Jeśli planujesz w najbliższym czasie wynająć auto, musisz liczyć się z faktem, że większość wypożyczalni wymaga pozostawienia depozytu na karcie kredytowej. Zabezpieczona na niej zostanie kwota kaucji oraz odpowiednia należność za wynajem pojazdu.
Być może zastanawiasz się, czy możesz wynająć samochód bez karty kredytowej? Czy wystarczy zwykła karta płatnicza? O czym musisz pamiętać, wypożyczając pojazd? Wyjaśniamy!
Samochód może wynająć każda osoba, która spełnia warunki danej firmy wynajmującej. Zazwyczaj należy mieć więcej niż 21 lat (w niektórych przypadkach 18), a także posiadać prawo jazdy od co najmniej roku. Każda osoba chcąca wynająć pojazd musi także przedstawić dokument potwierdzający jej tożsamość - dowód osobisty lub paszport.
Najczęściej akceptowane formy płatności za wypożyczenie samochodu to:
Najczęściej wymaganym środkiem płatności przy wynajmie auta jest karta kredytowa. Wynika to z faktu, iż jest to forma zabezpieczenia dla wypożyczalni samochodów. Firma blokuje na karcie kredytowej pewną kwotę, czyli tzw. depozyt, którą może pobrać na wypadek uszkodzenia pojazdu, jego kradzieży lub innych dodatkowych opłat (np. za opóźniony zwrot). Co ważne, blokada to nie to samo co płatność - kwota depozytu jest tylko zamrożona i zwalniana po zwrocie auta w dobrym stanie.
Posiadanie karty kredytowej zwykle oznacza także, że klient jest zweryfikowany przez bank oraz posiada zdolność kredytową. Dla wypożyczalni samochodów to sygnał, że jest wiarygodny finansowo.
Ponadto na karcie kredytowej łatwiej jest zablokować większą kwotę pieniężną. Karty debetowe często mają limity blokady albo jej całkowity brak. Stanowi to problem dla wypożyczalni.
Wypożyczenie samochodu bez wymogu posiadania karty kredytowej jest bardzo często możliwe. Płatność jest wtedy dokonywana najczęściej za pomocą karty debetowej. Jednakże wypożyczalnie zezwalające na tę formę płatności mogą mieć inne, konieczne do spełnienia kryteria.
Przy wypożyczeniu auta i płatności za pomocą karty debetowej wypożyczalnie bardzo często wymagają wyższego depozytu. Jest on wtedy pobierany przy odbiorze samochodu. Często trzeba też wykupić pełne ubezpieczenie, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi uszkodzeniami pojazdu.
Większość wypożyczalni nie umożliwia zapłacenia za wynajem samochodu gotówką. Firmy zazwyczaj wymagają karty kredytowej ze względu na możliwość zabezpieczenia kaucji i ewentualnych dodatkowych opłat, np. za opóźniony zwrot pojazdu.
Niektóre mniejsze, lokalne wypożyczalnie samochodów mogą akceptować płatności gotówkowe. Często jednak i tak wymagają karty kredytowej do zablokowania depozytu. Z tego względu najlepiej skontaktować się wcześniej z daną wypożyczalnią, aby poznać obowiązujące w niej zasady wynajmu samochodu.
Wypożyczając samochód, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Pozwoli to uniknąć niemiłych niespodzianek.
Przed wynajęciem auta warto dokładnie zapoznać się z warunkami umowy. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy określono w niej limit kilometrów do przejechania oraz zasady dotyczące poziomu paliwa. Najczęściej stosowana jest zasada, iż samochód należy oddać z takim samym stanem baku, z jakim został wypożyczony. Warto także sprawdzić zakres ubezpieczenia, w tym ewentualny udział własny w szkodzie, zwrócić uwagę na wysokość kaucji i inne dodatkowe opłaty.
Podczas odbioru samochodu należy dokładnie sprawdzić jego stan. Ponadto warto wcześniej dowiedzieć się, jak postępować w razie ewentualnej kolizji.
Cena wynajmu auta zazwyczaj obejmuje podstawowy zakres. Co ważne, dokładny koszt może się różnić w zależności od wypożyczalni samochodów.
Najczęściej w cenę wypożyczenia auta wliczone są: sam wynajem pojazdu, podstawowe ubezpieczenie (najczęściej OC), podatek VAT i obsługa techniczna wraz z przeglądami.
Niektóre usługi mogą być dodatkowo płatne. Dlatego przed wypożyczeniem auta warto najpierw dokładnie przeczytać, co jest wliczone w cenę, a co nie.
Pobieranie depozytu przez wypożyczalnie ma na celu zabezpieczenie różnych potencjalnych ryzyk związanych z wynajmem auta. To forma gwarancji, że pojazd zostanie zwrócony w dobrym stanie i będzie właściwie użytkowany przez wynajmującego.
Depozyt świadczy również o tym, że wynajmująca samochód osoba dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi na pokrycie ewentualnych kosztów dodatkowych. Z tego względu bardzo często istnieje konieczność posiadania karty kredytowej.
Wypożyczalnie samochodów bardzo często oferują dodatkowe korzyści w cenie wynajmu auta. Oprócz pełnego ubezpieczenia i podstawienia samochodu na lotnisko można skorzystać z innych udogodnień takich jak wynajem fotelika dziecięcego, GPS czy bagażnika dachowego.
Warto pamiętać, że większość dodatkowych usług oferowanych przez wypożyczalnie samochodów jest płatna.
Wynajem samochodu bez karty kredytowej może mieć zarówno swoje zalety, jak i wady. Przed wypożyczeniem auta należy dowiedzieć się, jakie zasady i warunki obowiązują w danej wypożyczalni.
Zdecydowaną zaletą jest większa dostępność dla osób nieposiadających karty kredytowej oraz historii kredytowej. Mogą one skorzystać z wynajmu samochodu, jeśli wypożyczalnia umożliwia inne formy płatności, np. za pomocą zwykłej karty płatniczej lub gotówki. W przypadku wynajmu samochodu bez karty kredytowej nie trzeba martwić się wstrzymaniem środków na koncie w formie blokady. Mogłoby to stanowić problem w przypadku nieposiadania wystarczającej ilości funduszy na rachunku bankowym.
Wynajem samochodu bez karty kredytowej ma także wady. Może być postrzegany przez wypożyczalnie jako większe ryzyko, więc mogą być bardziej restrykcyjne i wymagać dodatkowych zabezpieczeń takich jak wyższa kwota depozytu. Czasami wynajem bez karty kredytowej wiąże się z mniejszymi opcjami ubezpieczenia. Wynika to z faktu, iż nie ma standardowej blokady karty, która działa jak dodatkowe zabezpieczenie.
Każda firma może mieć swoje specyficzne zasady związane z wynajem samochodu bez karty kredytowej. Z tego względu przed wypożyczeniem auta należy zapoznać się z dokładnymi warunkami wypożyczalni.