Podczas planowania podróży samolotem wielu pasażerów zastanawia się, co dokładnie mogą zabrać ze sobą na pokład. Wątpliwości pojawiają się w szczególności w przypadku przewozu urządzeń elektronicznych. Jednym z gadżetów, który coraz częściej decydujemy się zabrać ze sobą do samolotu, jest powerbank. Zapewnia dodatkową energię dla urządzeń mobilnych. To niezwykle praktyczne urządzenie, zwłaszcza podczas długiej podróży. Jednak jego przewóz podlega ścisłym przepisom ze względów bezpieczeństwa.
Czy można zabrać do samolotu i jak przewozić powerbank? Jakie urządzenie wybrać? Dowiedz się z naszego artykułu!
Tak, możesz zabrać powerbank do samolotu. Ważne jednak pamiętać o obowiązujących zasadach dotyczących przewozu tego urządzenia. Linie lotnicze zalecają dokładne sprawdzenie obowiązujących wytycznych przed lotem.
Podczas przygotowań do podróży samolotem warto wiedzieć, w jakim bagażu można przewozić powerbank. Choć jest to pozornie nieszkodliwe urządzenie, obowiązują konkretne przepisy jego transportu, zalecane przez przewoźników lotniczych.
Tak, power bank można przewozić w bagażu podręcznym. Jest to wręcz wymagane to jedyne dozwolone miejsce na jego transport podczas lotu.
Powerbanki zawierają baterie litowo-jonowe, które w skrajnych przypadkach mogą przegrzać się, a nawet zapalić. Jeśli urządzenie znajduje się w kabinie, załoga samolotu jest w stanie zareagować i odizolować uszkodzony sprzęt. Z tego względu linie lotnicze zalecają, aby mieć power bank przy sobie, np. w kieszeni plecaka lub torby, a nie głęboko schowanego w bagażu podręcznym.
Przewożenie power banku w bagażu rejestrowanym, nadawanym do luku bagażowego, jest zabronione. Wynika to z przepisów bezpieczeństwa obowiązujących w transporcie lotniczych na całym świecie.
Jeśli powerbank znajdzie się w bagażu rejestrowanym, personel kontroli bezpieczeństwa może zdecydować się na usunięcie urządzenia z walizki, a nawet na zatrzymanie bagażu lub pasażera. Wynika to z faktu, iż w razie zwarcia lub przegrzania baterii w luku bagażowym załoga nie ma dostępu do power banku, co mogłoby doprowadzić np. do pożaru na pokładzie samolotu.
Z tego względu powerbank należy spakować do bagażu podręcznego i mieć go przy sobie w kabinie.
Wybierając powerbank do samolotu, warto kierować się nie tylko pojemnością baterii. Ważna jest również zgodność urządzenia z przepisami linii lotniczych oraz jakość jego wykonania.
Warto zainwestować w kompaktowy powerbank, który:
Warto także zwrócić uwagę, czy powerbank posiada funkcje takie jak możliwość ładowania kilku urządzeń jednocześnie, szybkie ładowanie oraz na jego liczbę portów ładowania. Jest to szczególnie przydatne, jeśli chcesz w krótkim czasie naładować w tym samym momencie np. smartfon, tablet i laptop.
Jeśli zastanawiasz się, jaki powerbank do samolotu wybrać, zwróć uwagę na pojemność jego baterii. Większość linii lotniczych ma ścisłe regulacje dotyczące pojemności urządzenia, które można wnieść na pokład.
Pamiętaj, że ograniczenia przewoźników lotniczych w kwestii powerbanków dotyczą pojedynczego urządzenia. Możesz zabrać do samolotu kilka banków energii, pod warunkiem że każdy z nich nie przekracza dozwolonej pojemności.
Co ważne, niektórzy przewoźnicy lotniczy mogą wprowadzać dodatkowe regulacje. Z tego względu warto sprawdzić konkretne przepisy przewoźnika przed podróżą.
Maksymalna pojemność power banku, jaką można bez problemu zabrać ze sobą na pokład samolotu, wynosi 100 Wh. Ta wartość odpowiada około 27000 mAh. W praktyce pojemność ta powinna wystarczyć na ok. 6-8 pełnych naładowań urządzenia elektronicznego.
Aby przewozić powerbank o pojemności 100 Wh, nie potrzebujesz specjalnego zezwolenia od przewoźnika lotniczego.
Jeśli pojemność twojego power banku znajduje się w przedziale 100-160 Wh (ok. 27000 mAh-43000 mAh), powinieneś uzyskać zgodę linii lotniczej na jego przewóz. Co ważne, każdy pasażer może mieć przy sobie na pokładzie samolotu maksymalnie dwa banki energii o takiej pojemności.
Obowiązuje zakaz posiadania powerbanków o pojemności większej niż 160 Wh na pokładzie samolotu. Takie urządzenie można przewieźć jedynie jako przesyłkę cargo.
Zwykle pojemność baterii powerbanku podana jest na obudowie urządzenia. Jeśli została wyrażona jedynie w mAh, możesz łatwo przeliczyć tę wartość na Wh. Posłuży do tego prosty wzór:
mAh x V / 1000 = Wh
Wystarczy jedynie pomnożyć mAh przez napięcie (zwykle 3,7 V) i następnie podzielić uzyskany wynik przez 1000.
Wszystkie dane dotyczące power banku powinny znaleźć się na opakowaniu lub w specyfikacji umieszczonej na stronie internetowej sklepu albo producenta. W przypadku wątpliwości powinieneś skontaktować się z obsługą klienta sklepu, w którym kupiłeś urządzenie lub z jego producentem.
W samolocie możliwe jest korzystanie z telefonu komórkowego w trybie samolotowym lub trybie offline oraz urządzeń Bluetooth, np. słuchawek bezprzewodowych. Jednakże zgodnie z zaleceniami Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), ładowanie urządzeń przy pomocy power banku w czasie lotu jest zabronione.
Głównym powodem zakazu jest ryzyko pożarowe. Istnieje również ryzyko uszkodzenia urządzenia elektronicznego, np. podczas turbulencji, co też może prowadzić do wystąpienia awarii. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy na pokładzie samolotu dostępne są gniazdka elektryczne. Wtedy możliwe jest podłączenie do niego ładowarki i naładowanie telefonu lub innego sprzętu.
Warto wiedzieć, że na początku kwietnia 2025 r. część linii lotniczych wprowadziło nowe przepisy dotyczące korzystania z power banków na pokładzie ich samolotów - całkowity zakaz korzystania z banków energii. Nie będzie można także ładować urządzeń mobilnych przy pomocy portów USB w fotelach.
Choć powerbank może wydawać się niepozornym urządzeniem, zawiera baterię litowo-jonową. W określonych warunkach może stanowić zagrożenie. Z tego względu linie lotnicze i organizacje bezpieczeństwa lotniczego stosują konkretne zasady jego przewozu. Mają one na celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia pożaru lub awarii na pokładzie samolotu.
Zasady przewożenia powerbanku w samolocie:
Przestrzeganie zasad przewozu powerbanków to nie tylko wymóg formalny. To także realne działanie zapobiegające groźnym incydentom na pokładzie, a co za tym idzie - Twojemu bezpieczeństwu.