W środę, 30 kwietnia przewoźnik lotniczy Air Belgium ogłosił upadłość. Jednakże sąd upadłościowy w Belgii zatwierdził przejęcie części cargo linii przez francuską CMA CGM Group, która potwierdziła zakup 2 maja. Nowy właściciel otrzymał niezbędne licencje od belgijskich władz lotnictwa cywilnego, co umożliwi mu wykonywanie lotów.
Linia lotnicza Air Belgium aspirowała do osiągnięcia istotnej pozycji na rynku tanich przewoźników lotniczych oferujących loty długodystansowe. Jednakże przewoźnik szybko zawiesił plany, jako powód podając konkurencję ze strony tradycyjnych przewoźników i niemożność realizacji długodystansowych lotów w formule niskokosztowej.
Air Belgium, mimo wycofania przestarzałych Airbusów A340 i wprowadzenia nowocześniejszych A330-900, a także przekształcenia modelu działalności na przewozy towarowe i usługi ACMI, nie zdołała poprawić swojej sytuacji finansowej. Problemy firmy tylko się pogłębiły, a oczekiwane zyski nie nadeszły. Belgijski przewoźnik zaczął zmagać się z rosnącym zadłużeniem i perspektywą bankructwa. W związku z tym zarząd spółki zdecydował się wystąpić o ochronę sądową i złożył wniosek o restrukturyzację.
Aktywa i pasywa Air Belgium przejmie francuska grupa cargo CMA CGM. W wyniku transakcji zwolni nieco ponad połowę pracowników belgijskiego operatora, głównie personel pokładowy. Jak podaje CMA CGM, zachowano 124 miejsca pracy, w tym 72 pilotów.
Wg Air Belgium „ten transfer pozostawał jedynym realnym rozwiązaniem, po wypróbowaniu wszystkich innych dróg ratunku”, wyjaśnił CEO Niky Terzakis w oficjalnym komunikacie.
„Chcielibyśmy, aby historia potoczyła się inaczej, ale cieszymy się za tych, którzy zostają - CMA CGM jest solidną grupą zdolną do rozwoju działalności towarowej” - dodał Mickael Bonneau, stały sekretarz CGSLB.
Przejęcie aktywów i pasywów Air Belgium zapewnia utrzymanie marki linii lotniczej. Zachowa ona działalność w ramach wyspecjalizowanego działu frachtu lotniczego grupy CMA CGM, zatrudnienia i doświadczenia belgijskich zespołów. Jednocześnie przewoźnik utrzyma sieć ładunków lotniczych, która spełnia wymagania rynku. Linia będzie także użytkować swoją flotę składającą się z czterech samolotów: dwóch airbusów A330-200F i dwóch boeingów B747-8F.
Transakcja ta jest zgodna ze strategią CMA CGM. Francuska grupa chce oferować europejskim klientom kompleksowe i elastyczne rozwiązania logistyczne w obliczu globalnych wyzwań logistycznych.
Warto wspomnieć, że CMA CGM i Air Belgium współpracowały już ze sobą w latach 2021-2023. Wtedy belgijski przewoźnik obsługiwał loty dla francuskiej firmy, gdy nie posiadała ona jeszcze swojej linii i certyfikatu operatora lotniczego.