Powrót do listy wpisów
Konwencja Montrealska - czym jest i co oznacza dla pasażerów lotniczych?
3 min czytania

Konwencja Montrealska - czym jest i co oznacza dla pasażerów lotniczych?

Autor: AirCashBack 03-11-2023

Konwencja Montrealska jest to dokument, który reguluje odpowiedzialność przewoźnika w zakresie przewozu bagażu. Jej celem jest wprowadzenie zasad dotyczących międzynarodowego przewozu bagażu, a tym samym ochrona praw pasażerów. Jak Konwencja Montrealska znajduje odzwierciedlenie w transporcie lotniczym?

Cele Konwencji Montrealskiej, a przewóz bagażu
 

Konwencja Montrealska została uchwalona dnia 28 maja 1999 r. Była to bardzo istotna Konwencja traktująca o ujednoliceniu niektórych zasad dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego. Obejmuje ona kwestie dotyczące bagażu, ale także obowiązki linii lotniczych w sytuacji, w której Twój lot zostanie odwołany lub dojdzie do jego opóźnienia. Konwencja Montrealska ma zastosowanie dla międzynarodowego przewozu lotniczego we wszystkich krajach, które ją podpisały. Obowiązuje więc w 110+ Stanach w Kanadzie, a także na terenie Unii Europejskiej.

Odpowiedzialność przewoźnika lotniczego, a Konwencja Montrealska
 

Konwencja Montrealska ustaliła sporo nowych zasad dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego w zakresie odpowiedzialności przewoźnika. Przede wszystkim ustala ona, że linie lotnicze ponoszą wszelką odpowiedzialność za niedogodności powstałe w czasu podróży takie jak m.in. odwołanie lub opóźnienie lotu, utrata bagażu, a także doznanie przez pasażerów uszkodzeń i obrażeń działa podczas lotu.

Zgodnie z Konwencją Montrealską do obrotu zostały także dopuszczone bilety lotnicze i karty pokładowe w formie cyfrowej. Jak więc możemy zobaczyć, było to bardzo ważne rozporządzenie, które zmieniło funkcjonowanie międzynarodowego przewozu lotniczego. 

Utrata lub uszkodzenie bagażu, a Konwencja Montrealska
 

Zgodnie z Konwencją Montrealską przewoźnik ponosi odpowiedzialność za uszkodzenie i utratę bagażu, a także za sytuację, w której dojdzie do opóźnienia jego doręczenia. Co więcej, w takim przypadku przewoźnik jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania.

Aby zyskać prawo do otrzymania odszkodowania, należy zgłosić dany incydent do linii lotniczych nie później niż do 7 dni po wylocie.

Co więcej, jeśli opóźnienie w dotarciu bagażu do miejsca przeznaczenia sprawiło, że musiałeś zakupić artykuły pierwszej potrzeby, możesz domagać się zwrotu poniesionych kosztów.

Najważniejszą kwestią w zaistniałej sytuacji jest jednak czas. Dlatego o problemach z bagażem powinieneś poinformować przewoźnika lotniczego jeszcze na lotnisku. W tym celu należy złożyć tzw. PIR - Property Irregularity Report, który potwierdza zaistniałą szkodę i obliguje linie do wypłaty odszkodowania.

W przypadku opóźnienia, uszkodzenia lub utraty bagażu możesz uzyskać maksymalnie do 1400 Euro.

Zasady międzynarodowego przewozu lotniczego w przypadku opóźnienia lub odwołania lotów
 

Oprócz zasad dotyczących międzynarodowego przewozu osób bagażu Konwencja Montrealska określa także obowiązki przewoźnika lotniczego w sytuacji, w której z jego winy pasażerom przydarzy się opóźniony lub odwołany lot.

Zgodnie z ustaleniami Konwencji Montrealskiej jeśli czekasz na opóźniony lot na lotnisku, pracownicy linii lotniczych mają obowiązek opieki nad Tobą i Twoimi współpasażerami. Jeżeli natomiast Wasz lot został odwołany, a zastępczy rejs ma odbyć się innego dnia, przewoźnik ponosi odpowiedzialność za zapewnienie Wam zakwaterowania, a także transportu między lotniskiem, a hotelem. 

Jeżeli w wyniki opóźnienia lub odwołania lotów poniesiesz dodatkowe koszty, możesz domagać się ich zwrotu. Ciężar dowodu w takiej sytuacji stanowią faktury i paragony dokumentujące poniesione wydatki.

Konwencja Montrealska to nie tylko zbiór zasad dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego, ale także odpowiedzialności za obrażenia ciała pasażera
 

Niestety, czasami podczas lotów dochodzi do obrażeń ciała lub śmierci pasażerów. Zgodnie z ustaleniami Konwencji Montrealskiej, jeżeli pasażer podczas lotu realizowanego przez przewoźnika doznał urazu, należy mu się odszkodowanie. Maksymalna kwota odszkodowania, które można uzyskać to około 140 tys. euro.


Udostępnij znajomym