Powrót do listy wpisów
Jak linie lotnicze wykorzystują nowoczesne technologie?
3 min czytania

Jak linie lotnicze wykorzystują nowoczesne technologie?

Autor: AirCashBack 21-02-2024

Nowoczesne technologie i sztuczna inteligencja powoli wkraczają do niemal wszystkich obszarów naszego życia i biznesu. Również transport lotniczy coraz częściej zaczyna z nich korzystać. Czy jednak zawsze się to opłaca?

AI pomaga oszczędzić jedzenie na pokładach samolotów KLM

Linie lotnicze KLM wykorzystują sztuczną inteligencję, aby precyzyjnie określić liczbę posiłków, która będzie potrzebna na konkretnym locie. Dzięki temu chcą zminimalizować zbędny ładunek i potencjalne straty żywności. Nie wszystkie rezerwacje na dany lot są bowiem realizowane. Zazwyczaj na lotnisko nie dociera ok. 3-5 proc. pasażerów.

Jak to działa w praktyce?

Model sztucznej inteligencji wykorzystywany przez KLM nosi nazwę AI TRAYS i jest to pierwszy system na świecie do zarządzania cateringiem. W oparciu o dane historyczne przewiduje on liczbę pasażerów, która pojawi się na pokładzie samolotu. Estymacje te z podziałem na klasy Biznes, Premium Comfort i Ekonomicznej są przekazywane do systemu zarządzania cateringiem. Przewidywania AI rozpoczynają się 17 dni przed wylotem i trwają do 20 minut przed startem maszyny.

AI TRAYS

Modelowanie TRAYS zostało uruchomione pod koniec 2023 r. przez firmę Kickstart AI. KLM było jednym z partnerów tego projektu. Trzymiesięczna analiza wykazała, że dzięki wykorzystaniu prognoz sztucznej inteligencji straty cateringu są mniejsze o 63 proc. Największą różnicę było widać w przypadku lotów międzykontynentalnych, gdzie straty żywności są mniejsze o ok. 1,3 kh na lot. W skali roku dla wszystkich lotów realizowanych przez KLM z Amsterdamu jest oszczędność nawet 111 ton żywności.

Dalsze plany rozwoju KLM

Holenderskie linie lotnicze mają plany wykorzystania AI w innych obszarach swojej działalności. Sztuczna inteligencja jest także wsparciem w działaniach konserwacyjnych samolotów, a także w przewidywaniu złej pogody, co pozwala na optymalizację harmonogramu lotów.

Problemy Air Canada w związku z wykorzystaniem chatbota

Korzystając z nowoczesnych technologii należy brać pod uwagę fakt, iż nie są one nieomylne. Boleśnie przekonały się o tym kanadyjskie linie lotnicze Air Canada, W listopadzie 2022 r. jeden z pasażerów chciał zakupić bilet na lot realizowany przez Air Canada, aby zdążyć na pogrzeb członka rodziny. Kanadyjskie linie mają w swojej ofercie specjalną taryfę zarezerwowaną na daną okoliczność, z której ów podróżny chciał skorzystać.

Korzystając z pomocy chatbota znajdującego się na stronie kanadyjskich linii, pasażer próbował dowiedzieć się jakie warunki musi spełnić, aby ubiegać się o zwrot kosztów. Chatbot poinformował go, że ma możliwość ubiegania się o zwrot środków do 90 dni od daty lotu.

Gdy jednak pasażer wrócił z pogrzebu i złożył wniosek o zwrot kosztów uzyskał informację, że po zakończeniu podróży niższe ceny nie mają już zastosowania.

Wyrok sądu na niekorzyść kanadyjskich linii

Podróżny oczywiście pozwał linię lotniczą. Linie Air Canada twierdziły, że chatbot jest oddzielnym przedmiotem prawnym i że jego działania nie są odpowiedzialnością przewoźnika. Dodatkowo, podkreślały, że właściwa informacja znajduje się na stronie internetowej w odpowiedniej zakładce, więc podróżny mógł to sprawdzić. Innego zdania był jednak sędzia wydający wyrok w tej sprawie.

Podkreślił on, że chatbot jest integralną częścią strony internetowej linii i że oczywistym jest, że są one odpowiedzialne za wszystkie informacje, które się na niej znajdują. Nie ma znaczenia czy jest to treść na statycznej podstronie, czy też odpowiedź chatbota. Air Canada musi wypłacić więc pasażerowi 650 dolarów kanadyjskich (około 2 tys. zł), jak również pokryć koszty procesowe.


Jeżeli przytrafił Ci się odwołany lub opóźniony lot, możesz domagać się odszkodowania od linii lotniczych. Wystarczy, że klikniesz w poniższy przycisk lub wypełnisz formularz zgłoszenia szkody dostępny na naszej stronie internetowej.


Udostępnij znajomym