Powrót do listy wpisów
Choroba członka załogi, a odszkodowanie za lot - czy możesz je uzyskać?
2 min czytania

Choroba członka załogi, a odszkodowanie za lot - czy możesz je uzyskać?

Autor: AirCashBack 25-09-2023

Istnieje wiele aspektów, które należy wziąć pod uwagę podczas rozstrzygania czy prawo do odszkodowania za lot będzie Ci przysługiwać. Z założenia, jeśli opóźnienie lub odwołanie lotu jest winą przewoźnika i nie wynika z zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności, masz prawo zgłosić roszczenie. Jak jednak zakwalifikować zdarzenie losowe jakim jest choroba lub śmierć członka załogi?

Choroba członka załogi, a zakłócenie siatki połączeń

Każdego dnia linie lotnicze dokładają wszelkich starań, aby realizować połączenia lotnicze zgodnie z rozkładem. Jak jednak wiadomo, czasami zdarzają się sytuacje losowe, których nie sposób uniknąć, a które wpływają na zakłócenie lotu. Jedną z takich okoliczności jest np. choroba członka załogi, która uniemożliwia mu odbycie rejsu. W takiej sytuacji przewoźnik lotniczy musi zorganizować zastępstwo. W konsekwencji jednak lot może zostać sporo opóźniony.


Śmierć pilota linii TAP Portugal

Do bardzo przykrego zdarzenia doszło przed lotem ze Stuttgartu do Lizbony, który miały realizować portugalskie linie lotnicze. Planowo samolot miał odlecieć o 06:05, jednak dwie godziny przed lotem drugi pilot maszyny został znaleziony martwy w swoim pokoju hotelowym. W wyniku tej sytuacji wstrząśnięta załoga TAP Portugal stwierdziła, że jest niezdolna do lotu, który w konsekwencji został odwołany.

O 15:30 na lotnisku w Stuttgarcie pojawiła się załoga zastępcza i o 16:40 samolot miał wystartować do Lizbony. Wielu pasażerów tego rejsu zgłosiło jednak skargę do przewoźnika domagając się odszkodowania za odwołany lot. TAP odmówił wypłaty odszkodowania stwierdzając, że śmierć drugiego pilota, do której doszło, kwalifikuje się do okoliczności nadzwyczajnych.


Wyrok TSUE

W związku z odmową portugalskiego przewoźnika, sąd w Stuttgarcie zgłosił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z prośbą o pomoc w rozwiązaniu sporu. Trybunał uznał, że planowanie załóg i rozkładu czasu pracowników wchodzi w zakres normalnej działalności każdego przewoźnika. W związku z tym nawet w przypadku śmierci lub choroby członka załogi, odpowiedzialność za brak możliwości realizacji połączenia ponoszą linie lotnicze.

Zgodnie z uzasadnieniem TSUE, niezależnie od tego jak tragiczna była przyczyna nieobecności pilota, braki kadrowe w załodze są odpowiedzialnością linii lotniczych. W związku z tym w zaistniałej sytuacji pasażerom należy się odszkodowanie.


Udostępnij znajomym