Włoski UOKiK przeprowadził dochodzenie mające na celu zbadanie praktyk stosowanych przez Ryanair. Pozwoliło ono ustalić, że praktyki irlandzkiego przewoźnika są nieuczciwe. Linia lotnicza musi zwrócić koszty wszystkim poszkodowanym pasażerom.
W latach 2021-2023 aż ponad 100 tys. podróżujących tanią linią lotniczą Ryanair nie miało możliwości dokonania odprawy online. Jest to o tyle istotne, że w porównaniu z odprawą stacjonarną to wygodniejsza i w dodatku bezpłatna opcja.
Włoski UOKiK zbadał, czy sposób, w jaki irlandzki przewoźnik informował o zasadach odprawy online i dodatkowych opłatach w przypadku braku możliwości jej dokonania, był zgodny z prawdą. Dochodzenie wykazało, że praktyki stosowane przez tanią linię lotniczą są nieuczciwe - Ryanair przekazywał informacje, które mogły wprowadzać w błąd. Nie wyszczególniały one dokładnie czasu, w którym usługa odprawy online jest dostępna i o możliwych dodatkowych opłatach.
Ryanair idzie z włoskim UOKiK na ugodę. Z racji tego linia lotnicza musi wypłacić wszystkim poszkodowanym podróżującym pełne koszty odprawy na lotnisku w wysokości 55 euro. Co więcej, klienci mogą się domagać dodatkowej rekompensaty w wysokości 15 euro lub voucherów wysokości 20 euro.
Koszty, które poniesie Ryanair na wypłacenie odszkodowania wszystkim poszkodowanym, szacowane są na kilka milionów euro.
Irlandzki przewoźnik został zobowiązany do zmian w systemie, dzięki którym podróżujący będą informowani o ewentualnych kosztach za odprawę. Tania linia lotnicza została również zmuszona do zmiany systemu kupna Priority Boarding. Pasażerowie mają mieć wybór - czy chcą kupić pakiet w jedną, czy w dwie strony. W tym przypadku koszty także powinny być zwrócone osobom, które złożyły odpowiedni wniosek do przewoźnika.