną zgodą pasażera.
- Argumentacja użyta w uzasadnieniu omawianego wyroku może stanowić wskazówkę interpretacyjną dla polskiego sądu i powołanie się na orzeczenie niemieckiego Sądu Najwyższego może wzmocnić argumentację pasażera – zauważa David Janoszka.