Powrót do listy wpisów
Projekt CPK gotowy. Kiedy ruszy budowa?
3 min czytania

Projekt CPK gotowy. Kiedy ruszy budowa?

Autor: AirCashBack 21-10-2024

Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała, że przekazano jej projekt budowlany nowego lotniska, dworca kolejowego i węzła przesiadkowego transportu publicznego. Budowa ma ruszyć w 2026 roku, a otwarcie pierwszego etapu lotniska zaplanowane jest na koniec 2032 roku.

CPK coraz bliżej realizacji

Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak podkreślił, że od chwili objęcia nadzoru nad CPK przez Ministerstwo Infrastruktury sprawą priorytetową było zaktualizowanie i dostosowanie planów budowy tej kluczowej dla Polski inwestycji. Jak zaznaczył, projekt budowlany lotniska jest już gotowy, a prace projektowe dobiegają końca.

Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK, zwrócił uwagę, że osiągnięto kolejny ważny etap w realizacji projektu budowy nowego lotniska. Jego zdaniem inwestycja ta nie tylko przyczyni się do dalszego rozwoju gospodarczego Polski, ale również umocnienia pozycji rynkowej polskiego przewoźnika PLL LOT.

Priorytetem potrzeby pasażerów

Jednym z wybranych w przetargu biur projektowych ma być Foster + Partners. Grant Brooker, Head of Studio firmy, zaznaczył, że projekt CPK stanowi wyjątkową szansę na zaprojektowanie nowego portu lotniczego całkowicie od podstaw. Podkreślił, że celem jest stworzenie dostępnej, intuicyjnej, i czytelnej dla pasażerów infrastruktury. Ma ona zapewnić komfort, krótkie przesiadki oraz pozytywne wrażenia z podróży. Projekt koncentruje się przede wszystkim na pasażerach i ich potrzebach.

W porozumieniu z inwestorem wprowadzono optymalizacje projektu CPK. Pozwolą one na zmniejszenie budżetu potrzebnego na jego realizację. Poprawki dotyczą m.in. skrócenia pirsów o ok. 100 metrów, co pozwoli ograniczyć dystans do przejścia dla pasażerów, a także ułatwić przesiadki przy jednoczesnym zmniejszeniu kubatury przewidzianej do realizacji.

Terminal pasażerski na trzech poziomach

Projektowana powierzchnia terminala pasażerskiego ma wynieść aż 450 tys. mkw. Zapewni on obsługę pasażerów na trzech poziomach:

  • Poziom +2, na którym będzie odbywała się odprawa biletowo-bagażowa, kontrola bezpieczeństwa, przyloty i odloty w strefie Schengen i część przylotów Non-Schengen.
  • Poziom +1, gdzie będą odbywały się przyloty i odloty Non-Schengen, centra transferowe, a także kontrola dokumentów.
  • Poziom 0, na którym znajdą się bramki autobusowe Schengen i Non-Schengen, hala odbioru bagażu oraz hala przylotów.

Projekt CPK zakłada integrację kilku rodzajów transportu - lotniczego, kolejowego i autobusowego. Jak przewiduje inwestor, nawet połowa pasażerów będzie dojeżdżała do obiektu pociągami. Z tego względu poczekalnia dla autobusów dalekobieżnych ma być bezpośrednio połączona z budynkiem dworca kolejowego. Ma to ułatwić przemieszczanie się pasażerów.

Jednocześnie w trybie dialogu konkurencyjnego toczy się postępowanie dotyczące Systemu Obsługi Bagażu (BHS) dla Lotniska CPK. Nowoczesna sortownia bagażu będzie wyposażona w ponad 11 km taśmociągów bagażowych. Umożliwi to sprawny i szybki transport bagażu, w szczególności transferowego, oraz maksymalne skrócenie czasu wydawania bagażu po przylocie.

CPK przewyższy Lotnisko Chopina

Według założeń projektowych, w pierwszym etapie Lotnisko CPK ma mieć przepustowość ok. 34 milionów pasażerów rocznie - z możliwością dalszej rozbudowy. Dla porównania, Lotnisko Chopina w Warszawie w 2023 roku obsłużyło ok. 18,5 miliona pasażerów. Zakładany docelowy udział pasażerów transferowych, przesiadających się na Lotnisku CPK do innych samolotów, to ok. 40 proc.

W pierwszej fazie projektu przewidziano dostępność 27 dedykowanych stanowisk kontaktowych dla samolotów wąskokadłubowych i 23 stanowisk dla samolotów szerokokadłubowych. 18 z nich to elastyczne stanowiska MARS, mogące obsługiwać dwa samoloty wąskokadłubowe zamiast jednego szerokokadłubowego.

Łącznie na stanowiskach kontaktowych wyposażonych w rękawy lotnicze będzie możliwa obsługa od 50 do 68 statków powietrznych, w zależności od typu floty. To prawie dwa razy więcej niż na Lotnisku Chopina. Znacząco zwiększy to komfort obsługi pasażerów oraz przepustowość. 

Lotnisko ma ruszyć w 2032 roku

Jak zakłada spółka CPK, do końca 2024 roku uzyska od Wojewody Mazowieckiego decyzję lokalizacyjną. Po jej otrzymaniu możliwe będzie złożenie wniosku o pozwolenie na budowę lotniska. Ma ono zostać uruchomione pod koniec 2032 roku, równocześnie z projektowanym odcinkiem Kolei Dużych Prędkości między Warszawą i Łodzią.


Udostępnij znajomym