Powrót do listy wpisów
Success Story - Dochodzenie odszkodowania za odwołany lot, którego… nie było w planie
3 min czytania

Success Story - Dochodzenie odszkodowania za odwołany lot, którego… nie było w planie

Autor: AirCashBack 09-12-2022

Bohaterowie dzisiejszej historii pokonali ok. 1000 km, nie opuszczając jednak terenu Polski i zostali uznani za poszkodowanych pasażerów lotniczych, mimo iż podróż odbywali wyłącznie samochodem, a lot, którego mieliby być uczestnikami, nigdy nie był znajdował się w siatce połączeń Enter Air. Dlaczego więc w niniejszym wątku pojawia się motyw lotniczy? Polski sąd zasądził bowiem na rzecz naszych Klientów odszkodowanie z tytułu odwołania lotu, o którym nie wiedział nawet przewoźnik lotniczy, który miał realizować dany rejs.

Historia Klientów AirCashBack

Oczekiwane egzotyczne wakacje w Turcji okazały się być ostatecznie niezbyt udaną wycieczką objazdową po polskich drogach. Wspomniani bohaterowie – trzyosobowa rodzina z Jasła – mieli wykupiony za pośrednictwem biura podróży dwutygodniowy wyjazd do Antalyi. W dniu ustalonym jako termin jej rozpoczęcia udali się oni na lotnisko we Wrocławiu, skąd miał odlatywać samolot wyczarterowany specjalnie dla turystów z Polski. O takim samolocie nie słyszeli jednak pracownicy lotniska, ale co bardziej zaskakujące, także pracownicy linii lotniczej oznaczonej na rezerwacji pasażerów.

Na podstawie otrzymanego dokumentu podróży niemożliwe było bowiem ani pokonanie pierwszej bramki bezpieczeństwa na lotnisku, ani też otrzymanie jakiejkolwiek pomocy od osób odpowiedzialnych za realizację rejsu do Turcji. Niedługo po tym zdarzeniu biuro podróży przesłało uczestnikom wycieczki informację o zmianie terminu wyjazdu ze względów operacyjnych.

Przebieg sporu

Wyłączna wina biura podróży jest tutaj oczywista, jednakże w opisywanym przypadku to przewoźnik lotniczy został zobowiązany do zapłaty odszkodowania. Zaskoczenia w tej materii nie kryli bohaterowie historii, którzy zgłosili się do AirCashBack jedynie po to, by otrzymać od biura podróży zwrot pieniędzy za zbędnie poniesione koszty paliwa. Byli oni natomiast uprawnieni nie tylko do zwrotu wskazanych kosztów, ale przede wszystkim do odszkodowania na gruncie Rozporządzenia (WE) nr 261/2004 w kwocie po 400 Euro od osoby z tytułu odwołanego lotu. I to w całości od linii lotniczej, a nie odpowiedzialnego za całe zdarzenie biura podróży. 

Z tym poglądem nie chciał się zgodzić Enter Air, co doprowadziło do rozwiązania tego sporu dopiero na drodze sądowej. Orzeczenie sądu było zbieżne z interpretacją naszych prawników i przepisami dotyczącymi praw pasażerów. Nasi Klienci otrzymali odszkodowanie w sumie ponad 6000 zł od podmiotu, który w istocie nie był nawet świadomy szkody pasażerów.

Podstawa prawna

Jak doszło do zaistniałej sytuacji? Prawdopodobnie biuro podróży (być może na podstawie wstępnych rozmów z przewoźnikiem) samodzielnie ustaliło ostateczny numer lotu, jego trasę oraz datę i godziny wykonania, jednakże te ustalenia nie zostały potwierdzone przez przewoźnika. 

Rozporządzenie (WE) nr 261/2004 może być jednak podstawą roszczenia tylko względem linii lotniczych, wskutek czego wszelkie błędne działania biura podróży w związku z danym lotem obciążają właśnie przewoźnika wskazanego na dokumencie podróży. W tej kwestii wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 21 grudnia 2021 r. w sprawach połączonych C-146/20, C-188/20, C-196/20 i C-270/20. 

Dokumenty podróży wydawane przez biura podróży są w świetle rozporządzenia (WE) nr 261/2004 potwierdzonymi rezerwacjami lotniczymi. Ryzyko dostarczenia pasażerom przez organizatorów wycieczek nieprawdziwych informacji ponosi przewoźnik lotniczy, albowiem nie można wymagać od pasażera, aby miał samodzielnie uzyskiwać czy weryfikować u przewoźnika informacje dotyczące lotu. Warto wspomnieć, że w danej sytuacji przewoźnik lotniczy może domagać się odszkodowania od biura podróży, przy czym to już pozostaje poza zainteresowaniem poszkodowanego pasażera.

Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś podobnej sytuacji, pamiętaj, że należy Ci się odszkodowanie. Możemy zawalczyć o nie razem! Wypełnij formularz zgłoszenia szkody dostępny na naszej stronie lub kliknij poniższy przycisk, a my zajmiemy się resztą!


Udostępnij znajomym