Podróż samolotem z plecakiem zyskuje coraz większą popularność. W związku z tym pojawia się pytanie - czy może on pełnić rolę bagażu rejestrowanego? Jeśli tak, jakie warunki musi spełniać, aby został bezpiecznie i zgodnie z przepisami przetransportowany w luku bagażowym?
Dowiedz się, czy plecak może spełniać rolę bagażu rejestrowanego oraz na co zwrócić uwagę, by uniknąć problemów podczas odprawy.
Różnica pomiędzy bagażem podręcznym a bagażem rejestrowanym jest dosyć istotna. Każdy z nich ma swoje zalety i ograniczenia, które należy znać przed podróżą samolotem. Co więcej, zasady przewożenia bagażu podręcznego i rejestrowanego różnią się między sobą.
Bagaż podręczny zabierasz ze sobą na pokład samolotu i trzymasz w schowku nad głową lub pod siedzeniem. Pakujesz do niego w głównej mierze najpotrzebniejsze rzeczy. Musi mieć wymiary znacznie mniejsze niż bagaż rejestrowany, ale w trakcie lotu masz go cały czas przy sobie. To świetna opcja na krótsze wyjazdy lub uniknięcie dodatkowych opłat. Pamiętaj także o ograniczeniach np. na płyny w opakowaniach powyżej 100 ml czy ostre przedmioty.
Bagaż rejestrowany musi zostać nadany przy stanowisku odprawy bagażu przed przejściem do kontroli bezpieczeństwa. Obsługa lotniska zabiera go luku bagażowego, przez co nie masz do niego dostępu w trakcie podróży samolotem. Do bagażu rejestrowanego możesz spakować znacznie więcej rzeczy niż do bagażu podręcznego. Jednakże po przylocie musisz czekać na jego odbiór. Czasem, niestety, zdarzają się opóźnienia lub zagubienia bagażu.
Plecak podróżny może pełnić rolę bagażu podręcznego i często uważany jest za najwygodniejszą z opcji. Łatwiej go "upchnąć" pod siedzenie lub do schowka na pokładzie samolotu niż sztywną walizkę. Co więcej, dzięki przegrodom łatwiej spakować plecak podręczny i zorganizować w nim rzeczy.
Co ważne, upewnij się, że Twój plecak podręczny nie przekracza dozwolonych wymiarów. Różnią się one w zależności od linii lotniczej. Jako bagaż podręczny świetnie sprawdzą się np. plecaki miejskie.
Plecak do samolotu może pełnić funkcję bagażu rejestrowanego pod warunkiem, że spełnia wymagania linii lotniczej dotyczące jego maksymalnych wymiarów oraz wagi. W większości przypadków przewoźnicy nie narzucają konkretnego rodzaju torby lub walizki, które mogą zostać przewiezione w luku bagażowym.
Kluczowe znaczenie mają parametry fizyczne bagażu rejestrowanego. Plecak podróżny będzie traktowany równorzędnie z walizką czy z torbą pod warunkiem, że mieści się przewidzianych przez przewoźnika granicach. Zwykle maksymalne wymiary bagażu rejestrowanego wynoszą 158 cm w sumie długości, szerokości i wysokości oraz 20-23 kg.
Decydując się na plecak jako bagaż rejestrowany, warto wybrać model dostosowany do wymagań podróży samolotem. Powinien łączyć w sobie pojemność, trwałość oraz bezpieczeństwo przewożonego bagażu.
Bardzo dobrze sprawdzą się trekkingowe modele plecaków i plecaki turystyczne, zaprojektowane z myślą o dużym obciążeniu i długim użytkowaniu. Powinny one posiadać solidne zamki błyskawiczne i wytrzymałe materiały odporne na przetarcia. Dla przykładu warto wybrać modele plecaków wykonane z wytrzymałego nylonu.
Wybierając wygodny plecak do samolotu jako bagaż rejestrowany, warto także zwrócić uwagę na modele z systemem front load, otwierane z przodu jak walizka. Umożliwiają łatwy dostęp do zawartości bagażu, pozwalają lepiej zorganizować przestrzeń wewnętrzną i utrzymać porządek. Dzięki temu nie będzie konieczności rozpakowywania całego plecaka przy poszukiwaniu konkretnej rzeczy z jego zawartości.
Skuteczne pakowanie plecaka do luku samolotu powinno opierać się na zasadzie funkcjonalności, ochrony zawartości plecaka, a także optymalnego rozmieszczenia ciężaru. Chociaż najważniejsze rzeczy takie jak dokumenty czy sprzęt elektroniczny musisz zabrać w bagażu podręcznym, pozostałe istotne przedmioty w rejestrowanym bagażu warto ułożyć z rozwagą.
Ciężkie przedmioty powinny zostać umieszczone jak najbliżej pleców, co pozwoli na równomierne rozłożenie masy i stabilności bagażu. Natomiast miękkie rzeczy takie jak ubrania warto wykorzystać jako amortyzatory. Można nimi wypełnić luki między twardszymi przedmiotami, zabezpieczając tym samym zawartość plecaka przed przemieszczaniem.
W przypadku przewożenia kosmetyków i płynów w plecaku będącym bagażem rejestrowanym należy umieścić je w szczelnych woreczkach, najlepiej z tworzywa wodoodpornego. W luku samolotu może dojść do ich uszkodzenia pod wpływem ciśnienia.
Co ważne, odradza się przewożenie sprzętu elektronicznego w bagażu rejestrowanym, a niektórych przypadkach jest to wręcz zabronione. Wynika to z przepisów bezpieczeństwa związanych z ryzykiem pożaru w komorze bagażowej. Z tego względu przewożenie elektroniki dozwolone jest w większości przypadków wyłącznie w bagażu podręcznym.
Ze względu na swoją budowę oraz obecność licznych klamer, pasków itp., plecak jako bagaż rejestrowany wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Odpowiednie spakowanie bagażu i dodatkowe środki ostrożności pomogą zminimalizować ryzyko jego uszkodzeń mechanicznych.
Paski kompresyjne i biodrowe powinny zostać dokładnie spięte lub schowane. Jeśli plecak nie umożliwia schowania ich w jego wnętrzu, warto zastosować specjalny pokrowiec ochronny. Zakrywa całość bagażu oraz ułatwia jego transport w samolocie. Alternatywą może okazać się folia strech, dostępna na większości lotnisk, skutecznie chroniąca przed uszkodzeniami mechanicznymi plecaka. Zalecane jest też dodatkowe zabezpieczenie zamków. Można to zrobić za pomocą kłódki lub opasek zaciskowych. Stanowią one zabezpieczenie podstawowe i nie utrudniają ewentualnej kontroli celnej.
Wskazane jest także oznaczenie plecaka do samolotu elementem wyróżniającym. Może być to np. wstążka lub kolorowy pasek. Warto również zastosować solidnie przymocowaną etykietę bagażową z danymi jego właściciela.
Jeśli chcesz zabrać plecak jako bagaż rejestrowany, zapamiętaj te praktyczne wskazówki: