Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich, wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie stosowania przez Ryanair tzw. overbookingu - podano w komunikacie RPO. Urząd sprawdzi, czy działania związane z nadrezerwacją biletów nie prowadzą do naruszenia interesów konsumentów.
RPO zwrócił się do prezesa UOKiK z prośbą o zbadanie zjawiska overbookingu w liniach lotniczych, ponieważ problem ten staje się coraz bardziej powszechny.
Jak napisał UOKiK w piśmie do RPO, Prezes UOKiK postanowił o wszczęciu postępowania mającego na celu wyjaśnienie, czy w związku z praktykami stosowanymi przez Ryanair wobec pasażerów, którym odmówiono wejścia na pokład, nastąpiło naruszenie uzasadniające wszczęcie postępowania w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.
Postępowanie UOKiK wobec Ryanaira nie dotyczy overbookingu samego w sobie, ale jedynie możliwego naruszenia przepisów rozporządzenia przez stosowaną przez przewoźnika treść formularzy elektronicznych. Nie przewidują one możliwości złożenia reklamacji w przypadku odmowy przyjęcia na pokład.
UOKiK zwrócił uwagę na brak opcji “odmowa przyjęcia na pokład” w formularzu reklamacyjnym na stronie internetowej przewoźnika. Zamiast tego jest “odwołany lot”. Taka możliwość nie obejmuje jednak pasażerów, dla których brakło miejsca na pokładzie samolotu.
Obecnie prezes Urzędu prowadzi także dwa postępowania właściwe wobec przewoźnika Wizz Air Hungary Ltd. z siedzibą w Budapeszcie. Dotyczą one praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów oraz w sprawie o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone.
Overbooking to praktyka pozwalająca liniom lotniczym utrzymać koszt podróży samolotem na stosunkowo niskim poziomie. Najczęściej stosują ją tani przewoźnicy, mający świadomość, że część pasażerów, którzy opłacili bilety, ostatecznie nie stawi się w hali odlotów.
Aby uniknąć pustych miejsc w samolocie, linie lotnicze sprzedają większą liczbę biletów, niż jest faktycznie dostępnych. W ten sposób maksymalizują one przychód. Jeżeli wszyscy pasażerowie pojawią się więc na lotnisku, oczywiste jest, że część z nich nie będzie mogła polecieć samolotem.
W przypadku doświadczenia overbookingu i odmowy wejścia na pokład nie zapomnij o przysługujących Ci prawach pasażera. Pamiętaj również, że możesz domagać się odszkodowania od linii lotniczej. Wystarczy, że klikniesz poniższy przycisk lub wypełnisz formularz dostępny na naszej stronie internetowej, a my zajmiemy się resztą!