Powrót do listy wpisów
Czego nie można wwozić do Polski? Zakazane pamiątki z wakacji
3 min czytania

Czego nie można wwozić do Polski? Zakazane pamiątki z wakacji

Autor: AirCashBack 07-08-2024

Często podczas wakacyjnych podróży mamy ochotę kupić sobie wyjątkowe przedmioty, których na co dzień nie znajdziemy w Polsce. Wśród wakacyjnych pamiątek znajdują się jednak takie, których nie możemy wwieźć na teren naszego kraju. Niektóre pamiątki z wakacji mogą nam przysporzyć wiele kłopotów podczas kontroli bezpieczeństwa. Jakich przedmiotów nie możesz zabrać ze sobą z wakacji?

Problematyczne pamiątki z wakacji

Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej nasz kraj został objęty unią celną, co oznacza, że przewóz towarów między poszczególnymi państwami jest nieograniczona. Co ważne, możemy wwieźć przedmioty osobistego użytku, ale ich sprzedaż może być już naruszeniem prawa.

Zdecydowanie bardziej rygorystycznie wygląda kwestia przywiezienia do Polski przedmiotów z kraju spoza UE. Obostrzenia związane są przede wszystkim z roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, dotyczą one także zwierząt będących pod ochroną.

Zakazane pamiątki

Na teren Polski z wakacji nie możesz przewozić m.in.:

  • pamiątek wykonanych ze skóry dzikich zwierząt, w tym wilków, węży, niedźwiedzich skór, krokodyli. Ograniczenia dotyczą także wypchanych ptaków.
  • przedmiotów wykonanych z kości słoniowej, piór dzikich ptaków, kości hipopotamów, skorup żółwi,
  • produktów leczniczych, które mogą zawierać składniki pochodzenia zwierzęcego,
  • produktów pochodzenia zwierzęcego, produktów roślinnych,
  • żywych roślin, a szczególny problem jest z roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem,
  • niedozwolone są także fragmenty rafy, zabronione jest wwożenie pamiątek typu muszle, koralowce.

Pełną listę przedmiotów, których nie wolno przywozić do Polski znajdziesz na rządowych stronach. Przy zakupie pamiątek zwróć uwagę na to czy nie są one wykonane z zakazanych materiałów, w tym z kości słoniowej. Pod żadnym pozorem nie kupuj też torebek czy butów z krokodylej skóry i innych podejrzanych przedmiotów.

Kara za przewóz przedmiotów wykonanych z kości słoniowej i innych

Powyższe zasady oparte są m.in. na zasadach obowiązujących w międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami, a ich przewóz może skończyć się dotkliwą karą. Wwożąc do Polski nielegalne pamiątki narażamy się na karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat.

W związku z tym wracając z wakacji warto czasami ograniczyć się jedynie do posiadania pięknych wspomnień. Nielegalne pamiątki mogą nas bowiem sporo "kosztować".

Wwożenie dzieł sztuki i antyków

Poza przedmiotami osobistego użytku wielu turystów odwiedzających egzotyczne miejsca może zastanawiać się nad transportem antyków i lokalnych dzieł sztuki. Zgodnie z prawem UE niedozwolone jest wwożenie antyków mających obce pochodzenie.

Niedozwolone są także pastele wykonane ręcznie, przedmioty archeologiczne. Wywożenie autentycznych dóbr kultury jest srogo zabronione i może grozić nam za nie wieloletnie więzienie.

Ograniczenia dotyczące poszczególnych krajów

Niektóre kraje ze względu na ochronę swoich dóbr nakładają na podróżnych dodatkowe ograniczenia. I tak w przypadku Indii niemożliwy jest wywóz większych ilości srebra, a w RPA za nielegalne pamiątki uznaje się diamenty, które zostało wcześniej oszlifowane.

Aby uniknąć problemów dotyczących produktów pochodzących zza granicy zawsze pamiętaj o zachowaniu dowodu zakupu.


Udostępnij znajomym